Harry-hovedkasserer has left the building
I 30 år var Harry Jakobsen hovedkasserer I Norsk Fengsels- og Friomsorgsforbund. 29. januar gikk han av med pensjon, så vidt fylt 60 år. Før avgangen rasket han med seg tre utmerkelser: LOs Pioneren, NFFs hedersmerke og tittelen æresmedlem i NFF.
Under en middag med sentrale folk i forbundet pluss kona Solveig og nærmeste familie, sa Geir Bjørkli, NFFs leder, blant annet følgende:
”I morgen, fredag 29. januar, har du din siste arbeidsdag. For oss alle vil det bli en spesiell dag, ikke minst vil jeg tro for deg.
Det å bli pensjonist er jo en stor og god ting for de fleste. Jeg vet jo ikke noe sikkert om hvordan du Harry ser på det. Jeg har forsøkt å spørre deg, om det ikke føles rart og sånn. Men neida, det virker som om du tar det veldig rolig og avslappet.
Du har jo hatt god tid til å forberede deg, nærmere 60 år har du hatt.
Jeg tror imidlertid at du har sett fram til denne dagen, og at du gleder deg til å kunne puste ut, etter en lang arbeidsøkt. Og vi unner deg å kunne nyte tilværelsen sammen med dine nærmeste.
Men jeg snakker på vegne av oss alle her når jeg sier at det er i dagene etter i morgen som vil bli de rareste, når du ikke lenger er sammen med oss på kontoret.
Jeg for min del kjenner ikke til noe NFF, uten Harry. Et forbund uten Roar, det husker jeg, men uten Harry… nei. Du vil bli savnet.
Hovedkassereren vil ikke bli savnet så lenge, for vi har jo en hovedkasserer. Men vi vil savne deg som person i lang tid framover. Fordi du er laget slik - og du har en sånn personlighet som folk savner når du ikke lenger er rundt oss i det daglige. Ikke fordi du lager så mye vesen av deg og markerer deg voldsomt i hverdagen.
Nei, jeg vil heller si tvert i mot, dine fotavtrykk preges av en mer stillfaren væremåte, mild i form, men sterk i sak, og av lun god nordnorsk humor.
Vi vil savne deg, men vi unner deg som sagt sterkt å få rolige måneder og år.
På vegne av medlemmene i forbundet, og på vegne av sentralstyret, vil jeg takke deg for godt utført arbeid. Du har vært den fødte hovedkasserer og en god representant for forbundet gjennom alle år, og du skal ha vår alles dypfølte takk for innsatsen.
Jeg ønsker å si noen ord til deg Solveig, for også for deg må morgendagen være en spesiell og fin dag, en dag du og dere har sett fram til lenge.
I morgen er Harry sin siste arbeidsdag. Fra mandag har du han for deg sjøl, etter at du har delt ham med forbundet gjennom mange år.
Det er regler for sånt, pensjonsalder er pensjonsalder, og vi i forbundet må innstille oss etter det. Du, sammen med øvrig familie, er veldig viktig for Harry. Nå har du fortjent å få Harry hjem og dele dagene sammen med denne snille mannen. Vi ønsker dere mange lykkelige år sammen som pensjonister.”
Harry, hovedpersonen sjøl, sa følgende før han forsvant fra Møllergata 10:
”Jeg takker for mange begivenhetsrike år i mitt verv som hovedkasserer i forbundet.
I alle disse årene har det vært et godt arbeidsmiljø med høy trivselsfaktor. Nå skal jeg nyte pensjonisttilværelsen sammen med familien. Jeg ønsker forbundet lykke til videre i sitt arbeid for en bedre kriminalomsorg. Takker for utnevnelsen som æresmedlem og Pioneren fra LO. Dessuten er hullet i Jimi Hendrix-samlingen tettet.”
Mest lest
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Hva blir pensjonen på? Her får du nyttig info.
Colourbox