Flere får bostøtte
Ny ordning gjør at 14.000 flere allerede har fått bostøtte. Men potensialet er større.
kirsti.falch-nilsen@anb.no
– Vi ser rett og slett at tiltakene virker, sier Arbeiderpartiets stortingsrepresentant Håkon Haugli til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Nå kommer de første virkningene etter at den nye ordningen med bostøtte ble satt i verk 1. juli 2009. I Bodø har 198 flere husstander fått boligstøtte etter den nye ordningen, mens tallet er 3.500 for Oslo.
Før var det blant annet slik at du måtte være trygdet for å få bostøtte, og det var forskjellige krav til utforming og finansiering av boligen. Nå har disse reglene blitt enklere, og dermed har det fått flere brukere.
– Det forrige tilbudet traff ikke godt nok. Nå sier vi det så enkelt som at dersom du har lav inntekt og høye boligutgifter, så har du krav på boligstøtte, forklarer Haugli.
Kommunene
Den nye ordningen gjør at brukerne kan tjene opp mot 201.000 kroner i året, men likevel motta boligstøtte.
– Det er viktig med deltakelse i samfunnet, uavhengig av i hvor stor skala man kan delta. Vi vet at dersom en blir holdt utenfor i arbeidslivet, kan en også falle utenfor det sosiale livet. Jeg har blant annet snakket med en mor som stadig måtte flytte fordi hun ikke greide å betale husleien. Det igjen førte til at barnevernet ble kalt inn. Det er dramatisk at barn vokser opp uten et sted å bo, sier Haugli.
Vil nå flere
Det nye regelverket gjør at 50.000 flere husstander kan motta støtte. Så langt har 14.000 flere fått hjelp. Haugli utelukker ikke at mange som har krav på boligstøtte ikke benytter seg av tilbudet, rett og slett fordi de ikke vet om det.
– Hvis vi ser på bydel Gamle Oslo, som er en av de med mest markant økning, så vet vi at kommunen har vært flink til å informere om den nye ordningen. Han oppfordrer folk til å ta kontakt med kommunen.
– De fleste kommuner har et boligkontor hvor en kan få hjelp. Hvis ikke, er det mulig å ta kontakt med sosialkontoret. De vil uansett veilede deg videre, sier Haugli.
Betaler ikke husleien
Parlamentarisk leder i Arbeiderpartiet, Helga Pedersen, sier det er viktig å presisere at staten ikke dekker hele husleien til folk med dårlig råd, men at bostøtten er rettet mot dem som har høye boutgifter og lave inntekter.
– Man må uansett betale for seg. Men vi frigjør midler i kommunene, slik at de kan konsentrere seg om andre utfordringer, sier Helga Pedersen til ANB.
At 50.000 husstander kan få hjelp, gjør at staten punger ut med 3,5 milliarder kroner.
– Det er mye penger?
– Ja, men staten har råd til dette. Dette er et effektivt og helt nødvendig tiltak i kampen mot fattigdom. Dette er et løft som vi lover å fortsette med så lenge vi sitter i regjering, sier Håkon Haugli. (ANB)
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben: – Har blitt noen søvnløse netter
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
– Løgn og uredelighet er et dårlig utgangspunkt for samarbeid, sier Eystein Garberg (til høyre). – Påstandene får stå for hans regning, svarer Geir Ove Kulseth. Begge er kandidater til ledervervet i EL og IT Forbundet.
Knut Viggen
Bitter lederstrid i LO-forbund: Anklager motstander for løgn og kaller valgmøte «regissert»
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Jan-Erik Østlie
Flottere kantine finnes neppe: Freia-sjefen engasjerte Edvard Munch
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Sissel M. Rasmussen