Slutt for bank på Posten?
Samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa vurderer å la Posten slippe å tilby banktjenester
Posten har plikt gjennom konsesjonen til å tilby banktjenester i alle postkontorer.
Postens direktør Dag Mejdell ønsker imidlertid at Posten skal få slippe å tilby banktjenester. Nå uttaler samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa at hun er åpen for å droppe plikten til å tilby banktjenester.
Departementet skal innen januar utrede «bank-plikten», skriver Dagens Næringsliv.
Forbundsleder Odd Christian Øverland i Postkom reagerer sterkt på signalene fra Kleppa.
– Dette betyr at regjeringen setter de svakeste gruppene i samfunnet i en vanskelig situasjon. I verste fall fratas de muligheten til å ta ut penger og betale regninger, sier Øverland i ei pressmelding.
Etter at Posten solgt Postbanken til DnB NOR, har Posten tilbudt banktjenester fra DnB NOR i postkontornettet. Denne avtalen utløper i 2012.
Kraftig nedgang
Posten kan vise til en kraftig nedgang i bruken av banktjenester. I 1990 var det 105 millioner transaksjoner i Postbanken, mens tallet var sunket til 10 millioner i 2010.
Postkom-leder Øverland mener Kleppa setter svake grupper i en vanskelig situasjon hvis hun godtar å kutte ut banktjenester ved Postkontorene.
I pressmeldingen skriver Postkom at «Erfaringer fra land som England og Italia er at ca 4 % av befolkningen ikke har tilgang til ordinære banktjenester fordi de er uten arbeid og uten fast bopel slik at forretningsbankene ikke ønsker dem som kunder.»
Postkom hevder videre at kutt i banktjenestene vil ramme de svakest stilte gruppene av befolkningen også her i landet, blant annet fattige og innvandrere uten norsk statsborgerskap.
Postkom mener nettbank er et illusorisk tilbud for disse gruppene.
– Dette er en dårlig måte å bekjempe fattigdomsproblemet på og vi forventer at den rødgrønne regjeringen tar et annet og mer offensivt grep for å legge forholdene til rette også for de dette gjelder. Staten bør være en garantist for at det finnes et banktilbud og et banknett som er tilgjengelig for alle i hele landet, fastslår Øverland.
Mest lest
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp
Frp skeptisk til feriepenger for dagpenge-mottakere
FERDIG: Deni Taramov er ferdig for student for denne gang. Nå søker han jobber.
Marius Fiskum
Deni ble permittert uten dagpenger og så seg nødt til å slutte på studie: – Jeg følte på en skam
Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget
Sissel M. Rasmussen