En tenkning foran sin undergang
Hva mener jeg med dette? Den borgerlige tenkning med sin sterke understreking av individualismen – en tenkning som søker å plassere Robinson Crusoe som idealet for det 21. århundres mennesker.
Saken oppsummert
Men som glemmer at forfatteren Daniel Defoe, til slutt måtte gi Robinson en felle, en partner – Fredag – som riktignok var av en laverestående «art».
Fredag var en «innfødt» og selvfølgelig Robinsons tjener, men helt nødvendig for Robinsons overlevelse. Det er ikke vanskelig å se den vestlige imperialistiske, borgerlige tenkning i dette bilde.
Hva har endret seg? Vi liker jo å peke på at ingen ting er å kjenne igjen. Jeg undres! Har noe endret seg? Jo, formene har endret seg, men innholdet, meningen?
Enhver tenkning vokser fram av den materielle basis den er unnfanget i – og den borgerlige tenkning er unnfanget i kapitalismen. Kanskje vi skal spørre hvor denne tenknings fallgruve ligger? Jeg vil påstå at den ikke har et svar på et viktig spørsmål:
HVEM ER JEG – MENNESKET?
Dette spørsmålet ser ved første øyekast ut til å understreke det individuelle. Men slik er det ikke. Mennesket er et historisk fenomen og må derfor studeres i sin historiske sammenheng – det vil si i en kollektiv sammenheng.
En tenkning som ikke forstår dette, er dømt til sin undergang. Men som i alle dødelige situasjoner kan ingen angi tidspunktet hvor utgangen kommer.
Men at den kommer, undres jeg ikke over!
(Artikkelen sto på trykk i LO-Aktuelt nr. 6/2012)


Nå: 0 stillingsannonser