Bombarderes med erstatningskrav
Hver tredje dag skjer det ulykker og hendelser som ender med at Jernbaneverket må betale erstatning.
26,3 millioner kroner er utbetalt de tre siste årene.
Dette går fram av en oversikt for årene 2006-2008 utarbeidet av Jernbaneverket for Dagsavisen.
Fungerende informasjonsdirektør Ann-Kristin Endal, avviser at Jernbaneverket ikke er nok opptatt av sikkerhet.
– Vi jobber aktivt og systematisk med sikkerhetsarbeid og skadeforebygging og registrerer, kartlegger og følger opp alle hendelser, forsikrer hun.
331 utbetalinger
Likevel har Jernbaneverket erkjent erstatningsansvar i hele 331 saker i perioden 2006-2008. Inneværende år kan også ende med formidable erstatningsutbetalinger.
Bare i løpet av de siste måneden har det gått brev til og fra Jernbaneverket vedrørende godt over 20 ulike erstatningssaker, viser en gjennomgang av Jernbaneverkets postjournal.
Påkjørsler av dyr dominerer. Hele 60 prosent av alle erstatningssakene de tre siste årene handler om det. Også i år er rein, storfe og sau blitt påkjørt og drept. De nyeste sakene omhandler gjentatte påkjørsler, ikke minst på Dovrebanen, både i juni, juli, august og september.
Dyre avsporinger
De største utbetalingene gjelder likevel arbeidsulykker med personskader som ligger til dels mange år tilbake i tid.
I fjor ble det utbetalt hele 6,8 millioner kroner til en skadelidt etter en arbeidsulykke. Andre arbeidsulykker førte til utbetalinger på 1,2 millioner i 2007 og henholdsvis 1,7 og 1,5 millioner kroner i 2006.
Avsporinger koster også Jernbaneverket dyrt. NBS fikk 1,1 millioner i erstatning på grunn av en avsporing i 2006 og godsselskaper fikk 5 millioner og 1,9 millioner i henholdsvis 2007 og 2008.
Også reisende sender i stort monn inn erstatningskrav til Jernbaneverket av ulike årsaker. En mann fra Bærum ødela nylig frakken sin mens han satt og ventet på toget på Sandvika stasjon. Årsaken var en ødelagt benk. Erstatningskravet hans er ikke unikt. Også andre laster Jernbaneverket for ødelagte klær.
- Uhell kan skje
Også Jernbaneverkets anleggsarbeid fører til ødeleggelser som folk ikke aksepterer, både av vannledninger, brønner og grunnmurer.
Totalt 59 av de 331 erstatningsutbetalingene de tre siste årene skyldes skader på person eller materiell som følge av arbeid, blant annet på stasjoner, samt bilpåkjørsler.
– Vi er en stor virksomhet med mye aktivitet og anleggsarbeid over hele landet. Da kan det skje uhell og oppstå skader, sier Endal.
– Antallet erstatningsutbetalinger har gått ned siden 2006, mens erstatningsutbetalingene var vesentlig høyere i både 2007 og 2008 enn i 2006. Hva kan dette tilsi?
– Det er ikke mulig å trekke noen konklusjon om hva som kan skje videre ut ifra tallene for de tre siste årene. Enkelthendelser har gitt forholdsvis store utslag og vi vet at antallet dyrepåkjørsler varierer fra år til år, svarer Endal.
PS! Fra og med i år er Jernbaneverket del av NSBs kompensasjonsordning til passasjerer som rammes av forsinkede og innstilte tog. Det koster Jernbaneverket 1,5 millioner kroner. (ANB)
Mest lest
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
Tormod Ytrehus
Lønnsoppgjøret 2023 er i gang: Dette krever LO
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Det mangler 100 milliarder kroner for å oppfylle langtidsplanen for Forsvaret, ifølge en fersk rapport fra Forsvarets forskningsinstitutt.
Forsvaret
Forsvaret tapte mot ansatte. Nå skylder de store summer
Herman Bjørnson Hagen
Strømprisen kan bestemmes av staten, mener EØS-ekspert
Leif Martin Kirknes
May-Iren føler seg latterliggjort av ansatt i eget forbund
Frøydis Falch Urbye
Skal du jobbe i påska? Her er rettighetene dine
Det britiske oljeserviceselskapet truer de ansatte med sparken om de streiker for å få tariffavtale. De jobber på et fartøy som gjør arbeid helt sør på Ekofisk-feltet på norsk sokkel.
ARKIVFOTO: ConocoPhillips Company
Oljearbeidere trues med sparken hvis de streiker: – Et gufs fra fortiden
– De færreste går i butikker på påskeaften. De fleste har fri og drar bort. Påskeaften har aldri vært en god salgsdag, sier Nina Hjartøy (t.h.). Henriette Stray Juuhl er enig med kollegaen.
Eivind Senneset
Nina og Henriette kjempet fram fri på påskeaften: – Ledelsen måtte lese seg opp
Jan-Erik Østlie
LO-lederen om regjeringens au pair-nyhet: – En stor seier
Nyvalgt forbundsleder i EL og IT, Geir Ove Kulseth (til venstre), møtte Alf-Tore Albrigsten i Bergen torsdag i forbindelse med vinterkonferansen til Fornybar Norge, arbeidsgiverforeningen der også Helgeland Kraft er medlem. Forbundet stiller seg hundre prosent bak Albrigtsen.
Ole Hagen
Hovedtillitsvalgt Alf-Tore ble oppsagt. Nå har han hele forbundet i ryggen
Striden rundt tips mellom tilsette og arbeidsgivarar, Fellesforbundet og NHO Reiseliv, har vore lang og vond.
Tormod Ytrehus
Kan arbeidsgivar forsyne seg av tipsen? No skal saka opp i Høgsterett
Raudt-politikarane Mímir Kristjánsson på Stortinget og Siavash Mobasheri i bystyret i Oslo.
Tormod Ytrehus
Raudt truar med å ta frå Olivia-restaurantane skjenkebevillinga
LO bidrar til å spre jødehat, mener Torkel Brekke, professor ved OsloMet. – Nei, det gjør vi slett ikke, svarer Liv Tørres, leder av LOs internasjonale avdeling.
CF-Wesenberg/kolonihaven.no og Sissel M. Rasmussen
Professor mener LOs Israel-boikott sprer hat mot jøder
Henrikke Tresselt (49), barnepleier på Rikshospitalet.
Jan-Erik Østlie
Henrikke vil bli sykepleier, men 22 års erfaring teller ikke
Personer med flere arbeidsforhold som har søkt om sykepenger, kan ha fått feilaktig avslag, opplyser Nav selv.
Hanna Skotheim
Nav ber folk om å ta kontakt etter feil om sykepenger
– Den som smiler sist, har vunnet. Så vi vil smile sist, sa streikeleder Thomas Vaughn (nummer tre fra høyre) i sin appell.
Roy Ervin Solstad
Lagerarbeiderne streiker for et lønnshopp på 100.000 kroner. Slik vil de ramme bedriften mer
Brian Cliff Olguin
Fagforeningsleder Ole-Jacob mener han har trampa inn i en 30 år gammel konflikt
Partileder Jonas Gahr Støre før sin landsmøtetale i 2021. (Arkiv).
Ole Berg-Rusten / POOL / NTB
Kan bli trygdeoppgjør i Arbeiderpartiet
LABBEN: I godt over 18 år har Røhmesmo jobbet på labben i bedriften. Det har gjort at han sluttet med skiftarbeid - et arbeid som ofte henger sammen med helseplager og tidlig avgang.
Petter Pettersen