Ja i NSB
Samtlige foreninger i Norsk Jernbaneforbund sier ja til resultatet i NSB-konsernet. Oppslutningen om i uravstemningen varierer.
Saken oppsummert
oystein@lomedia.no
I alt stemte 52 prosent av de stemmeberettigede, og av disse sa 87 prosent ja til lønnsoppgjøret.
– Vanligvis ligger NJF opp mot 70 prosent, og vi hadde håpet på over 60 prosent deltakelse i år. Når det ble noe dårligere skyldes det knappe frister, treg postgang og at flere alt har begynt ferieavviklingen, sier forbundsleder Kjell Atle Brunborg.
Forskjellene datterselskapene imellom er stor. I verkstedselskapet MiTrans var oppslutningen 100 prosent i Oslo og over 80 blant Hamar-medlemmene. Også i Mantena var deltakelsen høy.
I verkstedene er situasjonen enklere enn i NSB Persontog, Flytoget og entreprenørselskapet Baneservice der folk jobber turnus og er på farten store deler av arbeidstiden.
– Totalt er ikke resultatet så galt når avstemningen kommer så tett på ferien. Men vi ser også at misforståelser fører til veldig mange forkastede stemmer. Det må vi gjøre noe med, sier Kjell Atle Brunborg.


Nå: 0 stillingsannonser