Nytt om folk
Ny forbundssekretær valgt utenom landsmøtet: Asgeir skal skaffe SL flere unge medlemmer
Vanligvis blir forbundssekretærer valgt av landsmøtet. Nå har forbundsstyret i Skolenes landsforbund (SL) valgt Asgeir Kabuba Kjeldstad som forbundssekretær for resten av perioden.
– Jeg ser fram til å reise rundt og snakke med tillitsvalgte og medlemmer i organisasjonen, sier Asgeir Kabuba Kjeldstad.
Sidsel Valum
Saken oppsummert
sidsel@lomedia.no
– Jeg gleder meg stort. Jeg ser fram til å reise rundt og snakke med tillitsvalgte og medlemmer i organisasjonen. Og så ser jeg fram til å jobbe med folka på forbundskontoret, sier Asgeir Kabuba Kjeldstad.
1. januar tiltrer han som forbundssekretær i SL i en tidsbegrenset stilling fram til 31. juli 2025.
Kjeldstad ble valgt av forbundsstyret på et ekstraordinært møte via Teams 25. oktober.
Ifølge en stillingsbeskrivelse utarbeidet av AU skal han jobbe tett sammen med forbundsleder og kommunikasjonsansvarlig. Primæroppgaven skal være tiltak for å verve lærerstudenter og unge lærere på 35 år eller yngre, går det fram av vedtaket.
Mandat gitt av landsstyret
Landsstyret vedtok i september å gi forbundsstyret fullmakt til å opprette en ekstra forbundssekretærstilling og å velge en ekstra forbundssekretær. Fra før har SL fire forbundssekretærer som er valgt av landsmøtet i 2021.
Ansettelsen av Asgeir Kabuba Kjeldstad er godkjent av kontrollutvalget 27. oktober. Utvalget opplyser i sitt vedtak at det vanlige er at forbundssekretærer velges av landsmøtet etter en prosess i forkant med innstilling fra en valgkomité.
Kontrollutvalget konstaterer at det kan forekomme at man midt i en landsmøteperiode kan ha behov for å velge tillitsvalgte og viser til at det har skjedd i minst tre tilfeller de siste femten årene.
«Av dette kan det utledes at disse tilfellene har skapt presedens i SL for at det er greit å gjøre det på denne måten», skriver kontrollkomiteen i sitt vedtak.
Komiteen legger til at landsstyret i sitt vedtak i september ga et tydelig mandat til forbundsstyret om å velge en forbundssekretær uten å legge føringer på hvordan valget skulle gjøres, og at det heller ikke er omtalt i vedtektene.
Informasjons- og vervearbeid
Ifølge stillingsinstruksen skal Asgeir Kabuba Kjeldstad bistå SL med oppgaver knyttet til kampanjer. Han vil få i oppgave å lage podkaster og annet innhold til bruk i sosiale medier.
Kjeldstad har tidligere vært engasjert som prosjektsekretær i SL i kampanjen «LO for alle», som startet i 2020 og gikk over tre år. Han avløste Runa Næss Thomassen i august 2021. Prosjektet ble avsluttet 31. desember 2022.
Kjeldstad er utdannet lærer og har jobbet som lærer på en ungdomsskole i Drammen. Han har vært studentrepresentant i styret til tidligere SL i Buskerud og med i LOs ungdomsutvalg i Buskerud.


Nå: 0 stillingsannonser