Martha Berger (SV) og Dag Nicolaisen (Rødt) satser sammen mot høstens valg.
Haakon Kalvsjøhagen, Hadeland
Fellesliste i Gran kommune:
Forrige valg kom ingen av dem inn i kommunestyret. Nå satser Rødt og SV sammen
Mange i Gran kommune ønsket seg mer venstreorientert politikk ved forrige valg, men verken Rødt eller SV fikk nok stemmer til å komme inn i kommunestyret. Nå tar de grep foran årets kommunevalg.
helge@lomedia.no
For fire år siden fikk SV 134 stemmer i Gran kommune og kom ikke inn i kommunestyret. Miljøpartiet de grønne kom inn med én representant med 63 flere stemmer. Ved samme valg fikk Rødt 67 stemmer.
Det betyr at hadde Rødt og SV slått seg sammen før forrige valg, ville de kapret denne plassen.
Til årets valg har Rødt og SV besluttet å stille felles liste.
– I lokalpolitikken er det ikke veldig stor forskjell på hva vi mener, sier Dag Nicolaisen i Rødt.
For små lokalpartier har et samarbeid har imidlertid gitt langt flere fordeler enn bare en fellesliste.
– Vi har fått et bredere diskusjonsnivå og diskusjonsforum. Og det blir mye enklere å drive valgkamp. Vi blir flere som kan ta i et tak, sier Dag Nicolaisen i Rødt.
På høstens valgliste er det seks toppkandidater som får dobbelstemme – såkalt stemmetillegg – tre fra hvert parti. Dermed er det opp til velgerne å bestemme hvem som skal få plass i kommunestyret.
• Monaco-bosatt milliardær sponser Høyre-valgkamp
Rom for uenigheter
Nicolaisen er åpen om at partiene har sine motsetninger, men at ingen av dem ønsker at begge står utenfor kommunestyresalen.
– Det er nok saker vi ikke er enige om. Vi har litt forskjellig ståsted politisk. Men det er ikke noe tema. Nå skal vi sammen diskutere og komme fram til løsninger på lokale saker. Vi behøver heller ikke bli enige, for den saks skyld. Det er jo bare et valgteknisk samarbeid, poengterer han.
– Det er bare så uendelig viktig å være del av kommunestyret og ta del av det som skjer der, sier Dag Nicolaisen, som var Rødts medlem av nominasjonskomiteen.
Han engasjerte seg i SF i sin tid, under starten i 1961. Og han gikk senere til AKP fra 1967.
Da han ble kontorsjef i kommunen måtte han slutte å selge Klassekampen på gata, og legge politikken på is. Som pensjonist er han tilbake.
Ikke nasjonalt
Målet er å gjøre seg mer synlige i det politiske landskapet i kommunen, mener SVs medlem av nominasjonskomiteen, Martha Berger.
– Når verken MDG eller Venstre stiller liste i Gran vil velgerne nå få et godt alternativ, mener Berger.
– I kommunestyret blir det blir viktig å jobbe for gode kommunale tjenester, og mot at større, multinasjonale velferdsprofitører får innpass, sier Martha Berger til lokalavisen Hadeland.
Både hun og Dag Nicolaisen presiserer at private aktører lokalt, for eksempel innenfor eldreomsorg og barnehage, ikke sorterer under begrepet velferdsprofitører.
– Det finnes mange flinke folk i lokalt næringsliv. For meg er det viktig å bidra til å skape arbeidsplasser. Jeg er også opptatt av å få til et godt samarbeidsklima i kommunestyret. Uansett politisk parti har vi felles interesse i å skaffe mer penger, som igjen kan brukes til å skape velferd lokalt, sier Dag Nicolaisen.
Dette er saken:
*Verken Rødt eller SV kom inn i kommunestyret i Gran ved forrige lokalvalg
*Nå har de bestemt seg for å stille felles liste – noe som ville gitt én representant om man hadde slått sammen stemmene til Rødt og SV ved forrige kommunevalg
*Hvilket parti som får inn sin(e) kandidater avgjøres av hvilke kandidater som får flest stemmer blant dem som har stemt på felleslista
* En av initiativtakerne til samlingen er forfatteren Leif Høghaug. Han er ikke medlem hverken av SV eller Rødt, men kaller seg partiuavhengig sosialist. I fjor ga han ut boka «Alt skal bli forandra» sammen med Anne Marit Godal. Boka består av 100 arbeiderdikt om fellesskap og kamp
Dette er saken:
*Verken Rødt eller SV kom inn i kommunestyret i Gran ved forrige lokalvalg
*Nå har de bestemt seg for å stille felles liste – noe som ville gitt én representant om man hadde slått sammen stemmene til Rødt og SV ved forrige kommunevalg
*Hvilket parti som får inn sin(e) kandidater avgjøres av hvilke kandidater som får flest stemmer blant dem som har stemt på felleslista
* En av initiativtakerne til samlingen er forfatteren Leif Høghaug. Han er ikke medlem hverken av SV eller Rødt, men kaller seg partiuavhengig sosialist. I fjor ga han ut boka «Alt skal bli forandra» sammen med Anne Marit Godal. Boka består av 100 arbeiderdikt om fellesskap og kamp
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke