LØNNSADEL ELLER UNDERBETALT: Avstanden har ikke blitt mindre etter fem uker. Saksøkernes advokat Kjetil Edvardsen i forgrunnen til venstre. På andre siden: Aelris advokat Eirik Edvardsen, styreleder Pål Christian Stange og direktør for divisjon omsorg, Ingvild Kristiansen.
Werner Juvik
Aleris-saken:
Aleris-advokat frykter en ny «lønnsadel» dersom omsorgsselskapet taper rettssaken
For Aleris står det om 35 millioner kroner nå, men vinner saksøkerne fram risikerer selskapet flere hundre søksmål til.
ola.tommeras@fagbladet.no
Med lønnsadel-beskrivelsen viste Aleris' advokat Eirik Edvardsen hvor langt fra hverandre de to partene står.
Står steilt mot hverandre
Denne og neste uke tar retten fri etter fem uker med vitneførsel og sterke historier, men deretter følger nye runder og partenes sluttprosedyrer. Den siste uka med rettsbehandling av kravet fra de 24 saksøkerne var det tydelig hvor steilt partene står mot hverandre.
Først i april blir det satt punktum i maratonrettssaken, en sak som har blitt omtalt som noe av det viktigste i norsk arbeidsliv på mange år.
• Nå kontrollerer ett storkonsern 25 prosent av privat omsorg i Norge
Mye står på spill
De 24 saksøkerne mener de egentlig var helt vanlige ansatte som gjorde regulært arbeid, men uten overtid, feriepenger eller rettigheter som ansatte, og at konsulenthonorarene må anses som lønn.
Dette støttes av Fagforbundet, som bistår saksøkerne. De krever til sammen 35 millioner kroner i etterbetaling av overtid, feriepenger og tariffbestemte goder.
For Aleris står det om 35 millioner kroner nå, men vinner saksøkerne fram risikerer selskapet flere nye søksmål. For tre år siden var 650 omsorgsarbeidere tilknyttet selskapet som frittstående konsulenter. I 2017 sørget selskapet selv for å halvere antallet.
• – Resultatet av denne saken vil påvirke norsk arbeidsliv
Står steilt på sitt
Den siste uka før ferien startet, gikk advokat Eirik Edvardsen løs på kravene fra saksøkerne. Aleris, som har skiftet navn til Stendi, står steilt på sitt. Selskapet nekter å anse konsulentene som ansatte, og skulle retten komme til noe annet, nekter Aleris enhver erstatning eller tilbakebetaling.
– Retten vil etablere en lønnsadel. Vi kan ikke legge dette til grunn dersom retten kommer til at konsulentene skal omklassifiseres, sa Eirik Edvardsen med henvisning til kravene.
Blander epler og bananer
Edvardsen mener det er enorme forskjeller mellom lønn for ansatte på medleverturnus og konsulenter. Ernst & Young har sammenlignet hver eneste saksøkers fakturahistorie opp mot medlever på samme antall timer, på vegne av Aleris.
Advokat Eirik Edvardsen legger dette til grunn i sin argumentasjon. Forrige mandag fikk han klart svar på tiltale da saksøker Eirik Reberg inntok vitnestolen med sine regnestykker.
– Du blander epler og bananer, sa han og forklarte hvordan konsulentene bare har betalt for timer de er våkne mens ansatte i medleverturnus har krav på å hvile minst ti timer i døgnet. Konsulentene har gått i arbeid i opptil tre døgn sammenhengende. Sovnet de, risikerte de jobben.
Rebergs utregninger viste tvert imot at konsulenter med 215 kroner timen og ingen rettigheter, er sterkt underbetalt.
• Dette regnestykket er partene i Aleris-rettssaken rykende uenige om
Fortsetter sammenligningen
Dagen etter fortsatte advokat Edvardsen å sammenligne lønninger. Da konkluderte han med at en ny lønnsadel er på vei dersom konsulentene vinner fram.
Overfor Fagbladet kommenterer Reberg det slik:
– Det blir ikke noen lønnsadel, da det setter en ny standard i bransjen for dem som kommer etter meg, kommenterer han og legger til at han og andre har vært underbetalt i ti år, men at kravet kun gjelder de siste tre år. Foreldelsesfristen er tre år.
Reberg har bakgrunn som samfunnsøkonom og er spesielt engasjert i de økonomiske sidene. I en e-post til Fagbladet kommer han med følgende analyse:
– Ut fra en samfunnsøkonomi er det bedre at de som faktisk produserer verdiene i et selskap får bedre betalt. Dette øker etterspørselen innenlands og debetaler skatt til Norge, slik at verdiene blir i landet. Dette er bedre enn at de samme pengene går til økt overskudd som delvis føres ut av landet og delvis går til toppledelse.
– Hvis Aleris har laget kontrakter med personale som burde betraktes som ansatte, så er det vel logisk at avtalene som er undertegnet, er kontrakter om hva arbeidstakerens lønn skal være.
• Aleris brukte 70 prosent konsulenter – unngikk krav til lønns- og arbeidsvilkår
Hvilken jobb gjør omsorgsarbeiderne?
• Omsorgsarbeiderne drifter bosteder der det offentlige betaler private selskaper for at de skal ta hånd om beboere som ikke klarer seg i samfunnet.
• Beboerne kan være barnevernsungdom med problemer, personer med rusproblemer, psykiske problemer eller en kombinasjon.
• Det gjøres vedtak om hvor mange som skal jobbe med den enkelte beboer. I noen tilfeller må beboer ha to personer døgnkontinuerlig med en som alltid er våken på natt.
Dette er medleverturnus og konsulentpraksis
• I en typisk medleverturnus går den ansatte på jobb i tre døgn for så å ha fri i minimum fire døgn. De er på arbeidsplassen i langt flere timer enn et normalarbeidsår, men en stor del av dette er sovende.
• Instruks for medleverturnus pålegger minst to hvileperioder i døgnet med minimum ti timer til sammen. På natt skal medlever ha minst åtte timer hvile. Dersom hvilen brytes er det regler for kompensasjon på andre tidspunkt.
• En medlever har ikke timesbetalt, men fast årslønn og tariffbestemte tillegger.
• Konsulenter har ikke rett på hvile, men må være våkne i henhold til kontrakten.
• Konsulentene i rettssaken mot Aleris,har hatt vakter på opptil tre døgn der kravet har vært å være våken.
• Konsulentene har verken overtid, feriepenger, tariffbestemte tillegger eller sykepenger.
• Arbeidsgiver slipper å betale arbeidsgiveravgift ved bruk av konsulenter.
• Eventuelle brudd på arbeidsmiljøloven er konsulentens eget ansvar.
Hvilken jobb gjør omsorgsarbeiderne?
• Omsorgsarbeiderne drifter bosteder der det offentlige betaler private selskaper for at de skal ta hånd om beboere som ikke klarer seg i samfunnet.
• Beboerne kan være barnevernsungdom med problemer, personer med rusproblemer, psykiske problemer eller en kombinasjon.
• Det gjøres vedtak om hvor mange som skal jobbe med den enkelte beboer. I noen tilfeller må beboer ha to personer døgnkontinuerlig med en som alltid er våken på natt.
Mest lest
– Hvis du lurer på hvorfor Norges største parti ikke lenger er Norges største parti, så kan dette være en av forklaringene, sier HK-lederen, med klar henvisning til Tonje Brennas siste uttalelse om matkøene i Norge. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
LO-forbund etter Brennas uttalelser om matkøer: – Vi er sjokkert
Et flertall på Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer ved siden av trygden. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin
Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
– Jeg føler meg ikke noe verdsatt. Om de ikke ville ha meg der, kunne de jo gitt beskjed tidligere – jeg har tre barn og regningene må betales, sier Siyyam.
Jan-Erik Østlie
Siyyam føler seg presset ut av jobben: – Jeg ble for dyr
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
Ap- nestleder og statsråd Tonje Brenna forsvarer hun sosialhjelp som velferdsstatens «nødhjelp», sier en julekrisepakke ikke er rett lut mot matkøene. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
Brenna får kritikk for matkø-budskap: Arrogant og hjerterått
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke
Arild har jobbet i kommunen i 14 år. Nå er han bekymret for pensjonen
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
Lina Winge