Den viktige kommunikasjonen
sym@lomedia.no
En gang for snart veldig lenge siden leste alle VG og så på Dagsrevyen. Siden vi leste de samme artiklene og så på de samme fjernsynsprogrammene var det enkelt å finne felles tema for debatten i lunsjpausen eller rundt middagsbordet. I dag skal du være heldig om noen har sett det samme programmet som deg. Vi dyrker våre særinteresser gjennom internett, facebook, spesialmagasiner og en mengde målrettede fjernsynskanaler. Kampen om folks oppmerksomhet er tøffere enn noen gang.
LO og forbundenes store styrke har vært godt skolerte tillitsvalgte og mange samfunnsengasjerte medlemmer. Det hjelper lite med en aktiv LO-leder hvis han ikke har medlemmene i ryggen. Det krever ikke bare at medlemmene har kunnskap, men også at de er faglig og politisk bevisste. Tilsvarende må de valgte vite hva som rører seg ute på arbeidsplassene og i medlemsmassen. Tradisjonelt har en rik fl ora av aviser og fagblader bidratt til at denne viktige folkeopplysningen har fungert begge veier.
Mediestøtten har sikret Norge et verdifullt mediemangfold andre land misunner oss. Utvalget som har sett på framtida til denne støtten vil om noen uker overlevere en delt innstilling. Det innebærer at kulturministeren har stort handlingsrom. Velger hun å redusere støtten til papiravisene eller å innføre en lik moms på alle medieprodukter, vil den rødgrønne regjeringen effektivt rasere dagens mediemangfold. En moms vil høyst sannsynlig nærmest utrydde skogen av fagblader.
LOs helt ferske medievaneundersøkelse som Opinion har gjennomført, dokumenterer at de tradisjonelle fagbladene står sterkere enn noen gang. De har økt troverdighet og er den desidert viktigste kilden til informasjon om fagbevegelsen. Hele arbeiderbevegelsen vil bli svekket dersom fagbladene forvitrer på grunn av politiske vedtak. Det skal heller ikke undervurderes at fagbladene er en viktig premissleverandør for andre medier.
På lengre sikt vil papirmedier bli historie. Men det er lenge til internett, padder og andre plattformer kan erstatte de trykte fagbladene. Fagbevegelsens store utfordring er at den må ta i bruk de kanalene som er nødvendige for å nå ut til medlemmer og opinion. Noen vil lese papir, andre foretrekker elektroniske plattformer. Det blir ressurskrevende. Men kostnadene blir langt høyere for LO og forbundene om de glemmer noe av det første fagbevegelsens pionerer erkjente – verdien av skolering og folkeopplysning.
(Lederartikkelen sto på trykk i LO-Aktuelt nr 20/2010)
Mest lest
– Jeg ønsker ikke å bli rik på en forsikring. Alt jeg håper på nå er å få nedbetalt gjeld, forteller Rune Sundmoen som er et av ofrene i Alpha-saken.
Martin Guttormsen Slørdal
300 yrkesskadde nordmenn rammes av hull i loven. Rune har venta i 13 år
Hanna Skotheim
Foreslår nye regler: Flere kan gå glipp av Nav-penger
Jørn Teigen har jakt som sin hobby. Uten ekstrajobben hadde det ikke blitt like mange opplevelser i naturen.
Privat
Jørn var lei av å ha dårlig råd. Nå jobber han ekstra og jakter egen mat
– Om jeg noen gang klarer å slippe tankene: «Gir jeg barna det de trenger? Er det bra nok?». Det tviler jeg dessverre på, sier småbarnsmoren. Fortvilet forsøker hun å skaffe det helt nødvendige av mat og klær til sine fire barn.
Tomm Pentz Pedersen
«Silje» (42): – Jeg bruker strøm kun i ukene barna er hos meg
Den svenske regjeringen mener loven er nødvendig for å få kontroll på det de mener er et økende antall papirløse i Sverige. (Arkivbilde)
Linn Cathrin Olsen / NTB
Frykter en ny «angiverlov» vil rasere tilliten i samfunnet
Richard Storevik i Fellesforbundet krever at bankene – i de vanskelige tidene som er nå – ikke øker utlånsrenten ytterligere etter Norges Banks siste renteheving.
Roy Ervin Solstad
Fagforeningsleder åpner for bankboikott etter renteheving
Brian Cliff Olguin
14 ting må du passe på når jobben skal kutte stillinger
I mai 1908 ble det tatt en prøvetur mellom Molde og Batnfjordsøra i det som ble den første norske rutebilen. Bilen var fransk av merket «Unic», og det er rutebileier Johan Aarøe som sitter bak rattet.
Erik J. Birkeland/Norsk Teknisk Museum
Denne bilen startet Norges eldste bilrute. Nå går det 18 avganger om dagen her
Petter Sørnæs / Posten
Eldre fikk tilbud om praktisk hjelp fra Posten. Nå kan tjenestene bli landsomfattende
Avtroppende fylkesordfører i Trøndelag, Tore O. Sandvik mener Senterpartiet har solgt politikken sin for å få vervet som fylkesordfører.
Jan-Erik Østlie
Senterpartiet forlater venstresiden: Stor skuffelse i Arbeiderpartiet
Fra 1. april i år ble det helt forbudt å bruke innleid arbeidskraft for byggebransjen i Oslo, Viken og Vestfold.
Tormod Ytrehus
Forbud mot innleie skal gi flere fast jobb. Sånn har det ikke gått
SAMSTEMTE: Richard Storevik i Fellesforbundet vil åpne for strengere regulering av bankene. Det er noe Andreas Sjalg Unneland i SV kan stille seg bak.
Roy Ervin Solstad og Terje Pedersen / NTB
Fagforeningsleder vil ha oppgjør med grådige banker. Nå får han støtte
Sina Hennig og Robin Bull Kulseth studerer sosialt arbeid og har fått boka «Vi fattigfolk» av Anna-Sabina Soggiu. På torsdag var de på bokbad med forfatteren.
Jonas Fagereng Jacobsen
Kan Robin fra Oslos vestkant forstå fattigdom?
Han har vært medlem, tillitsvalgt og leder i E-verkenes fagforening Vestland i to perioder fra 1977 og fram til i dag, altså i 46 år. Arild Horsevik reagerer blant annet på kraftgiganten Evinys opptreden i forbindelse med nedbemanningene i konsernet.
Leif Martin Kirknes
Arild syns kraftgiganten oppfører seg skammelig overfor sine ansatte
SOLCELLE-BYGDA: Det har vært solindustri i Glomfjord i 28 år. Sandra Roksøy var tillitsvalgt da oppsigelsene kom i slutten av august i år.
Egil Brandsøy/ Industri Energi
Regjeringens solsatsing kom for seint – Sandra mistet jobben
Joe Biden avla streikende bilarbeidere et historisk besøk i Michigan tirsdag. Aldri før har en president fysisk møtt opp for å vise sin støtte til streikende i USA.
Evan Vucci / AP / NTB
For første gang stiller en amerikansk president opp for streikende
Debatt
Hvorfor skal det være så vanskelig å eliminere fattigdommen i Norge, når norsk økonomi aldri har vært så solid som nå? spør Steinar Rasmussen. (Illustrasjonsfoto)
Colourbox
En skam for velferdsstaten at det fremdeles finnes fattigdom i Norge
Hverdagen til Bergersen består av flere hjelpeapparat. På hodet har hun satt inn et CI-apparat som hjelper henne med å oppfatte lyder og foran henne på bordet ligger en høyttaler som hun bruker når hun skal snakke med folk på telefonen.
Hanna Skotheim
Da Hilde ble ansatt, var flere skeptiske
NYE FARGER: Det nye tøyet som er tilpasset kroppen bedre, rulles nå ut i Norge. Fargene er endret for å være mer synlig i trafikken.
Pressefoto: Hans Fredrik Asbjørnsen/Hydro
De tillitsvalgte vant fram: Hydro tilpasser klærne til kroppen
Forbundsleder Ulf Madsen informerte landsrådet om FLTs gjennomslag i forhandlingene med IE. Han var klar på at forhandlingene nå er avsluttet - det som ble presentert er det samme som et ekstraordinært landsmøte skal ta stilling til.
Kai Hovden