Jernbanepakka inn på rett spor
EUs fjerde jernbanepakke er ennå ikke ferdig spikret i Brussel. Norge må fram mot 2015 benytte handlingsrommet for å unngå full konkurranseutsetting av persontogtrafikken.
Nylig diskuterte Stortinget viktige EU/EØS-saker for Norge, og her står EUs nye jernbanepakke sentralt. Pakka ble lagt frem av kommisjonen i vinter, og skal nå gå runden i EUs organer. Ennå har vi ikke noen ferdig jernbanepakke å forholde oss til. Det er ikke ventet at EU vil vedta dette endelig før tidligst etter parlamentsvalget neste år, kanskje mer sannsynlig i 2015. Det betyr at vi har tid til å påvirke beslutningen i EU, og skaffe oss det handlingsrommet vi trenger. Pakka som den nå ligger inneholder endringer i flere direktiver. Blant annet foreslås det obligatorisk anbud før tildeling av persontogtjenester, og åpning for full konkurranse på sporet.
Dette er en politikk Arbeiderpartiet ikke ønsker, fordi vi mener det er feilslått jernbanepolitikk. Hovedutfordringen i Norge er å bygge ut infrastrukturen, den jobben er regjeringen godt i gang med, og dette skal intensiveres i årene som kommer. Dessuten er jernbanen et integrert system, med store faste kostnader. Norge er et lite land, befolkningsgrunnlaget gjør det vanskelig å se at konkurranse skal ha noe for seg her. Fleksibiliteten i dagens jernbane med én operatør på persontog er et annet argument. Dette synet deler flere av EUs medlemsland. Vi må utnytte de mulighetene vi nå har til å samordne oss med de landene som er enig med oss, og jobbe for de endringer vi mener er riktig.
Samferdselsministeren var nettopp i Brussel for å diskutere jernbanepakka. I disse møtene gjorde hun det klart at det norske synet er at vi ønsker fleksibilitet og nasjonalt handlingsrom. Når vi ser hvilke reaksjoner de ulike forslagene i pakka har fått i flere medlemsland, som Finland og Danmark, er det ikke sikkert resultatet blir det samme som dagens forslag. Vi må uansett bruke tiden godt, med de som er enige med oss og forsøke å påvirke i rett retning. Og vi kan gjerne diskutere direktivers innflytelse og påvirkning på norsk politikk. For det er dette det handler om, politikk. Høyre har vært tydelig på at partiet ønsker å konkurranseutsette persontog uansett, uavhengig av hva som kommer fra Brussel. Derfor er dette også i høyeste grad et nasjonalt politisk spørsmål. Og debatten om hva som er best for norsk jernbane må tas uavhengig av hva som vil komme av direktiver en gang i fremtiden.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie