Storrengjøring i renhold
Regjeringen og partene i arbeidslivet går sammen om å rydde opp i bransjer som sliter med stort omfang av useriøsitet. Først ute er renhold.
Fredag ettermiddag møttes partene hos arbeidsminister Hanne Bjurstrøm for å diskutere treparts bransjeprogrammer. Også toppene fra ulike etater (som Direktoratet for arbeidstilsynet) var med. De ble fort enige om at renhold blir pilotbransjen for bransjeprogrammene.
Langvarig innsats
Hensikten med disse programmene er å sørge for en samordnet, felles innsats for å sikre arbeidsmiljøet og anstendige arbeidsforhold i særlig utsatte bransjer som for eksempel renhold og hotell og restaurant. Planen er at programmene er forholdsvist langvarige - fra tre til fem år.
Hvordan de enkelte bransjeprogrammene kommer til å se ut, altså hvilke mål, strategier, metoder og virkemidler som velges, er avhengig av utfordringene som den enkelte bransje har. Samarbeidet og tiltakene kan variere fra bransje til bransje, forklarte statssekretær Jan Erik Støstad i samtale med Magasinet for fagorganisertes nettavis.
Samordne myndighetene
– I enkelte bransjer som for eksempel renhold og hotell og restaurant, vil det være naturlig at myndighetene tar en betydelig rolle, i tillegg til organisasjonenes innsats, poengterte han.
– Vi har tenkt å bruke erfaringene fra arbeidet mot sosial dumping. Her er det særlig viktig å få samordnet de ulike etatene (som skattemyndighetene, arbeidstilsynet, politiet, red. anm.), fortsatte Støstad.
Renholdsbransjen under lupen
På sitt første møte ble partene også enige om å konsentrere seg om en bransje om gangen. Og først ute er altså renholdsbransjen.
Fram til årsskiftet skal renholdsbransjen settes under lupen og utredes nærmere. Bransjebilde kalte arbeidsminister Hanne Bjurstrøm det.
Rapport og strategier
Med dette mente hun en rapport om hva som er de mest sentrale utfordringene med tanke på arbeidsforhold i bransjen, arbeidsmiljø og sikkerhet, hva som er bransjens rammebetingelser, ressurser og kompetanse. Basert på den skal det utarbeides konkrete mål og strategier for å kunne begynne med storrengjøringen i bransjekrokene. Det skal også lages rapporter av andre bransjer.
Arbeidsministeren vil snart innkalle partene i renholdsbransjen for å diskutere konkret hvordan det videre arbeidet med dette bransjeprogrammet skal se ut. Det skal også avklares i hvilken rekkefølge andre bransjer skal «rengjøres».
Treparts bransjeprogram for et seriøst arbeidsliv er en oppfølging av både årets frontfagoppgjør og den rød-grønne regjeringserklæring Soria Moria II.
Vil gjøre en grundig jobb
På vei ut av møtet mente Ingrid Finbøe Svendsen, direktør i Arbeidstilsynet, at det er klokt å gjøre en skikkelig og grundig jobb med en bransje først. Erfaringene kan være svært nyttige å ha med seg videre når arbeidet med andre bransjeprogrammer begynner.
Som kjent er forslaget om regionale verneombud i blant annet renholds- og hotellbransjen på offentlig høring akkurat nå. Mulige andre tiltak kan være identitetskort og en offentlig godkjenningsordning, sa hun til Magasinet for fagorganiserte.
Mest lest
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan gjøre det vanskelig for Wizz Air i Norge
OVERRASKET: Tillitsvalgt for vaktmestertjenesten, Geir Tjøstheim, og tillitsvalgt for renholdsarbeiderne, Jana John, begge for Fagforbundet, fikk ikke vite om privatiseringen før avgjørelsen var tatt.
Strandbuen/Stine Serigstad
Geir og Jana fikk sjokkbeskjed: – Jeg har tenkt at jobben min er trygg fordi jeg jobber i kommunen
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Debatt
Tidligere professor i samtidshistorie ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolen i Lillehammer (HiL)
«Det som har skjedd, er at staten har konfiskert hele tjenestepensjonen min», skriver Paul Knutsen
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) kommer med nye grep for arbeidsledige. (Arkivfoto)
Thomas Brun / NTB
Maksperioden på dagpenger forlenges. Se hvem det gjelder
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie