Frp-velgere vil ha dødsstraff
Drøyt halvparten av Frp-velgerne er for dødsstraff, viser en ny meningsmåling.
Men partiets første nestleder Per Sandberg slår fast at det ikke er aktuelt for partiet å ta en diskusjon om bruk av dødsstraff i Norge.
I en undersøkelse gjort av InFact for VG svarer 51 prosent av Frp-velgerne at de er for dødsstraff i Norge, enten generelt eller kun i spesielle tilfeller. Bare 43 prosent av Frp-velgerne er motstandere av dødsstraff, mens 6 prosent ikke har noen bestemt oppfatning om saken.
Fremskrittspartiets velgere skiller seg dermed vesentlig fra befolkningen som helhet, hvor om lag én av fire er for dødsstraff i Norge.
Tidligere denne uka sa Frps stortingsrepresentant Ulf Erik Knudsen at han var for dødsstraff for blant annet barnedrap og terror.
Sandberg slår på sin side fast at Frp har et sterkt engasjement mot dødsstraff.
– Dødsstraff er en inhuman og foreldet straffemetode som Frp er motstander av. For partiets del er det helt uaktuelt å ta en debatt om dødsstraff i Norge, sier Sandberg, som også leder Stortingets justiskomité
Han understreker også at alle Frps stortingsrepresentanter er pålagt å stemme i tråd med partiets standpunkt når det gjelder dødsstraff.
Sandberg viser også til at Frp på Stortinget har engasjert seg sterkt mot dødsstraff og blant annet protestert mot bruken av slik straff i Kina og Iran.
Partiet ønsker imidlertid å øke det generelle straffenivået kraftig ved å fjerne strafferabatten og dagens øvre grenser for fengselsstraff. (ANB-NTB)
Mest lest
– Jeg har vært borti mye rart i arbeidslivet. Men at jeg ikke får lønn og at jeg neste måned må dekke opp for en gjeld til arbeidsgiveren. Det var nytt, sier Isabelle Villanger.
Brian Cliff Olguin
Da Isabelle skulle få lønna si, fikk hun beskjed om at hun skyldte arbeidsgiveren penger
OPPRØRT: – Jeg er lei meg for at min arbeidsplass er blitt et sånt drittsted, sier Ellen Hoenvoll.
Brian Cliff Olguin
Ellen mistet jobben etter 23 år: – Lei meg for at min arbeidsplass er blitt et sånt drittsted
– Noen må tørre å ta ansvar og si at nok er nok. Kommunene klarer ikke disse utgiftene alene – de har ikke sjans, sier Frode Engen i Arbeidsmandsforbundet.
Colourbox
Varsler sjokkpriser for vann og avløp: – Noen må tørre å si at nok er nok
– Det er noe usunt i Elkjøp. Det virker som de vil kvitt seg med alle som har 100 prosent stillinger og erstatte dem med deltidsansatte, sier Fawsi Adem.
Leif Martin Kirknes
Elkjøp tilbyr ansatte 3.000 kroner for å slutte: – På grensen til skandale
I 20 av de 295 yrkene som er med i statistikken tjener kvinner mer enn menn.
Brian Cliff Olguin
I disse yrkene tjener kvinner mer enn menn
Jo-Amund Granheim, tillitsvalgt på lakseslakteriet Salmosea utenfor Rørvik i Nærøysund kommune.
Erlend Angelo
112 ansatte mister jobben på slakteri: – Jeg fikk jo rett, dessverre
– Vi har satt opp prisene våre, men konkurransekrafta går ned, sier direktør i Hexagon Ragasco, Skjalg Stavheim.
Herman Bjørnson Hagen
Denne sjefen blir med når de ansatte streiker
Du risikerer å bli en lønnstaper også i år dersom arbeidsgiversida får det som de vil.
Jan-Erik Østlie
NHO-topp spår hvor mye du vil få i lønn i år
Per Olaf Lundteigen (f.h.), Mímir Kristjánsson og Tuva Moflag lærer om sosialt arbeid i Nav.
Hanna Skotheim
Nav-ansatte ga politikerne klar beskjed: – Dere bestemmer stønadsnivået og vi får hets for det
Lønnsveksten må ikke bidra til dårligere konkurransekraft for næringslivet, mener NHO-sjef Ole Erik Almlid.
Herman Bjørnson Hagen
Dette krever NHO i årets lønnsoppgjør
Roy Ervin Solstad
Slakter nytt EU-forslag: Fire av fem kan slutte
Det danske lønnsoppgjøret i 2023 ble godt for arbeiderne. (Arkivfoto).
Colourbox
Så mye øker lønna til danskene – mer enn LO ser for seg i Norge
LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
Se hvem som skal forhandle om din nye lønn
Kommentar
Det er på tide å få tilbake mer åpne skattelister, skriver Kjell Werner.
Berit Roald / NTB
«Åpne skattelister er viktig for tilliten i samfunnet»
Familiebedriften i Damaskus ble bombet sønder og sammen. Nå styrer Abdu Albizreh sjokolademaskinene på Nidar i Trondheim.
Martin Guttormsen Slørdal
Bomber ødela sjokoladefabrikken deres. Nå har familien store ambisjoner i Norge
Hanna Skotheim
Nav dømt for systemsvikt, men slipper å betale erstatning
Amin Shahbazi er bekymret for hva som skal skje med jobben hans framover. (Arkivbilde)
Ole Palmstrøm
Amin og kollegaene kan miste jobben på Nasjonalmuseet
Først går det ned - så går det opp igjen, om prognosene fra SSB slår til.
André Kjernsli
Slik blir økonomien din framover, i følge prognoser fra SSB
Rødts nestleder Marie Sneve Martinussen vil ha et hurtigarbeidende utvalg som kan finne ut hvordan «sliterne» kan få en bedre pensjon. Arbeiderpartiet svarer at regjeringa kommer med forslag til dette til høsten.
Erlend Angelo
Rødt vil ha hurtigutvalg som skal finne pensjonsløsning for «sliterne»
Leder av Utdanningsforbundet Steffen Handal mener regjeringen og statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) sitter med nøkkelen til enighet i årets lønnsoppgjør i kommunal sektor.
Leif Martin Kirknes