Staten bør sikre oss korn på lager for å møte en mer usikker verden, skriver Kjell Werner.
Colourbox.com
Kommentar
«Det er ikke godt nok å ha bønder i bakhånd om det blir kornmangel i verden»
Korona-pandemien var en vekker. Krigen i Ukraina har kommet på toppen.
kjell.werner@anb.no
Regjeringens plan om å bygge opp et statlig beredskapslager for matkorn har dermed blitt høyaktuell.
Eksperter er uenige om det er behov for et slikt lager, men nå har regjeringen Landbruksdirektoratet i ryggen. Direktoratet anbefaler at det etableres et beredskapslager for et halvt års forbruk av matkorn.
Statens kornforretning fikk i 1928 ansvar for å etablere beredskap med korn for ett års forbruk. Utover i 1990-tallet ble ordningen trappet ned, og i 2003 ble den avviklet.
Erna Solbergs regjering så ikke noe behov for å bygge opp igjen en slik lagerkapasitet. Men etter at de rødgrønne vant valget i fjor, har pipa fått en annen lyd. Senterpartiet har lenge ivret for et beredskapslager, og Sp fikk Arbeiderpartiet med på tanken da den politiske plattformen for Ap/Sp-regjeringen ble snekret sammen på Hurdal i fjor høst.
Christian Anton Smedshaug i Agri Analyse konkluderte i 2013 med at Norge burde bygge opp igjen beredskapslagre for korn, og han mener det samme i dag.
Men landbruksforskeren Ivar Pettersen har i to runder i regi av Statens landbruksforvaltning konkludert motsatt. Han hevder at nye beredskapslagre vil svekke aktørenes motiv for selv å håndtere risikoen. Det hører med til historien at Smedshaug fram til april var statssekretær i Ap/Sp-regjeringen.
I en globalisert verden vil mange hevde at det ikke er behov for å ha korn i beredskap i hvert enkelt land.
Korn får man jo kjøpt lett på verdensmarkedet. Men de siste årene har vi erfart at situasjonen ikke er fullt så enkel. Mer ekstremvær med regn, flom og tørke om hverandre fører naturlig nok til at det oftere blir dårlige kornavlinger. Pandemien har også vist at vi lever i en sårbar verden. Perioder med stengte grenser og mer proteksjonisme kan dessverre ikke utelukkes.
Og på toppen av dette har vi nå fått krigen i Ukraina. Russland er verdens største produsent av hvete. Ukraina er den fjerde største.
Til sammen produserer disse to landene mer enn en firedel av all hveten i verden. Krigens herjinger og sanksjoner påvirker både kornproduksjonen og den globale kornforsyningen. Gamle utredninger om norske beredskapslagre har slik sett gått ut på dato. Derfor må det tenkes nytt - på kort og lengre sikt.
Stavanger havnesilo har størst kapasitet, og den bør snarest tas i bruk som midlertidig beredskapslager for korn. Utfordringen er at det er startet en prosess for å omgjøre dette silo-området, som eies av Felleskjøpet Agri, til boligformål. Og Stavanger er heller ingen ideell plassering for et beredskapslager. Beredskapslagring bør i stedet anlegges nær der kornet dyrkes, altså på Østlandet eller i Trøndelag.
Landbruksdirektoratet anslår at det vil ta rundt sju år å etablere et beredskapslager fra grunnen av.
Direktoratet anbefaler lagring av korn, ikke mel. Videre foreslås det statlig eierskap til kornet. Det er ikke godt nok å ha bønder og kommersielle aktører i bakhånd om det blir kornmangel i verden.
Derfor er det gode grunner til at staten igjen bør bygge opp et stort beredskapslager for korn.
Mest lest
VIL UTVIKLE SEG: Helsefagarbeider Therese Madelen Nord-Kongskog vil gjerne ta en bachelorgrad for å kunne få mer ansvar og faglig utvikling i jobben.
Bjørn A. Grimstad
Helsefagarbeider Therese Madelen (33) vil bli sykepleier, men fagbrevet gir null poeng
Olje- og energiminister Terje Aasland tror at vi ikke kommer til å oppleve dagens strømsituasjon i framtida.
Martin Guttormsen Slørdal
Aldri mer strømkrise, lover energiminister Aasland
DYRT: Det kan koste arbeidsgjevarar fleire hundre tusen kroner i bot, om dei får tilgang til epost dei ikkje har lov til. Datatilsynet har sett eksempel på arbeidsgjevarar som fekk tilgang til privat epost til tilsette.
Colourbox
Sjefen fekk alle e-postane til den sjukmelde: Det enda med 400.000 kroner i bot
ULOVLIG: – Det er ikke rett fram for en arbeidsgiver å trekke ansatte i lønn, sier Petter Dreier.
André Kjernsli
Kiosksjef truet en ansatt med lønnstrekk ved mobilbruk
PEKER UT SYNDEBUKKER Enova har vært mer opptatt av å få folk til å spise mindre rødt kjøtt enn å få folk til å energieffektivisere, hevder Nelfo-direktør Tore Strandskog. Han gir politikerne skylda for det han mener er Enovas vage mandat.
Knut Viggen
Ut mot grønn strømavgift: Forbrukerne får lite tilbake
Kommentar
Under pandemien var det enklere for det gamle flertallet på Stortinget, som lå til høyre, å hente pengene til politikken sin med økt oljepengebruk. Det går ikke lenger, skriver Trygve Svensson.
Ole Berg-Rusten/NTB
«Hvordan hadde det vært om Listhaug og Solberg styrte nå?»
Sjeføkonom i LO, Roger Bjørnstad, er svært skeptisk til Norges Banks rentepolitikk.
Jan-Erik Østlie
Rentehevingen kan føre til flere arbeidsledige, mener LOs sjeføkonom
HUSK: Du må ha sykmelding fra lege, og huske å si fra til sjefen din hvis du blir syk i ferien og ønsker deg ny ferie med lønn senere.
Colourbox.com
Syk i ferien? Dette kreves for at du får ny ferie med lønn
HEKTISK: For hovedtillitsvalgt Joachim Andersen ved Eramet Sauda bestod mandagen av mange telefoner og rigging til streik ved smelteverket.
Petter Pettersen
For første gang på 52 år er det streik ved smelteverket i industribygda
En innsatt i Skien fengsel angrep nylig en fengselsbetjent med kokende olje. I etterkant har reaksjonene vært mange.
NFF
Overfallet i Skien fengsel: – Uforståelig at en innsatt der får tilgang på kokende olje
INNSYN: Har telefonen din ein MDM`app har du god grunn til å sjekke kva arbeidsgjevar sjekkar av informasjon om deg. Du har også krav på å få vite kva informasjon appen samlar inn og korleis den blir brukt.
Øystein Windstad
Har du jobbtelefon? Du anar ikkje kva sjefen kan finne ut om deg
22. august er alle skolene i landet i gang. (Illustrasjonsfoto)
Colourbox
Her tas lærerne i LO ut i streik. Se lista over uttaket
Deltidsarbeid gir lavere lønn og pensjon, og gjør det vanskeligere å søk boliglån. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin
Rapport: Nesten halvparten av butikkansatte som jobber deltid har ikke valgt det selv
SKYLDER PENGER. Christian Myhre (til venstre) og Egil Håberget mener selskapet Fibertec skylder dem mye penger. – Ikke har jeg fått lønn i samsvar med kontrakten, og arbeidstida har mange ganger vært noe annet enn det som står i kontrakten, sier Håberget.
Knut Viggen
Christian og Egil mener sjefen stjal lønna. Nå har de anmeldt arbeidsgiveren til politiet
Folk på Østlandet og Vestlandet er mest fornøyd med strømstøtteordningen. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin
1000 personer har blitt spurt om strømstøtta. Se hva folk har svart her
Håvard Haugen er ungdomstillitsvalgt og hovedtillitsvalgt for Industri Energi ved Hydro Årdal.
Egil Brandsøy
Håvard (26) tar mer ansvar i arbeidslivet enn eldre: – Vi må kjempe for godene
Tidligere partitopp i Arbeiderpartiet, Trond Giske, er blitt leder av det største lokallaget i partiet – Nidaros Sosialdemokratiske Forum i Trondheim
Beate Oma Dahle / NTB
Giske går mot regjeringens planer om kraftutbygging
Debatt
Energimarkedet undergraver framtidas fellesskap, skriver Aslak Sira Myhre.
Kai Hovden
«Nei, strøm er ikke vanskelig», skriver Aslak Sira Myhre
NTL-nestleder Ellen Dalen synes det er uheldig at mange sliter med å viske ut skillet mellom arbeid og hjem.
Ole Palmstrøm
Vi blander jobb og fritid mer etter pandemien: – Svært uheldig
DYRT OG OMFATTENDE: En streik i «kjemisk» kan ikke sammenlignes med et ølbryggeri, hvor man kan slå av og på i løpet av kort tid, sier tidligere leder Olav Støylen (80) i Norsk kjemisk Industriarbeiderforbund (populært kalt «Kjemisk»).
Industri Energi