Virke triller utfor
Hovedorganisasjonen Virke drømmer om Venstre. Heldigvis!
Det er ingen hemmelighet at Venstre er lite populært i fagbevegelsen. Venstre vil blant annet ha økt arbeidsinnvandring, vil liberalisere arbeidsmiljøloven, privatisere skolen, mener deltid er greit og er mildt sagt lunken til arbeidet mot sosial dumping. Bare for å ha nevnt noen stikkord. Kanskje ikke så merkelig at hovedorganisasjonen Virke velger Venstre etter å ha trillet terning basert på partienes program.
For også Virke sliter med troverdigheten i forhold til LO og forbundene. På sentrale områder som inkludering i arbeidslivet har organisasjonen valgt rollen som motspiller og ikke medspiller. Og her er også Virke på kollisjonskurs med samtlige politiske partier, inkludert både Venstre og Høyre. Og de andre organisasjonene i arbeidslivet. Slikt lukter det useriøst av.
Bedre blir det ikke når organisasjonen kaster terninger for å vurdere partienes politikk. Når det gjelder holdningene til Arbeidsmiljøloven får Arbeiderpartiet terningkast 2, SV og Senterpartiet terningkast 1. Selv ikke Venstre når her helt opp. Men det gjør Fremskrittspartiet fordi FrP har «lansert et regelverk som likestiller virksomheter med og uten tariffavtale.» Det at Virke framhever nettopp dette i sin presentasjon av terningkastene må virke provoserende på fagbevegelsen. Fremskrittspartiet vil likestille uorganiserte med organiserte. Den enkelte skal kunne gå inngå avtaler med arbeidsgiver. Det er ikke lenger behov for sentrale avtaler eller fagforbund. Slik er den liberalistiske drømmen til FrP. Tariffavtaler er med andre ord ingenting å juble over, spesielt ikke hvis de er sentrale. Er dette også et mål for Virke? Skal vi tro logikken bak trillingen av terningene kan det virke slik.
Jevnt over får de rødgrønne partiene langt dårligere vurdering enn den borgerlige opposisjonen. Selv når det gjelder likestilling og inkludering belønnes Høyre, Venstre og Fremskrittspartiet med bedre uttelling på terningene enn de rødgrønne. Ikke fullt så overraskende er det at Virke gir Arbeiderpartiet terningkast 2 når det gjelder arbeidet med sosial dumping og arbeidsinnvandring.
Virke vil nok overleve terningkastene. Om Venstre havner under sperregrensen er det opp til velgerne å bestemme. Men forhåpentligvis får begge organisasjonene minimal innflytelse på norsk arbeidsliv i årene som kommer.
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sette ein standard
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Ansatte i Frelsesarmeen er blant dem som blir tatt ut i streik etter at NHO og Fagforbundet ikke kom til enighet i oppgjøret for private behandlingsinstitusjoner.
Eirik Dahl Viggen
Streik i private omsorgsbedrifter
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes
Permitteringsordningen forlenges til 1. juli
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie