– Må skatte til Norge
Ryanair-personale som jobber på Rygge, må betale skatt til Norge.
Det mener finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap).
Lavprisgigantens sjef Michael O'Leary mener at det ikke spiller noen rolle at selskapet har etablert base på Rygge med fast stasjonert personale her i landet.
– Flyene er registrert i Irland og er irsk territorium, de som jobber om bord er ansatt i Irland og de får sin lønn av et irsk selskap og inn på sine irske lønnskontoer. Vi forholder oss til lovverket, og det tilsier at Ryanair-personale på Rygge skal betale skatt til Irland, sa O'Leary til NTB onsdag i forrige uke.
Dagen etter gjentok han resonnementet under en hastig sammenkalt pressekonferanse på Rygge lufthavn. Der slo han også hardt tilbake mot Alessandra Cocca. Den tidligere flyvertinnen har gått til sak mot Ryanair og blant annet vist fram en arbeidskontrakt som Parat-nestleder Vegard Einan overfor NTB har beskrevet som «slavekontrakt».
– Les også: Vil boikotte Ryanair
Skatteaksjon
Nå tar finansminister Johnsen til motmæle. Han mener det er hevet over tvil at de anslagsvis 200 Ryanair-ansatte på Rygge må betale skatt hit, så lenge de har fast bosted her i landet.
– Hvis du er skattemessig bosatt i Norge, skal du skatte hit, sier han til NRK.
Skattedirektoratets senior kommunikasjonsrådgiver Anne Kirkhusmo bekrefter overfor NTB at det gjøres undersøkelser i luftfartsbransjen. Bakgrunnen er både medieoppslag og at etaten har kommet over saker med utenlandske betalingskort.
Aksjonen kan ifølge finansminister Johnsen ende med at de berørte blir etterlignet for skatt de skulle ha betalt til Norge.
– Les også: Skal drøfte Ryanair
Ikke dobbeltskatt
På et vis har O'Leary rett i at hans ansatte skal betale skatt til Irland, men det er bare halve sannheten, ifølge en uttalelse NTB har fått fra Skatteetaten.
– Etter skatteavtalen mellom Norge og Irland er det slik at personer som er bosatt i Norge og som arbeider for et irsk selskap også kan beskattes i Irland. Norge som er personens bostedsland skal innrømme fradrag i den norske skatten for den skatten som er betalt i Irland for å avhjelpe dobbeltbeskatning. Det er etter skatteavtalen ingen forutsetning for beskatning i Irland at personen har bosted eller base i Irland, skriver Kirkhusmo i en epost til NTB. (ANB-NTB)
Mest lest
Jonas Gahr Støre og resten av regjeringen får frist til høstens statsbudsjett med å melde tiltak.
Jan-Erik Østlie
Nå har LO-forbund fått nok: Gir Støre strøm-frist
Kommentar
Märtha Louise må selvsagt få velge den livsledsageren hun vil, men vedkommende står ikke helt fritt til å gjøre hva som helst, skriver Kjell Werner.
Lise Åserud / NTB
«Durek gjør skam på kongehuset», skriver Kjell Werner
GROV VOLD: En fengselsbetjent i Skien fengsel er alvorlig skadet etter at en innsatt gikk til angrep med kokende olje.
Ole Palmstrøm
Innsatt helte kokende olje over fengselsbetjent
– Når vannmagasinene er på et visst nivå for årstiden må vi begrense eksporten, røper statsråd Terje Aasland.
Jan Erik Østlie
Her er regjeringens forslag til å løse strømkrisa
BEKYMRET: Hovedtillitsvalgt Marc Gayorfar i Folkehelseinstittutet er redd kuttene i de ekstra bevilgningen til koronarelatert arbeid vil ramme de ansatte.
Ole Palmstrøm
Ansatte raser over FHI-kutt: – Dette er takken fra Norge, liksom
PÅ JOBB 15:05: – Jeg pleier alltid å være ute i god tid. Liker å snakke med de på skiftet før mitt, for å få oversikt, sier Vidar Ekeberg på vei inn mot hovedinngangen på Østlandsterminalen
Alf Ragnar Olsen
Vidar (58) drar på jobb når andre reiser på helgetur: – Man blir litt i utakt med verden
KRITISK: – De små deltidsstillingene er bortkastet tid. Jeg vil heller tilby en høyere stillingsprosent, sier Cecilie Fjelde, tidligere butikksjef i Zara.
Espen Sand
Zara tilbyr kontrakter på seks timer i uka: – Bare tull
Forbundsleder Ulf Madsen i FLT (t.v.) og forbundsleder Frode Alfheim i Industri Energi skal meisle ut en samarbeidsavtale mellom sine to forbund.
Kai Hovden
Slår de seg sammen, blir de et av LOs største forbund
– Markedskreftene har tatt over styringen. Som god sosialdemokrat mener jeg det er feil, sier Roar Flåthen.
Martin Guttormsen Slørdal
Flåthen: Kraftkrisen er Støres store test som statsminister
Jan-Erik Østlie
LO-lederen advarer mot lettvinte strøm-løsninger
Debatt
Nå må du Jonas og flere av de andre på Stortinget våkne og vise handling, skriver Merethe Solberg.
Erlend Angelo
«Når Støre går ut med at strømprisene kan bli enda dyrere, da klarer jeg ikke å sitte i ro»
Alle førsteklassinger får gratis SFO fra høsten 2022. Illustrasjonsfoto/Arkivfoto
Karin E. Svendsen
Mange endringer fra 1. august: Gratis SFO for førsteklassinger og brillestøtte for barn
Terje Aasland bekrefter at regjeringen vurderer å legge fram forslag på fire tiltak for å dempe strømkrisen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette er de fire strømtiltakene regjeringen vurderer nå
Regjeringen må styre unna lettvinte løsninger for å få bukt med de høye strømprisene, mener Trygve Svensson.
Jan-Erik Østlie
– Folk bør være 1000 ganger mer bekymret for Putin enn for Acer
DET NYTTER: Etter at de fikk rutiner for å identifisere ofre for menneskehandel, klarte Ida Lindmo og fengselsbetjentene å tilbakeføre flere til et bedre liv.
Ole Palmstrøm
Fengselsbetjent Ida fanget opp at tolv innsatte var ofre for menneskehandel
Kommentar
Bedrifter og husholdninger trenger strømhjelp fra statens side, skriver Kjell Werner.
Brian Cliff Olguin
«Strømstøtten må ikke bli så omfattende at vi alle straffes med et rentesjokk»
MED LO I RYGGEN: LO-advokatene Rune Lium (t.v) og Nina Wærnhus representerte Frank Kjetil Olsen og EIvind Helleland i Salten og Lofoten tingrett.
Guro Gulstuen Nordhagen
Dommerne mente de hadde en god sak da de saksøkte staten for å få beholde jobben. Retten var uenig
FORTJENER MER: Det var ikke mye hjemmekontor på oss under pandemien. Vi skapte rekordresultatene for Posten og har gjort oss fortjent til rundt 30.000 kroner i tillegg, mener Roar Wiker på Skøyen.
Alf Ragnar Olsen
Roar sa nei til lønnsoppgjøret: – Vi skapte rekordresultater for Posten og fortjener mer
SAS-pilot Erling Mareno Gabrielsen var blant de 900 pilotene som streiket.
Nina Hanssen
Dersom SAS-pilotene vender tommelen ned i helga, kan det bli ny storstreik
NORSK TIPPING: Kontroll av tippekuponger har blitt mer automatisert med tiden. I 1966 ble de scannet på mikrofilm, som her på avdelingen på Smestad i Oslo. Det var også strenge sikkerhetsbestemmelser. Mikrofilmene ble låst inne i hvelv, og Statskontrollen var involvert for å sørge for at alt gikk riktig for seg.
Sverre A. Børretzen/Faksimile "Samling og strid"