Grønt håp
Ny måling gir Miljøpartiet De Grønne fornyet tro på representasjon på Stortinget.
Partiet tror at Rasmus Hansson kan komme inn på Stortinget til høsten. En ny måling tenner håpet. Med en oppslutning på 2,2 prosent som ble målt av InFact denne uken og publisert i VG søndag, mener TV 2 at De Grønne ville vært inne på Stortinget med et mandat fra Oslo om målingen hadde vært valg.
Det gir liv til et håp om en plass på vippeposisjon i det nye Stortinget.
Ifølge TV 2s mandatberegning ville VG-målingen gitt 85 mandater og mulighet for å danne flertall med partiene Høyre, KrF, Venstre, Senterpartiet og MDG.
– Høyre kan altså stå overfor to dramatisk forskjellige muligheter etter valget. Vi mener at Fremskrittspartiet har den klart dårligste miljøpolitikken av de norske partiene, selv om også de kan glimte til enkeltvis, sier Hansson.
– Les også: Venstresiden øker ledelsen
Imidlertid gir verken VGs mandatberegning eller beregningene hos Poll of polls noen stortingsplass for MDG.
– Det er en viss mulighet for at vi blir undervurdert. Samtidig er jeg den første til å innrømme at det er stor usikkerhet når tallene er så små som de er for oss. På den annen side mener vi at vi har grunnlag for å si at vi er i medvind med flere positive enkeltmålinger i det siste, vekst i medlemsmassen og en sterkere respons hos enkeltvelgere, sier Hansson.
– Les også: Stortinget neste?
Tendensen og det store bildet er ellers at velgermassen holder seg stabil også gjennom den første uka i juni.
Gjennomsnittet av de fire meningsmålingene som er publisert så langt denne måneden, viser kun små endringer der de to største utslagene er en fremgang på 0,5 prosentpoeng for Fremskrittspartiet og en tilsvarende tilbakegang for Høyre.
90 dager før stortingsvalget er det ifølge Poll of polls et samlet borgerlig flertall på 101 mandater mot 68 for de rødgrønne, noe som er på nivå med fordelingen slik den har vært de siste tretten månedene.
Høyre lekker
Den foreløpig siste av månedens meningsmålinger viser at Høyre avgir velgere til Frp.
Fremskrittspartiet går i VG-målingen fram 1,4 prosentpoeng til 14 prosents oppslutning, mens både Høyre og Arbeiderpartiet går tilbake med 1 prosentpoeng hver til henholdsvis 32,9 prosent og 28,5 prosent.
Alle de fire småpartiene er over sperregrensen, med størst fremgang for KrF på 0,5 prosentpoeng til 5,2 prosent. Venstre måles til 5,4 prosent, som er 0,4 prosentpoeng bedre enn i mai. SV og Senterpartiet går begge tilbake 0,1 prosentpoeng til henholdsvis 4,2 prosent og 4,7 prosent.
Ifølge VGs mandatberegning gir målingen ikke blåblått flertall, men et samlet borgerlig overtak på 103 mot 66 rødgrønne mandater.
Rødt måles til 1,3 prosent (-0,4) og MDG som sagt til 2,2 prosent (+0,3). (ANB-NTB)
Mest lest
SETTE GRENSER: – Jeg klarte ikke se mine egne grenser for hvor mye jeg kunne jobbe. Nav-veilederen så mye tydeligere enn meg at jeg ikke ville klare å jobbe fullt. Men hun så også at det var bra for meg å jobbe. Takket være personlig oppfølging fra henne, klarte jeg det, sier Wenche Reppen. Nesten mot sin vilje søkte hun, og fikk innvilget, delvis uføretrygd.
Privat
Alenemor Wenche ble satt ut av spørsmålet fra Nav: – Evig takknemlig for hjelpen jeg fikk
ERFARING: Med mange år bak symaskinen og en fortsatt god helse, tok Hallgerd Aure like greit en ny jobb som sømoperatør ved Ekornes avdeling Aure.
Privat
Da Hallgerd (66) mista jobben, tok hun grep: – Her er det så mye arbeid som aldri før
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
Skjermdump
Uber-sjåførens desperate melding: – Eg er i ferd med å bli heimlaus for tredje gong sidan mai
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
Med det yngste barnet hjemme, fikk seksbarnsmoren namsmannen på besøk, med ordre om utkastelse.
Mina B. Ræge/Dagsavisen
Seksbarnsmor «Ivana» (35) ble kastet ut av leiligheten i Oslo
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
KAOS I INNBOKSEN: – Overfloden av informasjon fra ledelsen ved universitetet, fakultetet, instituttet og avdelingen er utfordrende å håndtere, sier Frode Veggeland.
Ole Palmstrøm
Ekstraarbeidet tok nattesøvnen fra Frode: – Jeg var så sliten at jeg ikke visste hvor jeg var
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Sylvi Listhaug
Jan-Erik Østlie
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Debatt
Vi kan ikke se at det er noen god begrunnelse for at den alminnelige aldersgrensen skal være ulik i privat og offentlig sektor, skriver Camilla Barth hos Jussformidlingen.
Anna Granqvist
«Vil du jobbe så lenge sinnet og kroppen holder? Da får vi håpe du ikke er ansatt i stat eller kommune»
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Nestleder Sylvi Listhaug ligger an til å overta som partileder i Frp.
Tri Nguyen Dinh
Analyse: Lavtlønnede og mannlige velgere forlater Frp
Live Glesne Kjølstad sammen Sorab Abolfathi og andre gode hjelpere under åpningen til Louis Pizza. Foto: Privat
Foto: Privat
Live ville hjelpe sine iranske venner og ga dem jobb. Nå skal hun i retten for tredje gang
HAR STILT KRAV: Hovedtillitsvalgt Margit Wik i Coop Nordland, Ståle Simonsen i Coop Midt-Norge, Ann Kristin Heggdal i Coop Nordvest og Anne Svendsvoll i Coop Sørvest har stilt krav om full ønn under sykdom i lokale forhandlinger, men fått nei. Nå venter de på at HK skal ta sakene videre.
Privat/Lene Svenning
Sjefene sikret seg full lønn under sykdom – nå krever butikkansatte det samme
DET ER HÅP: Fagforbundets økonom Bjørn Kristian Rudaa har selv bidratt til å snu mange nedbemanningsforslag.
Bjørn A. Grimstad
Slaget er ikke tapt selv om kommunen vil si opp ansatte. Her er økonomiekspertens råd
Over 1.400 selskaper har fått lønnskompensasjon, til tross for at de hadde null ansatte da koronakrisen startet. Det viser en kartlegging Dagbladet har foretatt.
Colourbox