Ingen laurbær å hvile på
Regjeringen har gjort mye med sosial dumping, men nå gjelder det å se de truende skyene i horisonten. Oppgavene er formidable.
stig.christensen@lomedia.no
Kampen mot sosial dumping er tatt opp av fagbevegelsen for mange år siden, og regjeringen har fulgt opp, blant annet med to handlingsplaner. Organisering har vært et nøkkelord for fagbevegelsen. Det er en riktig kurs, men kun 1/3 av landets arbeidstakere er organisert i LO. Det er ikke godt nok for å tette igjen alle hullere som er der og som truer.
For det er ikke tvil om at hele det europeiske og internasjonale arbeidslivet velter inn over Norge, med alle sine vikarbyråer, bemanningsforetak, midlertidige ansettelser, lange arbeidsdager og brudd etter brudd på den norske arbeidsmiljøloven. Det siste fra Sverige er at halvparten av de nyansatte (i 2010) jobber midlertidig.
Fleksibilitetens og usikkerhetens arbeidsmarked presser på med stor kraft. Det som får folk til å finne ro og ikke føle frykt og angst, nemlig en trygg jobb, er truet i større og større grad. Det går rett og slett ut over folkehelsa, og et viktig virkemiddel for å trygge og bedre den er arbeidsmiljøloven. Derfor må loven styrkes, ikke svekkes, slik FrP nå igjen har vist at de ønsker.
LO peker på at dokumentasjonskravene for allmenngjøring er for strenge. Det var lettere å oppnå allmenngjøring i 2004 enn det er i dag. På flere områder har Tariffnemnda avslått allmenngjøring i de senere år. Dette er en utvikling det er all grunn til å merke seg. Hvis allmenngjøring av tariffavtaler er på vikende front, har arbeidstakerne i vedkommende bransje og fagbevegelsen et stort problem.
Fagforbundet har bakset alvorlig med konkurranseutsetting, anbud og oppsplitting, ikke minst innen renovasjon. Det samme har Transport. De opplever anbudskonkurranser der laveste bud vinner, med dertil lange arbeidsdager, lav lønn og ekstrem tyning av arbeidskrafta. Når et bemanningsbyrå kan uttale at de må bryte loven for å tjene penger, må noe gjøres.
Arbeidsforhold og lønn langt under enhvert anstendig nivå finner vi også innen fiskeri og skipsfart. Det er stort omfang av ulovlig innleie, og midlertidighet er i mange tilfeller blitt en regel. Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm vil styrke ILO 94, som innebærer at virksomheter som utfører oppdrag for det offentlige skal ha lønns- og arbeidsforholdene i orden, tariffavtale eller tilsvarende (norsk) nivå. Dette er viktig og her har mange kommuner svin på skogen.
Flere tiltak er på trappene. LO vil ha søksmålsadgang for tillitsvalgte, og svekke dokumentasjonskravene til allmenngjøring, som to viktige tiltak i kampen mot sosial dumping. På sikt står kampen om hele det kollektive avtalesystemet, og dermed om en viktig planke i den norske velferdsmodellen. Det er derfor utrolig positiv når Bjurstrøm ser kampen mot sosial dumping som det aller viktigste for henne og regjeringen. Det burde borge for en voldsom offensiv mot ekstreme utslagene av de frie markedskreftene.
Mest lest
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Nå kommer ekstrautbetalingen
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Synnøve Hovland-Nærø har en jobb som krever mye av henne både psykisk og fysisk.
Anne Marthe Vestre Berge
Etter at Synnøve har gjort en jobb, hender det hun setter seg i firmabilen og skriker
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Vil legge ned Bane Nor: – Åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
– Når det blir snakk om helsearbeideres samfunnsansvar går det en faen i meg: Storsamfunnet har ikke akkurat tatt godt vare på oss.
Marie Louise Somby/Árvu
Ann (58) sa opp jobben som sykepleier og ble vikar
Engangsutbetalingen gjelder for de med minstesats. Se de ulike nivåene nedover i saken.
Hanna Skotheim
88.000 uføre får ekstra penger i februar
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim
For Benjamin er hver begravelse en eksamen
Matros Karl Andreas Pedersen synes det er skremmende at vaktsjefen på KNM Helge Ingstad er plassert på tiltalebenken alene.
Privat
Unge sjøfolk er skremt av tiltalen mot vaktsjefen på «Helge Ingstad»
– Når det finnes avdelinger ved sykehus som har opp til 40 prosent vikarer så gjør det systemet sårbart. Det er en skummel trend, og ikke en mulighet for oss som samfunn, sier lederen i Norsk Sykepleierforbund, Lill Sverresdatter Larsen. Hun krever et eget helseløft for helsesektoren for å øke rekrutteringen.
Tri Nguyen Dinh
Lederen i Sykepleierforbundet har mistet troen på streik i lønnsoppgjørene
Brian Cliff Olguin
Bingoverter er blant de dårligst betalte i Norge. June Merete er et unntak
– Jeg synes det er ganske kjipt at vi jobber sju til åtte timer hver dag uten at vi får betalt for det. Det er ganske demotiverende, sier Silje.
Omar Sejnæs