Krever likelønnspott nå

Trondheimskonferansen ville ikke høre på Fellesforbundets leder Arve Bakke. Konferansen vedtok å støtte kravet om likelønnspott.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

I hoveduttalelsen fra Trondheimskonferansen blir det krevd likelønnspott nå. De 600 faglige tillitsvalgte som har vært samlet i Trondheim i helga mener at årets tariffoppgjør er en historisk mulighet til å få kvinnelønn som en like naturlig del av tariffoppgjøret som lavtlønn.

Konferansen mener at prinsippene for oppgjøret må være slik:

1. En statlig likelønnspott på tre milliarder kroner i det offentlige oppgjøret

2. Likelønnspotten må redusere lønnsforskjellene for de store utdanningsgruppene i offentlig sektor.

3. Likelønnspotten skal også brukes til å redusere lønnsforskjellen mellom de store lavtlønte kvinnegruppene og gjennomsnittlig industriarbeiderlønn.

4. Likelønnspotten må være en del av hvert hovedoppgjør.

Da Fellesforbundets leder, Arve Bakke, innledet til debatt lørdag, gikk han i mot en løsning som den konferansen anbefalte. Han mente at en likelønnspott vil føre til et umiddelbart krav om kompensasjon fra gruppene av uorganiserte.

I uttalelsen krever også konferansen videreføring av dagens sykelønnsordning og uføretrygda, et oppgjør med New Public Management, veto mot Postdirektivet og Vikarbyrådirektivet, endringer i norsk industripolitikk og at LO satser mer på å organisere flere ungdommer, lærlinger og studenter.

Powered by Labrador CMS