«Litt ditt» - eller litt Northug sitt?
Petter Northug eller egne ansatte? For Coop er valget åpenbart enkelt.
eva.ler.nilsen@lomedia.no
Mens flere tusen ansatte i Coop forbereder streik for bedre lønn, sitter kooperasjonens ledelse i møter med teamet rundt Petter Northug og diskuterer samarbeid. Dagligvarekjeden vil etter sigende sponse skikongen med et tosifret antall millioner kroner i hans streben etter å etablere seg utenfor landslaget. Lønnstillegg for egne ansatte har de imidlertid ikke råd til.
Dagen etter pinse møtes LO og Coops arbeidsgiverforening på riksmeklerens kontor. Lønnsforhandlingene mellom de to partene brøt sammen i april, da det kom for en dag at arbeidsgiverne i Coop nekter å gi det samme lønnstillegget til sine butikkansatte som de ansatte fikk i resten av handelen. Uten det tjener Coop-ansatte 4-6 kroner mindre i timen enn sine kolleger i Kiwi-butikken vegg-i-vegg.
Handel og Kontor forbereder seg derfor på en storstreik i Coop. De vil ikke forlate meklerens kontor før de har den samme lønna på plass. Fra arbeidsgiverhold er hovedargumentet at dette vil koste dem så mye, faktisk mye mer enn i øvrig handel. Grunnen til det er at langt flere av de ansatte i Coop lønnes etter minstelønnssatsene enn i de andre kjedene. Ser man det!
Men noen fortjener et påslag, selv uten streik. Petter Northug har denne uka varslet at han går solo. Han trekker seg ut av det kollektive opplegget til landslaget og vil starte for seg selv. Det koster selvsagt penger, og her ser Coop sitt snitt til å bidra. Millionene ligger visstnok allerede på bordet. Det virker nesten litt komisk sett i lys av den lønnskampen som drives i eget hus.
Det er selvsagt forskjell på lønnsbudsjetter og budsjetter som skal hjelpe Coop å bygge opp omdømmet. Det siste kan de saktens trenge, særlig etter avsløringene om at utenlandske arbeidere bygger selskapets nye lager på Gardermoen for under 50 kroner i timen. Men også streiketrusselen som henger over dem blir lagt merke til i opinionen. Lavlønte krever likhet. Urettferdighet gir sjelden stjerner i boka.
I fjor vant Coop den såkalte omdømmeprisen, en pris meningsmålingsinstituttet Ipsos MMI deler ut til bedriften som nordmenn flest har best totalinntrykk av. Noe sier meg at de ikke stikker av med samme seier i år.
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.
Tormod Ytrehus
Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.
Ole Palmstrøm
Kjæledyr og eiere på flukt fra krigen får trøst på ukrainsk av Inna i Sandnes
Alf Ragnar Olsen
Oslo rammes først hvis det blir streik i staten
Kronikk
Mens lønnsøkningen er på 3,7 prosent, er sosialhjelpssatsene bare justert opp med 1,4 prosent fra i fjor til i år, skriver Mimmi Kvisvik i denne kronikken.
Colourbox