Færre blir uføre
Risikoen for å bli varig ufør er blitt lavere for nye personer på arbeidsavklaringspenger, viser nye tall fra Nav.
helge.birkelund@anb.no
Arbeidslivspolitisk talsperson for Arbeiderpartiet, Anette Trettebergstuen, er ikke overrasket over utviklingen.
– Risikoen for at folk skal bli uføretrygdet går ned. Grepene regjeringen har tatt for å få flere til å jobbe fremfor å gå på trygd gir resultater, sier Trettebergstuen til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Lavere sykefravær
– Vi har det laveste sykefraværet på over ti år, antallet på sosialstønad går ned, andelen på uføretrygd har gått ned siden 2005 og helt siden 2011 har vi sett at antallet på arbeidsavklaringspenger også går ned. At vi nå får tall som viser at det er mindre risiko for folk å ende opp på uføretrygd, er et naturlig resultat av denne utviklingen, sier Trettebergstuen.
– Les også: Enkelt og greit, Jens!
Tjenestedirektør i Nav, Bjørn Gudbjørgsrud, mener noe av det samme.
– Dette tyder på at vi beveger oss i riktig retning. De siste årene har vi jobbet systematisk for å bli bedre til å hjelpe våre brukere tilbake i arbeid. Likevel er det fortsatt mange som ikke lykkes. Vi må fortsette å jobbe for å bedre kvaliteten på våre tjenester og vi må samarbeide tettere med arbeidslivet for å hindre at flere faller utenfor, sier Bjørn Gudbjørgsrud.
Positiv utvikling
En fersk analyse fra Nav viser at risikoen for å bli ufør etter å ha mottatt arbeidsavklaringspenger har gått klart ned for hvert kvartal siden andre kvartal 2011. Det har blitt stadig færre nye som får innvilget arbeidslivsavklaringspenger, mens antall personer som har gått ut av ordningen går opp.
– Les også: Refser kvinnepolitikken
– Risikoen for å havne varig utenfor arbeidslivet øker i takt med hvor lenge man har vært borte fra arbeidslivet. Derfor er det viktig å få sykmeldte så raskt som mulig tilbake i jobb, sier Gudbjørgsrud.
– Enhver som kunne ha jobbet helt eller delvis, som ender opp på uføretrygd, er en for mye. At de som kan arbeide er i jobb er bra for den enkelte – og det er bra for samfunnet. Derfor har vi stadig tatt nye grep for å sikre at de som kan jobbe gjør det. Nav-reformen, jobbstrategien for å få flere funksjonshemmede i arbeid, kvalifiseringsprogrammet og ungdomsløftet er bare noen eksempler på ting som er satt i gang og som vi nå begynner å se resultater av. De nye tallene fra Nav viser at vi er på riktig vei., sier Anette Trettebergstuen. (ANB)
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge. I dag har Eva sin siste arbeidsdag
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Nye regler for AAP fra 1. juli
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klare å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie
LOs Bård Nylund havnet midt i skytedramaet
Christopher Beckham vil ta kampen mot hatkriminalitet, men innrømmer at han er engstelig etter helgens angrep mot det skeive miljøet.
Lene Svenning
HK-lederen ser seg ekstra over skulderen etter masseskytingen
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox