Bondeopprør i Sp-bastion
Staten tilbyr bøndene 1,1 milliard kroner mindre enn de krever. Det er ikke nok for bøndene i Sp-bastionen Trøndelag.
bjorn.erik.dahl@anb.no
Statens tilbud fredag ettermiddag på 750 millioner i jordbruksoppgjøret er ikke nok til å imøtekomme bøndenes forventninger i år.
– Jeg er veldig skuffet over at de går tilbake til å regne i prosent. Det ser ut som vi får det samme som alle andre, men i kroner er det jo langt mindre, sier en skuffet leder Trine Hasvang Vaag i Nord-Trøndelag Bondelag til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Nivået er for lavt, selv for melk, som er prioritert i tilbudet, sier en hoderystende Haasvang Vaag.
Vil slutte
Én av tre bønder i Sp-bastionen Trøndelag vil slutte hvis inntektene ikke øker. Tallet kommer fram i en ny undersøkelse utført av Respons for Landbrukets Utredningskontor og Norges Bondelag. 1001 personer er intervjuet, derav 150 i Trøndelag.
– Skremmende, men ikke overraskende. Dette er i tråd med det vi har prøvd å formidle til politikerne i lang tid, sier Hasvang Vaag.
Ett av spørsmålene i undersøkelsen er hva du og din familie vil gjøre dersom inntektene fra jordbruket ikke øker. 37 prosent av bøndene i Nord- og Sør-Trøndelag sier de vil slutte som bønder.
Alvorlig signal
– Det er et svært alvorlig signal når 37 prosent sier de ønsker å slutte, sier Vaag.
Undersøkelsen, som sto å lese i Nationen fredag, viser at det er stor kampvilje foran jordbruksforhandlingene. Tre av fire bønder mener Bondelaget må bryte forhandlingene hvis det ikke oppnås en jordbruksavtale som tetter noe av inntektsgapet til andre grupper. Viljen til å ta et brudd er størst i Trøndelag, Nord-Norge, Hedmark, Oppland og Buskerud.
Staten tilbyr 750 millioner kroner i jordbruksoppgjøret. Det er 1,1 milliard kroner mindre enn kravet. Tilbudet prioriterer distriktsjordbruket; melk, storfekjøtt og sau.
– Vi har prioritert direkte inntektsgivende tiltak for bøndene sammen med en klar distriktsprofil. Flertallsregjeringen har gitt jordbruket et inntektsløft. Nå målrettes virkemidlene ytterligere mot distriktsjordbruket, sier statens forhandlingsleder Leif Forsell.
Staten foreslår å øke bevilgningen over statsbudsjettet med 330 millioner kroner i 2011 og målprisene på jordbruksråvarer med 280 millioner kroner fra 1. juli.
Rammen gir grunnlag for en inntektsvekst på 3,4 prosent i 2011, i forhold til 2010 før årets oppgjør. Det er på nivå med anslaget for andre grupper.
Bevilgingene til miljøtiltak foreslås økt med vel 100 millioner kroner, inkludert en økning på vel 25 millioner kroner til økologisk jordbruk. Staten foreslår å forsterke innsatsen for beiting i kulturlandskapet, og beiting i utmark.
– Vi trenger tid på å vurdere om dette er et tilstrekkelig grunnlag for forhandlinger, sier bondelagsleder Nils T. Bjørke i sin første kommentar til statens tilbud.
– Mest skuffet er vi over at vi ikke tilbys en kronemessig inntektsutvikling som andre og et lavinntektstillegg, sier Bjørke. (ANB)
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
I dag er de enten 65, 63 eller 60 år, med en 85-årsregel som gir en mulighet til å gå av inntil tre år før aldersgrensen.
Colourbox
Pensjonen for 200.000 arbeidstakere i Norge på bordet
Kan det bli slutt på nattarbeid for butikkansatte? Det er blant spørsmålene et utvalg nedsatt av Stortinget skal vurdere.
André Kjernsli
Butikkansatte jobber sene kvelder og netter. Nå kan det bli en endring
– Dette er en viktig seier for stillingsvernet og et seriøst arbeidsliv med faste ansettelser, sier faglig sekretær Joakim Gebhardt i Fellesforbundet.
Alf Ragnar Olsen
Peab Asfalt sa opp 150 arbeidere. Nå har de trukket oppsigelsene
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
Høyre og Frp er ett mandat unna rent flertall dersom denne målingen hadde vært et valgresultat.
Stian Lysberg Solum / NTB
Høyresida knuser de rødgrønne på ny måling
Erlend Angelo
Nå er norske Freia-ansatte bekymret
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Bare i Oslo, Viken og Vestfold har ni av ti bygningsarbeidere i bemanningsselskaper mistet jobben etter innføringen av forbud mot innleie fra bemanningsforetak for byggenæringen i Oslo-regionen.
Håvard Sæbø
1200 oppsagt i byggebransjen
Gruvearbeider og tidligere forbundsleder Anita Johansen mener valget ikke var rettferdig. Brede Edvardsen vant med et klart flertall - 124 mot 83 stemmer.
Ylva Seiff Berge
Anita ble kasta som forbundsleder, men fikk aldri vite grunnen
Streik kan føre til fulle søppelkasser fra 14. juni.
Tina Brandt
Streik kan føre til søppelkaos neste uke
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Du kan ikke velge bort spisepausen i bytte mot tidligere fri.
Colorbox.com
Har jeg krav på betalt pause? Dette bør du vite om spisepausen
Beate Oma Dahle / NTB
Rødt krever krisepakke før sommerferien
Lønnsoppgjøret skulle gi en reallønnsforbedring. De nye pristallene viser at det kan bli vanskelig å nå.
Brian Cliff Olguin
Lønna spises opp av prisveksten
NTL gikk med underskudd i 2022 og forventer det samme i 2023. Hovedkasserer Elisabeth Steen sier de må passe på utgiftssiden, og øke inntektene.
Ole Palmstrøm
Hovedkasserer: – Den økonomiske situasjonen i NTL er bekymringsfull
Butikkmedarbeider var det største yrket i 2022, men de siste ti årene har det blitt 8000 færre av dem.
Erlend Angelo, Martin Slørdal Guttormsen, Colourbox