Hyller afghansk valg
FN og NATO applauderer afghanernes mot til å stemme ved lørdagens valg.
Det til tross for angrep og trusler om vold, og flere uregelmessige hendelser.
FNs generalsekretær Ban Ki-moon hyllet lørdag afghanerens mot og vilje til å gå til stemmelokalene, til tross for at opprørsgrupper både truet med, og gjennomførte, angrep mot valglokaler landet over.
Minst 14 drept
Minst 14 personer ble drept i løpet av valgdagen, ifølge afghanske myndigheter. I tillegg ble en rekke afghanske soldater og politifolk, samt nærmere 30 utenlandske soldater såret i kamper i løpet av dagen.
Også NATOs generalsekretær, Anders Fogh Rasmussen berømmet det afghanske folket for å ha møtt opp i stemmelokalene. Rasmussen skrøt også av de afghanske myndighetenes gjennomføring og forberedelser til valget, som er det andre valget til ny nasjonalforsamling etter at Taliban-regimet ble styrtet.
40 prosent oppslutning
Ifølge foreløpige tall fra den afghanske valgkommisjonen, benyttet omkring 40 prosent av de stemmeberettigede muligheten til å stemme
Og selv om det totalt ble registrert færre angrep mot afghanske velgere lørdag enn under presidentvalget i august i fjor, tror FN likevel at trusselen om angrep har påvirket valgdeltakelsen.
Få timer etter at valglokalene stengte klokken 16 lokal tid, meldte landets valgkommisjon at de foreløpige tallene viste at omkring 3,6 millioner stemmer ble avgitt i valget til ny nasjonalforsamling.
Taliban-trusler
Ifølge FNs spesialutsending til Afghanistan, Staffan de Mistura, var det særlig i de sørlige områdene av landet, der de mest intense kampene mot Taliban finner sted, at velgerne valgte å holde seg hjemme.
Samtidig som rakettangrep og bomber ble rettet inn mot flere valglokaler mange steder i landet, stilte likevel tålmodige kvinner og menn seg i kø ved separate stemmelokaler, fast bestemt på å levere inn sine stemmesedler – til tross for frykt for å bli straffet av opprørerne.
Taliban hadde på forhånd lovt å gjøre alt for å sabotere valget, som er det andre valget til ny nasjonalforsamling siden Taliban-regimet falt.
Uregelmessigheter
Både afghanske tjenestemenn og journalister rapporterte om flere uregelmessige hendelser under lørdagens valg. Blant annet skal systemet med å merke fingrene til de som hadde avgitt sin stemme, med blekk, ha fungert dårlig. Mange steder kunne blekket vaskes bort, og flere personer ble pågrepet etter å ha forsøkt å stemme flere ganger eller for å ha presentert falske valgkort.
Den ikkestatlige organisasjonen FEFA (Free and fair election foundation of Afghanistan) rapporterte også om flere hundre hendelser der personer ble forhindret fra å stemme.
Væpnede opprørere, men også politikere, skal ha truet folk fra å stemme. I tillegg stengte flere valglokaler før tiden, og mange steder var det tomt for valgsedler, ifølge FEFA.
En ikke navngitt NATO-tjenestemann sier den internasjonale alliansen totalt hadde registrert 445 større og mindre hendelser i løpet av dagen. (ANB-NTB)
Mest lest
Colourbox.com
Nye satser for pensjon og trygd
Hanna Skotheim
Nav-ordning tom for penger: – Kom som «lyn fra klar himmel»
Nora Berntzen synes «quiet quitting» fortjener en bedre diskusjon i Norge.
Ida Bing
Nora er en «quiet quitter»: – Det har et ufortjent dårlig rykte
Mennene vil jobbe for å minske frykt for barnevernet i det somaliske miljøet i Skien. F.v: Abdirahman Hassan Adow, Siidali Omar og Abdirahman Hasan.
Hanna Skotheim
Somaliske menn vil samarbeide med barnevernet: – Vi må få vekk frykten
Magnus Hauge under en vinterøvelse.
Privat
Magnus klarte ikke å løpe - fikk ikke bli ingeniør
Endringa kan tre i kraft fra 1. januar 2024.
Brian Cliff Olguin
Terskelen for opptjening av pensjon i staten senkes
Elisabeth Thoresen leder AAP-aksjonen og deltar på flere arrangementer for å snakke om saken.
Hanna Skotheim
Nav skriver vedtak det er helt umulig å forstå, mener AAP-aksjonen
– Det er mye nytt jeg må sette meg inn i. Men det er moro, sier Rolf Johan Johansen.
Alf Ragnar Olsen
Rolf Johan (28) gikk fra Posten til Tesla. Han har et råd til andre på jobbjakt
Hanna Skotheim
Da Wenche fikk kreft innså hun hvor lite hun skjønte av Nav-systemet
Julia Gałczyńska ble leid ut fra bemanningsbyrået FresWork til bøndene i bærbygda Fresvik i Sogn. Lønna var langt under det hun hadde krav på. Bo- og arbeidsforhold var kritikkverdige.
Privat. Innfelt: Sondre Dalaker/NRK
Julia vant i retten, men kan gå glipp av pengene fordi hun bor i Polen
Renathe Remes Øen, hovedtillitsvalgt i Bergen kommune, skjønner godt at fast ansatte er frustrerte over sommervikarenes bonuser.
Hanna Skotheim
Her tjener sommervikarene mer enn de fast ansatte
– Heldigvis var det noen som tok initiativ til slutt, sier Hanna Breden (25).
Martin Guttormsen Slørdal
Hanna fryktet at drømmejobben skulle glippe. Så skrev hun en Facebook-post
Klubbleder for Fellesforbundet på verftet Kimek i Kirkenes, Rainer Ingebrigtsen, forteller om tøffe uker etter at det ble satt bom stopp for arbeid på russiske fartøy den 12. mai.
Håvard Sæbø
Samtlige 84 på Kirkenes-verft kan bli oppsagt
Visegeneralsekretæren i ETUC, Claes-Mikael Stahl, er inspirert av at LO lyktes med å forhandle fram reallønnsvekst.
Herman Bjørnson Hagen
Hyller den norske storstreiken: – Det LO lyktes med i Norge, har jeg ikke sett noen andre klare
USS Gerald R. Ford i Oslofjorden, drevet av to atomreaktorer.
Merete Jansen
Hva om det skjer en ulykke på et atomdrevet skip?
– Hvis Ikea vinner denne rettssaken, blir det jakt på tillitsvalgte i alle bedrifter der klubbledere hever stemmen og sier sin mening, sier HK-leder Christopher Beckham.
Leif Martin Kirknes
LO-topp: – Ikea er verst i klassen på fagforeningsknusing
Debatt
Politikere fra fjerne land har kommet til Norge for å studere modellen. Men den er en bløff, skriver Simen Tveitereid.
Brooks Rice / Unsplash
Vil seks timer på jobb gjøre hverdagen lettere? Ja, er svaret
Kommentar
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen har grunn til å smile bredt, skriver Kjell Werner.
Ida Bing
Etter flere år med uro rundt trygdeoppgjøret, er det nå full enighet
Morten Eitran (til høyre) har det fint. Arbeidsmandens journalist (til venstre) har det ikke så fint.
Martin Guttormsen Slørdal
Her skal Camilla kjøre opp på nytt. Se dommen fra sensor Morten
Flyteriggavtalen gjelder for ansatte på flyttbare offshoreinnretninger, samt plattformboring på permanent plasserte innretninger på norsk sokkel.
Arkivfoto: Eivind Senneset