JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Ikke på banen med allmenngjøing

Jens Stoltenberg har ingen planer om å forenkle ordningen med allmenngjøring av tariffavtaler.

Saken oppsummert

torgny.hasaas@lomedia.no

I sin tale til LO-kongressen, og i det fagligpolitiske regnskapet som statsministeren la fram for kongressen, la han stor vekt på kampen mot sosial dumping.

Da Stoltenberg møtte pressen etter sin tale, fikk han spørsmålet om allmenngjøringsordningen.

– Under debatten i går var det mange talere som reiste kravet om å forenkle ordningen md allmenngjøring. Kommer regjeringa til å gjøre noe med det selv om det ikke er en del av Arbeiderpartiets program?

– Vi har ingen umiddelbare planer om å gjøre noe med det, og jeg oppfatter heller ikke at det er et allment krav om å allmenngjøre alle tariffavtaler, svarte statsministeren på LO-Aktuelts spørsmål.

LO-leder, Roar Flåthen, som også var til stede på pressekonferansen, fulgte opp med å si at LO er i dialog med regjeringa om forenkling av allmenngjøringsordningen.

Fellesforbundet har fremmet forslag til LO-kongressen der de krever forenkling:

«Etter dagens lovverk er det for krevende å be om allmenngjøring, fordi dokumentasjonskravet er så omfattende. Det tar blant annet lang tid å få gjort allmenngjøringsvedtak. Det må derfor være tilstekkelig for behandling i Tariffnemnda at en av partene, og som har innstillingsrett etter arbeidstvistloven, ber om det.»

– Allmenngjøringa har vært det mest kraftfulle virkemiddelet for å bekjempe sosial dumping. Det har virka. Derfor vil vi beholde og forsterke allmenngjøringsordningen, sa Fellesforbundets 1. nestleder, Anders Skattkjær, under LO-kongressen tirsdag.

– Stoltenberg må ha misforstått spørsmålet, er kommentaren fra leder i Unionen fagforening i Bergen, Roger Pilskog.

– Arbeidsgiverne har blokkert hele ordninga. De som skal prøve å allmenngjøre en tariffavtale nå må slite hardt, når ikke engang elektrikerne fikk det til, sier Pilskog.

Warning