– Svak satsing på tømmerbil
Norges Skogeierforbund hugger løs på regjeringens forslag til lengre tømmertransporter.
anders.sandbu@anb.no
– Forslaget er bare halvveis godt, og kommer for sent. Allerede høsten 2010 hadde vi et møte med daværende samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) om behovet for nye bestemmelser for tømmertransporten. Dette har tatt tid, konstaterer daglig leder Gudbrand Kvaal i Norges Skogeierforbund overfor Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Samferdselsminister Marit Arnstad (Sp) vil nå tillate lengre og tyngre tømmertransporter på norske veier. Departementet har bedt Vegdirektoratet fastsette og iverksette endringer i regelverket, slik at tømmervogntogene får økt lengde til 24 meter og økt tilhengervekt til 32 tonn.
Hensikten med forslaget er å styrke konkurransekraften for en hardt presset norsk skogindustri. Kostnadsnivået er en hovedutfordring: Kvaal viser til at transport i dag utgjør 15-20 prosent av industriens totale kostnader, og at tømmer er noe som transporteres i nær sagt samtlige norske kommuner.
– Les også: 24 m blir tillatt
I et slikt perspektiv, blir regjeringens foreslåtte tømmerbilsatsing for defensiv, mener lederen i Norges Skogeierforbund.
– Vi ønsker at vekten på hele bilen med lass økes fra 56 tonn til 60 tonn. Det løser ikke mye om vi får økt tilhengervekt uten at den totale vekten økes, påpeker Kvaal.
Han ber regjeringen se til Sverige. Der er både høyden, lengden og vekten en annen. For eksempel har man eksperimentert med en tilhengervekt på 74 tonn. Får vi på plass lignende bestemmelser her hjemme, vil innsparingene bli betydelige. Totalt vil 60 tonn totalvekt redusere antall transporter i skognæringa med rundt 50.000 lass per år. Dette utgjør kanskje 200 transporter daglig, viser forbundets beregninger.
Regjeringens forslag vil kun gjelde for veistrekninger som er beregnet å kunne tåle vogntog med en lengde på 24 meter og tilhengervekt på 32 tonn. Derfor har departementet bedt Vegdirektoratet om å utarbeide en liste over riksveier som tåler denne type belastning. Fylkeskommunene skal lage sine egne lister for fylkesveiene.
– Les også: Åpen for lengre tømmerbiler
Fredag fremlegges ny Nasjonal transportplan (NTP). Kvaal har ikke spesielt høye forventninger til satsingen på godstransport.
– Den offentlige diskusjonen går i stor grad på persontransport, men vi må ikke glemme godstransporten. Imidlertid frykter jeg at den ikke vil få den oppmerksomheten den fortjener i ny NTP, sier han.
Samme dag vil det også bli avholdt en konferanse i Hurum, om hvor fremtidens muligheter ligger for skognæringen i Norge. Bakteppet er Södras beslutning om å nedlegge cellulosefabrikken på Tofte. Da vil hele 6.000 arbeidsplasser i skognæringa rammes. Fabrikken tar imot så mye som en tredel av alt som går til treforedlingsindustrien.(ANB)
Mest lest
Kathrine Samland ble oppsagt etter at hun ikke gjengjeldte sjefens tilnærmelser. Rett før jul ble hun tilkjent 800.000 kroner i erstatning av Vestfold tingrett. Hun fikk hjelp av HK og advokatene i LO til å kjøre saken.
Brian Cliff Olguin
Sjefen ble forelsket i Kathrine. Hun avviste ham og ble sagt opp
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
Lill Sverresdatter Larsen
Nanna Aanes Wolden
Sykepleiere får ny lønn – streik avverget
SIKKERHETSNETT: Klubbleder i Aker BP, Ingard Haugeberg, sier sikkerhetsnettet de tidligere BP-ansatte fikk under fusjonen til Aker BP, ikke har noen utløpsdato.
Industri Energi
Klubbleder Ingard kjemper for sluttpakker til 231 ansatte. Nå blir det rettssak
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
PÅ GLATTISEN: Álfhildur i fint driv på skøyter på Lomnessjøen. Sjukehjemmet ligger i et stort rødt hus til høyre for kirken i bakgrunnen.
Harald Vingelsgaard
Álfhildur (21) mistet lappen: Går på skøyter over sjøen for å komme seg på jobb
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
TVANGSSELGES: «Diavlos Force» kom til Norge i september da den var chartret av verftet til Vard i Brattvåg på Sunnmøre. Båten ble tatt i arrest av ITF, og skal nå tvangsselges siden mannskapet om bord fremdeles har over en million norske kroner utestående i lønn.
Syver Grepstad
Mannskapet hadde ikke fått lønn på seks måneder – likevel fikk båten oppdrag i Norge
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Landsmøtet 2021:
DIGITALT LANDSMØTE: HK-leder Christopher Beckham på storskjerm hos en gruppe representanter fra region Østlandet Sør samlet til landsmøte i Drammen.
Brian Cliff Olguin
Her er HKs nye ledelse
I tingretten: Kjell Næss (f.v.), Wenche Bye og Daniel Bakke – en av renholderne som har tapt på bytte av arbeidsgiver – er i Asker og Bærum tingrett for å få en avklaring i spørsmålet om renholderne har krav på å bli virksomhetsoverdratt.
Morten Hansen
Togrenholdere har fått mer jobb og mindre lønn etter bytte av arbeidsgiver
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Jonas Gahr Støre mener regjeringen nå svikter titusener av permitterte.
Jan-Erik Østlie
Støre refser Solbergs utspill om permitterte: – Rett og slett arrogant
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
FOREBYGGER: Harald Elgsaas gjør ren en skorstein i Krsitiansund. Fra om med nå heter han og hans kolleger brannforebyggere.
Kathrine Geard
Nå har feierne fått ny yrkestittel. Kan det lokke jenter inn i faget?
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
FIKK ETTERBETALING: Fra venstre: Trond Østgård og Øyvind Jahren fikk begge rundt 200 000 kroner i etterbetaling etter seieren i Høyesterett. Begge var innleide fra Semco Maritime, men Østgård ble fast ansatt i Aker BP i 2018.
Ole Palmstrøm