Deler av rapporten er preget av vel generelle betraktninger og honnørord uten noen dypere mening, skriver Stein Sneve.
Foto: Vidar Ruud, ANB
Kommentar
«Strengere straffer og flere forbud mot ytringer vil ikke være til det beste for det norske samfunnet»
Det står meget godt til med ytringsfriheten her til lands, konkluderte Kjersti Løken Stavrum da hun denne uken la fram Ytringsfrihetskommisjonen rapport.
Det står på mange måter i kontrast til de negative undertonene i debatten om norsk ytringsfrihet.
Det er likevel ingen grunn til å tvile på Løken Stavrums konklusjon. Sett i forhold til nesten alle andre land er rammene for norsk ytringsfrihet vide og framveksten av internett har i stort virket positivt for demokrati og ytringsfrihet.
Kommisjonens rapport legger likevel ikke skjul på at bildet har nyanser. Internett åpner også for mer hets og trusler, men kommisjonens faller ikke for fristelsen til å bruke dette til å ville innskrenke ytringsfriheten.
Kommisjonen skriver tvert om at strengere straffer og flere forbud ikke er løsningen på de utfordringer som finnes.
Vi trenger større toleranse og mer mangfold i ytringsrommet, sier Kjersti Løken Stavrum. For å understreke det foreslår kommisjonen å føye ordene «toleranse» og «mangfold» til i begrunnelsen i Grunnlovens paragraf 100. Dette for å få fram at ytringsfriheten også er viktig for å sikre disse verdiene.
Kommisjonen vil også heve terskelen for hva man kan kalle politiet uten å bli straffet, og endre ordlyden i den såkalte rasismeparagrafen for å tydeliggjøre hva som faktisk er straffbart.
Dette siste reagerer lederen for Antirasistisk Senter, Hatem Ben Mansour på.
Til Aftenposten sier han at endringene ikke gjør paragrafen lettere å forstå, og vil heller at den skal utvides slik at det blir lettere å straffeforfølge rasistiske organisasjoner. En slik utvidelse ville ikke vært i tråd med kommisjonens grunnsyn på ytringsfriheten.
På den andre siden er det bra at kommisjonen vil beholde paragrafen, og gjøre det klarere hvor grensene går.
Som utvalgsmedlem Magdi Abdelmaguid sier til Aftenposten: Paragrafen beskytter minoriteter mot de groveste ytringene, og løfter standarden på den offentlige samtalen.
Magdi er en av 16 medlemmer i en bredt sammensatt kommisjon, og det er en prestasjon i seg selv at den har lagt fram en rapport helt uten dissens. Det betyr ikke at alt er like bra, deler av rapporten er preget av vel generelle betraktninger og honnørord uten noen dypere mening.
Enkelte av kommisjonens over 90 anbefalinger virker også noe diffuse, og vil neppe hver for seg ha den store innvirkning på ytringsfrihetens kår.
Alt i alt har likevel kommisjonen levert et arbeid som legger et godt grunnlag for en styrking av ytringsfriheten.
Basert på et viktig grunnprinsipp: Strengere straffer og flere forbud mot ytringer vil ikke være til det beste for det norske samfunnet.
Mest lest
Ole Martin Kolberg, FOs hovedtillitsvalgt i Fredrikstad kommune, og Kine Kvamme Andersen er bekymret for hvordan kommunen skal klare å rekruttere nye vernepleiere.
Simen Aker Grimsrud
60 ansatte i kommunen må begynne i turnus: – Veldig mange søker seg bort
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Martin Guttormsen Slørdal
Engelskmenn med jobb og familie trenger gratis mat for å overleve
Gerd-Liv Valla blir 75 år, men opplever en ny politisk vår som strømpolitiker. – Det er ingen strømkrise, det er en strømpriskrise, slår hun fast.
Knut Viggen
Gerd-Liv Valla skjønner ikke hvorfor arbeidslinja har blitt et skjellsord
Gjestearbeiderne i Ölands dyrepark jobbet seks dager i uka og fikk utbetalt mellom seks og sju tusen kroner i måneden.
Colourbox
Svensk dyrepark serverte ansatte samme mat som dyra
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
Naujasis minimalus darbo užmokestis devyniose ūkio šakose.
Brian Cliff Olguin
Naujasis minimalus darbo užmokestis Norvegijoje
– Løgn og uredelighet er et dårlig utgangspunkt for samarbeid, sier Eystein Garberg (til høyre). – Påstandene får stå for hans regning, svarer Geir Ove Kulseth. Begge er kandidater til ledervervet i EL og IT Forbundet.
Knut Viggen
Bitter lederstrid i LO-forbund: Anklager motstander for løgn og kaller valgmøte «regissert»
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
BEKYMRET: – Vi er bekymra for at bedriften for raskt tar ut synergier etter en omorganisering, sier hovedtillitsvalgt for EL og IT Forbundet i Telenor Norge, Kenneth Pettersen.
Leif Martin Kirknes
200 mister jobben i Telenor: – Usaklig å sparke faste ansatte når man har så mange innleide
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
– Nå har arbeidstakersiden helt andre rettigheter under forhandlinger, sier tillitsvalgt Arvid.
Privat
Arvid jubler for egen tariffavtale. Nå håper han på et statusløft
Den amerikanske storsatsingen på fornybar industri kan ramme europeisk industri hardt på sikt, mener utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Adam Schultz (whitehouse.gov) via Wikimedia Commons / Jan-Erik Østlie
Bidens fornybar-satsning får EU og Norge til å skjelve
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte stusser over matprisene: – Lurer på hvor pengene blir av
Anita Arntzen
500 unødvendige dødsfall hver uke: Sykepleier Ida står midt i en helsestorm
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Kine Mariana Soma har drømt om å bli frisør helt siden hun var liten. Nå håper hun at hun holder seg skadefri og kan være lenge i drømmeyrket.
Eilin Lindvoll / Dagsavisen
Kine bør jobbe i 50 år til for å få en god pensjon: – Urealistisk
Gjenåpningen av Follobanen ble onsdag nok en gang utsatt, foreløpig på ubestemt tid.
Bane NOR
Follobanen bygget med flere vrakede deler ved en feil
– Erna bommer bevisst, skaper frykt og usikkerhet ved å spre feilinformasjon, mener Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie