Kommentar:
«Regjeringspartiene og Frp har igjen funnet sammen», skriver Kjell Werner
Frp med Siv Jensen i spissen har kommet til enighet med Erna Solberg & co om justeringen av statsbudsjettet og tiltakene i den siste krisepakken.
Nanna Aanes Wolden
Saken oppsummert
Mer normalt i politikken.
kjell.werner@anb.no
Det skjer når Stortinget nå vedtar et justert statsbudsjett og banker gjennom den siste krisepakken. Tiden for de brede forlikene om korona-tiltak synes å være over. Det går mot mer normale tilstander i politikken. Nå er det de fire borgerlige partiene som styrer. Den reelle opposisjonen er satt på sidelinjen.
Korona-perioden går over i en ny fase. Nå lettes det på restriksjonene og politikken dreier seg mer om å få hjulene i gang igjen. Da bør det ikke overraske at de politiske skillelinjene gjenoppstår. Blikket rettes mot stortingsvalget i 2021. Frp-leder Siv Jensen var finansminister da årets statsbudsjett ble vedtatt i fjor høst. Derfor er det naturlig at også Frp er rundingsbøye når budsjettet justeres.
Nå kan Frp sole seg i glansen av å ha fått gjennom noen hjertesaker. Fem bomstasjoner blir fjernet. Det blir mer asfalt på veiene og billigere brus. Videre skal eldre få en håndsrekning i form av ekstra omsorg. Det blir lavere eiendomsskatt i de kommunene som utnytter denne muligheten maksimalt. Og så får regjeringen støtte fra Frp til å senke formuesskatten på arbeidende kapital. Klar borgerlig politikk, der altså.
Det blir interessant å se i hvor stor grad regjeringen og Frp kommer til å kjøre i tospann ved nye korsveier. I oktober legges statsbudsjettet for 2021 fram, og dette blir den store testen på borgerlig samhold. Etter at Frp forlot regjeringen i januar har statsminister Erna Solberg blitt påført en rekke nederlag av den såkalte firerbanden på Stortinget. Frp har nemlig funnet sammen med Ap, Sp og SV i flere saker. Regjeringen har kommet i mindretall og tapt saker eller måttet strekke seg langt for å få brede kompromiss i Stortinget.
Det vil sikkert oppstå nye situasjoner hvor firerbanden finner sammen igjen, men bildet er nå mer broket enn tidligere. Politikken har kort og godt blitt mer normal. Det synes også på meningsmålingene. Korona-effekten har nemlig blitt svakere for statsminister Erna Solberg, og Ap er igjen største parti på den ferske målingen til Opinion.
De politiske skillelinjene blir også mer klare, for eksempel i synet på permitteringsreglene. Det borgerlige flertallet vil ikke forlenge permitteringsordningen til å vare i 52 uker. Det er fortsatt mange arbeidstakere som går permittert som følge av korona-krisen. Mange av disse risikerer å bli oppsagt i sommer dersom permitteringsperioden ikke blir forlenget. Derfor er det beklagelig at de borgerlige partiene sier nei til et samstemt krav fra arbeidslivets parter. I stedet brukes det penger på formål som er mer viktige for Frp enn for et fortsatt kriserammet land.


Nå: 0 stillingsannonser