Kongsberg Automotive får refs
Kongsberg Automotive får kritikk av Human Rights Watch for å ha undergravd arbeiderrettigheter ved konsernets tidligere fabrikk i Ohio, USA.
Flere europeiske selskaper undergraver arbeiderrettigheter som de hevder å fremme, mener menneskerettsorganisasjonen. Kongsberg Automotive (KA) er altså blant dem som kritiseres, skriver NTB i dag, torsdag. Human Rights Watch kaller konsernenes opptreden utenfor egne landegrenser for dobbelmoralsk.
Lockout og innleie
Store europeiske selskaper som Tesco, DHL og T-Mobile får refs i en ny rapport fra Human Rights Watch (HRW) torsdag. Kongsberg Automotive (KA) får kritikk for lockouten ved sin fabrikk i van Wert/Ohio i USA.
Da fagforeningen sa nei til et lønnskutt i 2008, svarte ledelsen med lockout av de 327 ansatte ved fabrikken i Van Wert. Deretter hyret KA inn leiearbeidere og flyttet virksomheten til Nuevo Laredo i Mexico.
Utnytter svak lovgiving
Fellesforbundet engasjerte seg sterkt i saken og reagerte på at ledelsen i Kongsberg Automotive utnyttet svak US-lovgivning og benyttet seg av metoder som ikke ville blitt godtatt i Norge.
Forbundsleder Arve Bakke snakket om streikebryteri og kalte Kongsberg Automotives framgangsmåte «moralsk forkastelig». Fellesforbundet klaget konsernet inn for OECDs nasjonale kontaktpunkt i Norge.
Human Rights Watch kommer fram til omtrent samme konklusjon i sin ferske rapport. Organisasjonen mener at saken er et eksempel på et europeisk selskap som påberoper seg å følge høye standarder for arbeiderrettigheter, men som utnytter den amerikanske arbeidsretten. Amerikansk lovgiving tillater at arbeidsgiveren etter et års lockout trekker sin anerkjennelse av fagforeningen.
Kritikken er en del av en rapport som også viser til at Norge har tatt ledelse internasjonalt for å innføre retningslinjer for bedrifter som opererer på tvers av landegrensene.
– Eneste mulighet
I et brev til HRW innrømmer KA at det de gjorde i USA, ikke samsvarer med norsk praksis. Vanligvis unngår selskapet slike tiltak og vil heller løse tvister gjennom forhandling – uansett hvor i verden arbeidskonflikten befinner seg, skriver Kongsberg Automotive.
– Men Van Wert-situasjonen var enestående, og KA hadde ingen andre muligheter enn lockout og en ny arbeidsstyrke, heter det i brevet.
327 arbeidere på Kongsberg Automotives fabrikk i Van Wert i Ohio ble 2. april 2008 stengt ut fra sin egen arbeidsplass.
Forhistorie: Arbeiderne og Union Steelworkers (USW) hadde sagt nei til kravet om 40 prosent lønnsreduksjon, og KA-ledelsen svarte med lockout og vakter.
De ansatte ble erstattet med innleid arbeidskraft som ble busset inn i fabrikken forbi de streikende.
Arbeiderne følte seg ført bak lyset av Kongsberg Automotive som hadde tatt over fabrikken 27. desember 2007 - drøye tre måneder før konflikten.
Etter elleve måneder måtte de streikende gi seg. Sommeren 2009 flyttet Kongsberg Automotive fabrikken til Mexico.
327 arbeidere på Kongsberg Automotives fabrikk i Van Wert i Ohio ble 2. april 2008 stengt ut fra sin egen arbeidsplass.
Forhistorie: Arbeiderne og Union Steelworkers (USW) hadde sagt nei til kravet om 40 prosent lønnsreduksjon, og KA-ledelsen svarte med lockout og vakter.
De ansatte ble erstattet med innleid arbeidskraft som ble busset inn i fabrikken forbi de streikende.
Arbeiderne følte seg ført bak lyset av Kongsberg Automotive som hadde tatt over fabrikken 27. desember 2007 - drøye tre måneder før konflikten.
Etter elleve måneder måtte de streikende gi seg. Sommeren 2009 flyttet Kongsberg Automotive fabrikken til Mexico.
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Snart kommer ekstrautbetalingen
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Rødt vil legge ned Bane Nor: – Det er åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim