– Norske regler for Ryanair, sier myndighetene
Ryanair må forholde seg til norske lover og regler, fastslår Arbeidsdepartementet og Skatteetaten.
Ryanair hevder at siden de er et irsk selskap og deres ansatte lønnes i Irland, er det irske lover og regler som gjelder.
Det er ikke Arbeidsdepartementet enig med dem i. Også skatteetaten vurderer det slik at selskapets personell bosatt i Norge er skattepliktige hit.
– Norsk rett gjelder for arbeid som utføres i Norge, sier seniorrådgiver i Arbeidsdepartementet Bente Bakke til NTB.
Hjemmebasen
Reglene gjelder for flygende personell, mener departementet.
– Norske regler gjelder for piloter og kabinpersonale som er ansatt i et utenlandskregistrert flyselskap og flyr i utenlandskregistrerte fly, men som er ansatt ved en base i Norge som er start– og avslutningssted. Hovedregelen er at det landets rett der arbeidet utføres i eller fra som skal gjelde, ikke det landet hvor arbeidsgiveren er registrert eller har sitt «hjemsted», sier Bakke til NTB.
Komplisert trygd
Spørsmålet om Ryanair-personell skulle vært omfattet av norske trygdeordninger er noe mer komplisert, ifølge departementet.
Men en regelendring fra 2. februar 2013 slår fast at «flypersonell skal være omfattet av trygdelovgivningen i landet de har hjemmebase i» - altså det stedet der arbeidet starter og ender og der vedkommende har fri og bor.
Arbeidsdepartementet understreker at de ikke uttaler seg om enkeltsaker, og ikke om historien til italienske Alessandra Cocca, som går til sak mot Ryanair.
– Reglene er kompliserte og konkrete saker kan derfor ikke avgjøres uten full tilgang til alle sakens fakta, sier Bakke.
Skatt til Norge
Også Skatteetaten understreker at de kun uttaler seg på generelt grunnlag. Og da er reglene greie, ifølge senior kommunikasjonsrådgiver Anne Kirkhusmo.
– Personer som er bosatt i Norge er skattepliktig til Norge for alle sine inntekter og all formue. Dette gjelder også inntekter opptjent i utlandet, sier hun.
Skatteavtalen mellom Norge og Irland sier at personer som er bor i Norge og som arbeider for et irsk selskap også kan beskattes i Irland.
– Norge som er personens bostedsland skal da innrømme fradrag i den norske skatten (kreditfradrag) for den skatt som er betalt i Irland for å avhjelpe dobbeltbeskatning, sier Kirkhusmo. (ANB–NTB)
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge. I dag har Eva sin siste arbeidsdag
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Nye regler for AAP fra 1. juli
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klare å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie
LOs Bård Nylund havnet midt i skytedramaet
Christopher Beckham vil ta kampen mot hatkriminalitet, men innrømmer at han er engstelig etter helgens angrep mot det skeive miljøet.
Lene Svenning
HK-lederen ser seg ekstra over skulderen etter masseskytingen
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox