Forberedt på feider med LO
Fremskrittspartiet vil kutte kraftig i antallet offentlig ansatte. Partileder Siv Jensen stålsetter seg for harde slag med LO.
– Jeg er helt sikker på at streikeplanene ligger klare. Men jeg håper organisasjonen tar til fornuft og søker et konstruktivt samarbeid med oss allerede nå, sier Jensen til NTB.
Hun mener den rødgrønne regjeringen burde ha benyttet finanskrisen til å kutte i offentlige utgifter, slik en rekke europeiske land har gjort.
– Europeiske økonomier kommer trimmet ut av finanskrisen. Det vil gi utenlandske bedrifter et enormt konkurransefortrinn, sier Jensen.
Frp-lederen understreker at det ikke skal kuttes i velferdsytelser som sykelønn, arbeidsledighetstrygd, uføretrygd eller alderspensjon dersom Norge får en blåblå regjering. Slankekuren går ut på effektivisering, konkurranseutsetting og storstilt nedbemanning i stat og kommune.
Forberedt på bråk
Fagforbundet er LOs største i offentlig sektor. På toppen sitter mangeårig forbundsleder Jan Davidsen, som i disse dager profilerer en kampanje mot nettopp konkurranseutsetting og privatisering.
– Jan Davidsen skal ikke bestemme hva Fremskrittspartiet gjør i regjering. Han innser nok at velferdsstaten skal finansieres, og at økonomien må være bærekraftig. Dessuten er ikke en jobb i offentlig sektor det eneste saliggjørende for en sykepleier, sier Jensen.
Hun bedyrer at hun ikke har noe ønske om å yppe til bråk med LO, men tror ikke det er til å unngå dersom regjeringsdrømmen blir realisert.
– Ledelsen i LO er mer opptatt av å tilfredsstille Arbeiderpartiet enn å ta vare på medlemmene sine. Det er evigheter siden jeg var i dialog med LO-leder Roar Flåthen, sier hun.
I 2013 kan Flåthen bli tvunget til å forholde seg direkte til Frp, og Jensen mener LO allerede nå bør anstrenge seg for å oppnå bedre kontakt.
– Vi har god kontakt med andre organisasjoner som Akademikerne og Unio, noe jeg mener taler til deres fordel, sier hun.
– Skal ikke ta folk
Jensen medgir at mye av veksten i offentlig sektor har kommet innen helse og omsorg.
– Gudskjelov. Vi skal ta vare på de som jobber med pleie, omsorg og undervisning. Vi er ikke ute etter å ta folk som jobber i offentlig sektor. Det er byråkratiet vi vil trimme, sier hun.
– Tjenestetilbudet må bli bedre, og skattepengene er nødt til å brukes mer fornuftig. Dette handler i bunn og grunn om å frigjøre arbeidskraft, som kan brukes i andre deler av økonomien, legger hun til.
Ifølge Jensen er Fremskrittspartiet minst like opptatt av et godt velferdstilbud som de rødgrønne partiene.
– Tjenestene som tilbys innen helse, utdanning, forsvar, justis og samferdsel skal være skattefinansiert og like for alle. Forskjellen er at vi vil ha flere private innslag, sier hun.
Flere ordførere
Regjeringspartiene sliter i motvind, Fremskrittspartiet svever høyt på meningsmålingene, og forholdet til Høyre er tettere og mer hjertelig enn noen gang før.
Alt skulle dermed ligge til rette for at høstens valg blir det fjerde kommunevalget på rad med rekordoppslutning for Frp. For fire år siden fikk partiet 17,5 prosent av stemmene.
– Vi skal gjøre det minst like godt denne gang. Det ser bra ut i øyeblikket, men vi må ikke undervurdere Arbeiderpartiets evne til å mobilisere ved valg, sier Jensen.
Hardt arbeid og en offensiv valgkamp på strategiske steder er oppskriften som skal gi Frp et enda bedre fotfeste ute i kommunene. Per i dag har partiet 17 ordførere, ifølge Kommuneregisteret.
– Vi skal ha langt flere etter valget. Selv om vi tradisjonelt gjør det bedre ved stortingsvalg enn i lokalvalg, er forskjellen i ferd med å bli mindre. Vi satser på å komme i posisjon i en rekke nye kommuner, sier hun. (ANB-NTB)
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
I dag er de enten 65, 63 eller 60 år, med en 85-årsregel som gir en mulighet til å gå av inntil tre år før aldersgrensen.
Colourbox
Pensjonen for 200.000 arbeidstakere i Norge på bordet
Kan det bli slutt på nattarbeid for butikkansatte? Det er blant spørsmålene et utvalg nedsatt av Stortinget skal vurdere.
André Kjernsli
Butikkansatte jobber sene kvelder og netter. Nå kan det bli en endring
– Dette er en viktig seier for stillingsvernet og et seriøst arbeidsliv med faste ansettelser, sier faglig sekretær Joakim Gebhardt i Fellesforbundet.
Alf Ragnar Olsen
Peab Asfalt sa opp 150 arbeidere. Nå har de trukket oppsigelsene
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
Høyre og Frp er ett mandat unna rent flertall dersom denne målingen hadde vært et valgresultat.
Stian Lysberg Solum / NTB
Høyresida knuser de rødgrønne på ny måling
Erlend Angelo
Nå er norske Freia-ansatte bekymret
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Bare i Oslo, Viken og Vestfold har ni av ti bygningsarbeidere i bemanningsselskaper mistet jobben etter innføringen av forbud mot innleie fra bemanningsforetak for byggenæringen i Oslo-regionen.
Håvard Sæbø
1200 oppsagt i byggebransjen
Gruvearbeider og tidligere forbundsleder Anita Johansen mener valget ikke var rettferdig. Brede Edvardsen vant med et klart flertall - 124 mot 83 stemmer.
Ylva Seiff Berge
Anita ble kasta som forbundsleder, men fikk aldri vite grunnen
Streik kan føre til fulle søppelkasser fra 14. juni.
Tina Brandt
Streik kan føre til søppelkaos neste uke
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Du kan ikke velge bort spisepausen i bytte mot tidligere fri.
Colorbox.com
Har jeg krav på betalt pause? Dette bør du vite om spisepausen
Beate Oma Dahle / NTB
Rødt krever krisepakke før sommerferien
Lønnsoppgjøret skulle gi en reallønnsforbedring. De nye pristallene viser at det kan bli vanskelig å nå.
Brian Cliff Olguin
Lønna spises opp av prisveksten
NTL gikk med underskudd i 2022 og forventer det samme i 2023. Hovedkasserer Elisabeth Steen sier de må passe på utgiftssiden, og øke inntektene.
Ole Palmstrøm
Hovedkasserer: – Den økonomiske situasjonen i NTL er bekymringsfull
Butikkmedarbeider var det største yrket i 2022, men de siste ti årene har det blitt 8000 færre av dem.
Erlend Angelo, Martin Slørdal Guttormsen, Colourbox