Forbereder ny EU-debatt
Alle partiene på Stortinget ber regjeringen utrede EØS-avtalen i neste periode. Det kan innebære startskuddet på en ny EU-debatt.
Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) er positiv til henstillingen fra en samlet utenrikskomité om å gjennomføre en bred utredning av EØS-avtalen og konsekvensene den har hatt for Norge de 15 årene vi har levd med den. Det kom fram da Stortinget fredag debatterte stortingsmeldingen «Hovedlinjer i norsk utenrikspolitikk».
– Samfunnsdebatten må avgjøre om det er tid for å vurdere andre alternativer, og Stortinget må vurdere om det grunn til å diskutere alternativer til det som har vært vår tilknytning til EU gjennom 15 år, sa Støre fra talerstolen i Stortinget.
Neste periode
Støre mener utredningen må gjennomføres i neste stortingsperiode, og den bør legge grunnlaget for en debatt om hvilken tilknytning Norge skal ha til Europa. Han mener det er naturlig å se på om EØS-avtalen har fungert slik den var ment innenfor blant annet økonomi, marked og arbeidsplasser - i tillegg til andre områder utenfor EØS-avtalen Norge samarbeider med EU på, som Schengen- og forsvarssamarbeid.
– En slik gjennomgang må gi grunnlag for en refleksjon om klokskapen i den situasjonen vi er i, nemlig at vi er dypt og omfattende involvert i det samarbeidet et lite flertall sa nei til for 15 år siden, sa Svein Roald Hansen (Ap) med hentydning til EU-avstemningen i 1994.
«Bred enighet»
Utenriksministeren kunne konstatere at det er «bred enighet om de store linjene i norsk utenrikspolitikk» etter å ha lest innstillingen fra utenrikskomiteen. Han måtte likevel tåle kritiske bemerkninger om blant annet fredsengasjementet på Sri Lanka og mangel på tydeligere prioriteringer i stortingsmeldingen.
To forslag fra Fremskrittspartiet om å evaluere det norske fredsengasjementet internasjonalt, samt evaluere den norske ambassade- og konsulatstrukturen, falt under voteringen.
Utenrikskomiteen stilte seg også enstemmig bak stortingsmeldingen om norsk humanitær politikk. (ANB-NTB)
Mest lest
Gravemaskinfører Jørgen Reinskås vil sette lys på saken sin så andre slipper å oppleve det samme.
Tone Tveit
Jørgen (70) ble filleristet i gravemaskinen, men får småpenger i erstatning
Eivind Senneset
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam for Martine. Nå føler hun at hun kan puste
IKKE SETT PÅ MAKEN: Distriktssekretær i EL og IT Nordland, Ulf Iversen, sier han ikke har sett maken på sine 40 år som tillitsvalgt og ansatt i distriktet. – Hadde ikke trodd det var mulig, sier han.
Knut Viggen
Hovedtillitsvalgt utestengt og oppsagt: – Hadde ikke trodd at dette var mulig
I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.
Bjørn A. Grimstad
Flere skal få tidligpensjon – men ny AFP kommer heller ikke i år
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Arbeidsmiljøloven sier at nattarbeid, som defineres som arbeid mellom klokka 21 og 06, ikke er tillatt med mindre «arbeidets art gjør det nødvendig». Men det gjelder ikke ansatte i varehandelen. (Illustrasjonsfoto)
André Kjernsli
Skal vurdere om butikkansatte kan jobbe etter klokka 21 om kvelden
Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.
Erlend Angelo
Stanser varelevering til Oslo-restaurant: – Ønsker å vise vår støtte til de streikende
Frøydis Falch Urbye
Skal du jobbe i påska? Her er rettighetene dine
Håvard Sæbø
Her skrur de ansatte av lysene i lunsjpausen for å spare strøm
Selv om det er mørke tall for befolkningen i Nord-Norge, tror fylkesdirektør Kristin Røymo i Nav troms og Finnmark at det finnes løsninger for bedre framtidsutsikter.
Guro Gulstuen Nordhagen
Unge arbeidstakere forlater Nord-Norge: – Åpenbart at det krever endring
Brian Cliff Olguin
LO-lederen angriper Wolt: – Hører ikke hjemme i norsk arbeidsliv
Det kan bli streik ved et av fartøyene som er tilknyttet Ekofisk-feltet i Nordsjøen. Industri Energi mener det foregår sosial dumping og krever tariffavtale.
ConocoPhillips Company
Det kan bli streik i Nordsjøen: – Dette er sosial dumping
Raudt-politikarane Mímir Kristjánsson på Stortinget og Siavash Mobasheri i bystyret i Oslo.
Tormod Ytrehus
Raudt vil undersøke arbeidsforholda i Olivia – truar med å ta frå restaurantane skjenkebevillinga
En kampklar Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.
Leif Martin Kirknes
Beckham provosert etter lønnsfest-utspill. Nå varsles det streik
Å smelte glassfiber krever mye varme. Energiforbruket til 3B Fibreglass Norway på Birkeland tilsvarer det 8.000 husstander bruker i året. Strømprisene gjør det billigere å bruke propan enn ren elektrisk strøm.
Tormod Ytrehus
Femdobling av strømutgiften kan knekke sørlandsbedrift
Randi Knutli (t.h) anbefaler andre som står i omstillingsprosesser å undersøke jobbmulighetene utenfor Posten. Posten har støtteordninger for de som tar ny jobb andre steder eller vil omskolere seg. – Det er et knallgodt råd, og ordningene er gode, sier leder Judith Olafsen i Fagforbundet Post Nord-Norge.
Alf Ragnar Olsen
Da jobben sto i fare, startet Randi på et helt nytt eventyr
De ansatte krever at klinikkleder Bjørn Bendz og avdelingsleder Arnt Fiane fratrer sine stillinger umiddelbart.
Lise Åserud / NTB
Ansatte ved Oslo-sykehus krever at ledelsen går av
Et passasjertog kolliderte med et møtende godstog i Hellas natt til 1. mars. 57 ble drept og flere titalls passasjerer ble skadet.
Vaggelis Kousioras / AP / NTB
Det greske raseriet: Jernbaneulykken var en ventet katastrofe
– Jeg kjenner flere barnepleiere som har lyst til å gå veien videre for å bli sykepleier. La oss få lov. Samfunnet vil ikke angre, sier Henrikke Tresselt.
Jan-Erik Østlie