Gir bosniere 100.000 kroner hver
I dag betaler Choice-kjeden 100.000 kroner til fem bosniske bygningsarbeidere som har jobbet for luselønn på Ansgar Hotell. – Med dette vil vi vise at vi står ved løftene om å rydde opp, sier advokat Henrik A. Christensen.
Det var på TV2 torsdag kveld det kom fram at Choice-kjeden nå vil betale ut noe av den summen de bosniske arbeiderne har til gode for jobben på Ansgar Hotell.
Det er de fem bosnierne som har meldt seg inn i Fellesforbundet som får denne utbetalingen. Oslo Bygningsarbeiderforening har fremmet krav på til sammen 1,6 millioner kroner for de fem. Nå får de altså 100.000 hver av Choice-kjeden.
Fortsatt press på Realinvest
Choice-advokat Henrik A. Christensen sier til Magasinett.org at arbeidsgiveren, Engra Norge, har stilt seg helt avvisende til å betale de bosniske ansatte mer enn det de allerede har fått. Det var en lønn som gikk ned mot 25 kroner timen.
Da lønnsnivået ble kjent, lovet Petter Stordalen på stedet at Choice ikke ville åpne noe hotell som var bygget på sosial dumping.
– Det er jo fortsatt en sak rundt ansvaret byggherren Realinvest har for at arbeiderne skal få et oppgjør. Juridisk sett er ikke dette vårt ansvar. Vi gjør denne utbetalingen fordi vi vil vise at vi står ved løftene om å rydde opp hvis ingen andre tar ansvar, sier advokat Christensen.
Kan stanse arbeidet på Ansgar
I dag har også Arbeidstilsynet i Oslo vist at de fortsatt jobber med lønns- og arbeidsforholdene ved Ansgar Hotell.
– Vi har hatt et møte med Engra i dag, og gitt pålegg om å skaffe til veie utfyllende dokumentasjon om de ansattes lønn, det vil si lønnsslipper, timelister, trekk – alt vi behøver for å vite hva som faktisk blir utbetalt, sier inspektør Stein Bjørndal.
I juni hevdet Engra at både lønn og papirer var i orden, men etter et varsel i november om å framvise ny dokumentasjon, fikk det bosniske selskapet i dag et pålegg og en ukes frist.
– Det vil si at dersom ikke nødvendig og utfyllende dokumentasjon er skaffet til fredag 12. desember, kan vi stanse arbeidet ved hotellet, sier Bjørndal.
Mest lest
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Nå kommer ekstrautbetalingen
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Synnøve Hovland-Nærø har en jobb som krever mye av henne både psykisk og fysisk.
Anne Marthe Vestre Berge
Etter at Synnøve har gjort en jobb, hender det hun setter seg i firmabilen og skriker
Engangsutbetalingen gjelder for de med minstesats. Se de ulike nivåene nedover i saken.
Hanna Skotheim
88.000 uføre får ekstra penger i februar
– Når det blir snakk om helsearbeideres samfunnsansvar går det en faen i meg: Storsamfunnet har ikke akkurat tatt godt vare på oss.
Marie Louise Somby/Árvu
Ann (58) sa opp jobben som sykepleier og ble vikar. Hun har ikke angret
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
Lina Scholz kjører brøytebil for å gjøre veiene tryggere. Derfor er hun opptatt av å formidle hvordan bilister skal unngå å skape farlige situasjoner i møte med dem.
Guro Gulstuen Nordhagen
Brøytebilsjåfør Lina er møkk lei av hensynsløse bilister
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
TILLITSVALGT: Gerd Jorunn Stokkeland er klubbleder i Rema 1000 Egersund, Norges best organiserte Rema-butikk. Hun ønsker seg drahjelp for å få økt pensjon.
Leif Martin Kirknes
Rema 1000-ansatte får minst i pensjon: – Du står alene med hele greia, sier klubbleder
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Vil legge ned Bane Nor: – Åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Matros Karl Andreas Pedersen synes det er skremmende at vaktsjefen på KNM Helge Ingstad er plassert på tiltalebenken alene.
Privat
Unge sjøfolk er skremt av tiltalen mot vaktsjefen på «Helge Ingstad»
Brian Cliff Olguin
June Merete tilhører yrket som år etter år er blant de dårligst betalte i Norge
– Når det finnes avdelinger ved sykehus som har opp til 40 prosent vikarer så gjør det systemet sårbart. Det er en skummel trend, og ikke en mulighet for oss som samfunn, sier lederen i Norsk Sykepleierforbund, Lill Sverresdatter Larsen. Hun krever et eget helseløft for helsesektoren for å øke rekrutteringen.
Tri Nguyen Dinh
Lederen i Sykepleierforbundet har mistet troen på streik i lønnsoppgjørene
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim
For Benjamin er hver begravelse en eksamen
– Jeg synes det er ganske kjipt at vi jobber sju til åtte timer hver dag uten at vi får betalt for det. Det er ganske demotiverende, sier Silje.
Omar Sejnæs
Silje fikk ikke lærlingplass. Nå må hun jobbe fulle dager uten betaling
Spania er blant landa med lavest prisvekst i Europa. Men matprisene har økt kraftig.
Marcelo del Pozo / Reuters / NTB
Både polakker og spanjoler slipper å betale matskatten regjeringa ikke vil fjerne
Kommentar
Lønna økte i snitt med 4,6 prosent i fjor.
Colourbox