Vi jobber for alle medlemmer
Nysgjerrig leser jeg at FrP i mange av landets aviser skriver at LO og forbundene jobber for bare halvpartene av medlemmene – de som stemmer rød/grønt. Cecilie Søllesvik kjenner seg ikke igjen i beskrivelsen.
Jeg har aldri blitt spurt hva jeg stemmer eller om jeg er medlem av politisk parti, og har ikke «partiboka» i orden hvis det betyr livslangt medlemskap i AP eller SV. Første gang jeg stemte, gikk min stemme til Høyre og det har jeg ikke skjult. Likevel har jeg vært delegat på tre landsmøter i Fellesforbundet – første gang i 2003 og kom nå hjem fra min tredje LO kongress og vært tillitsvalgt siden 1996. Er i forbundsstyret i Fellesforbundet på sjette året og er i LOs representantskap og er leder av Fellesforbundets nest største avdeling med cirka 4?200 medlemmer.
Roar Flåten og Arve Bakke har aldri lagt bånd på hva jeg eller andre skal mene eller stemme, og det er fult mulig og lov å være uenig med dem – og det har jeg vært innimellom. Og det er slik en fagbevegelse skal være – i bevegelse etter forslag og diskusjoner.
Man blir valgt av medlemmene for det en står for og kan, og ikke partitilhørighet! Og vår jobb er å fremme lønns- og arbeidsvilkår for våre medlemmer og blir vraka om vi ikke gjør jobben godt nok. Det er også medlemmene som former politikken og fagbevegelsen, gjennom forslag og vedtak på kongress og landsmøter, og gjennom å ta på seg verv. Her er det fritt frem for alle å fremme forslag og å stille til valg. Og for å være tydelig; det var ingen forslag på valgkampstøtte til FrP eller andre blå partier til LO kongressen eller landsmøtet.
For min del har jeg på to landsmøter og to kongresser stemt mot pengestøtte til politiske partier, likevel har jeg blitt valgt for tredje gang på begge. LO kongressen 2013 var ikke enstemmig på å gi pengestøtte og dette viser demokratiet slik det skal være, alle får komme med sine meninger og flertallet bestemmer. Det er vel helt umulig at nesten 900 000 medlemmer skal være enige i alle saker og spørsmål?
Jeg meldte meg inn i Ap ved sist kommunevalg for å stille til valg, og stemte for pengestøtte til de rødgrønne på kongressen nå fordi jeg vet at de er enige i mye av det LO kongressen og Fellesforbundet landsmøte har vedtatt, og vil jobbe med oss og ikke mot oss på områder som næringspolitikk, i kampen mot sosial dumping og ser viktigheten av tillitsvalgte og tariffavtaler, de er for faste ansettelser, bevare og styrke arbeidsmiljøloven. Og jeg jobber for rødgrønt til høsten fordi FrP vil ta fra mange arbeidstakere rettigheter de har i dag, som vil få så store konsekvenser for den enkelte og bidra til at mange ikke har reelle valg. Som at de vil gjøre betydelige endringer i Arbeidsmiljøloven! De vil gjøre det ennå lettere å ha midlertidige ansatte, hvor blir det av muligheten til å søke lån og forutsigbarheten for fast jobb og fast inntekt? Mulighet til å vite at en har råd til kulturskole til barna eller bestille ferie i god tid.
Ifølge FrPs handlingsprogram «skal bedrifter finne løsninger selv på arbeidstid, overtid og lønn». Kom på kontoret mitt og møt de som kjenner på kroppen hvordan det er å ha små stillinger, å være midlertidig ansatt, innleid, få høre fortvilelsen av dem som har arbeidsgivere som ikke vil betale overtid eller fastsette arbeidstid allerede i dag.
FrP mottar også pengestøtte – ikke av NHO, men av mange andre. Og det er helt lov. I Ap blir alle pengegaver over 10?000 kroner oppgitt og ingen ting skjules under andre budsjettposter og alle navn er offentlige. Hvordan gjøres dette hos dere? Kan jeg få se navn og beløp på deres bidragsytere? Dere får også forresten støtte fra «våre medlemmer» da bedrifter hvor vi har organiserte støtter dere. Er ikke sikker på at alle de arbeidstakerne vet at dette skjer, og ønsker at overskuddet i deres bedrift skal gå til valgkampstøtte til FrP som i arbeidslivsspørsmål oftest jobber mot dem.
Så dere i FrP; vi jobber for alle medlemmer i LO uavhengig av partifarge.
(Artikkelen sto på trykk i LO-Aktuelt nr. 10/2013)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø