Bekymrede aksjonister møtte Støre
– Vi er dypt bekymret for at helsevesenet går i gal retning, sier medlemmer av Helsetjenesteaksjonen.
Torsdag fikk de møte helseminister Jonas Gahr Støre (Ap) for å legge fram sine synspunkter.
I en drøy time lyttet helseministeren til de fem medlemmene av Helsetjenesteaksjonen som deltok på møtet i Helse- og omsorgsdepartementet.
En av deltakerne, overlege Janniche Mellin-Olsen ved Bærum sykehus, sier til NTB at uenigheten mellom statsråden og Helsetjenesteaksjonen er størst når det gjelder vurderingen av de regionale helseforetakene.
– Vi har sagt at vi ønsker å fjerne de regionale helseforetakene. Det åpner ikke helseminister Jonas Gahr Støre for på noen måte, sier Mellin-Olsen.
Hun sier Helsetjenesteaksjonen på møtet forsøkte å redegjøre mer nyansert for hva aksjonen mener er ulempen med helseforetakene slik de er satt opp i dag
– Les også: Innkaller 35.000 døde pasienter årlig
Overlege Torgeir Bruun Wyller ved Oslo universitetssykehus, som også er professor i geriatri ved Universitetet i Oslo, sier han håper Helsetjenesteaksjonen fikk fram at deltakerne er bekymret fordi de mener helsevesenet går i gal retning.
– Vi er bekymret fordi tiltak som er satt i gang i beste hensikt, viser seg å ha motsatt effekt av det man trodde. Det som skulle gi pasientrettigheter, har gitt overbyråkratisering, sier Bruun Wyller.
Han sier dette og flere andre ting på lengre sikt utgjør en trussel mot et godt offentlig helsevesen som både statsråden og Helsetjenesteaksjonen er opptatt av.
– Vi håper vi fikk formidlet vårt engasjement og vår motivasjon for å ta dette initiativet utenom jobbene våre og utenom fagforeningene, sier Bruun Wyller.
Overlege Janniche Mellin-Olsen sier aksjonen kommer til å følge opp all respons den har fått til nå og arbeide videre med saker den har satt på dagsordenen.
– Les også: – Legevaktleger bør få mer info
Helseminister Jonas Gahr Støre sier han har lest det medlemmene av Helsetjenesteaksjonen har skrevet, men karakteriserer likevel møtet torsdag som nyttig og interessant.
– Fem personer som sitter på ulike nivåer i helsevesenet, har fortalt om sine erfaringer fra områder der de mener det er mangler, flaskehalser og feil ved måten vi organiserer helsevesenet på. Det var en nyttig gjennomgang for meg, sier Støre.
Han legger til at han ikke knytter noen prestisje til at måten vi organiserer oss på i dag, er svaret for all framtid.
Støre sier han gjerne er med på en kritisk diskusjon om hvilke endringer som kan være aktuelle, hva de vil føre til og om vi når målet ved å gjøre ting på andre måter. Statsråden er enig i deler av Helsetjenesteaksjonens virkelighetsbeskrivelse, men ikke i alt.
– Vi må også være stolte av det som skjer ute i sykehusene. De behandler flere pasienter enn før og leverer veldig gode resultater. Vi har klart å utvikle sykehus som leverer likeverdige tilbud i hele landet. Sånn var det ikke før, sier Støre. (ANB-NTB)
Mest lest
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren: – En stor lettelse
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
Hva blir pensjonen på? Her får du nyttig info.
Colourbox
Nær halvparten vet ikke hva de får eller trenger i pensjon
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Fagforbundet-tillitsvalgt fra Rogaland mener det er OK om Vedum blir statsminister
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat