Kartellkonferansen 2021:

LO Stats kartellkonferanse er i gang: – Fantastisk deilig

Regjeringen har lovet fagbevegelsen involvering og medvirkning. – Den involveringen starter her på Gol.

Egil Andre Aas, leder av LO Stat, er glad for at tradisjonen med kartellkonferanse på Gol er i gang igjen etter ett års opphold.
Egil Andre Aas, leder av LO Stat, er glad for at tradisjonen med kartellkonferanse på Gol er i gang igjen etter ett års opphold.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Det. Er. Fantastisk. Deilig.

Egil Andre Aas, LO Stats leder, legger trykk på hvert ord for å understreke hvor glad han er for å være tilbake på Gol med den årlige kartellkonferanse.

Det vil si; i fjor ble Kartellkonferansen avlyst på grunn av koronapandemien. Aas har vært spent helt til det siste om det samme ville skje i år.

– Det er viktig for oss å komme i gang igjen. Neste år er det 50-årsjubileum, og vi er glade for at det jubileet kommer uten for mye avbrudd, sier Aas.

Han understreker at det ikke har vært en selvfølge at årets konferanse ville bli gjennomført.

– Det har vært hektisk helt til det siste. Pandemien er dessverre ikke over. Men nå er vi likevel i gang, konstaterer Aas.

Forventninger: Støre-regjeringen må rydde opp i statsansatteloven, mener NTL

– Involveringen starter nå

Kartellkonferansen omtales ofte som et politisk verksted, hvor sentrale politikere, tillitsvalgte, næringslivsledere og samfunnsdebattanter deltar. I år kommer både statsminister, statsråder og statssekretær.

– Etter åtte slitsomme år med Solberg-regjering, har vi endelig fått en rødgrønn regjering. Vi får besøk av Jonas og jeg regner med at han kommer til å møte en utålmodig forsamling, sier Aas.

LO Stat-lederen mener Hurdalplattformen markerer et tydelig retningsskifte. Et skifte som LO Stat vil være med å påvirke. Aas lover at de vil følge opp regjeringens lovnader om involvering og medvirkning.

– Om den involveringen ikke har startet før, så starter den her på Gol med den fagligpolitiske debatten, understreker Aas.

ÅPNING: Kartellkonferansen og representantskapsmøtet til LO Stat ble åpnet med musikk, før delegatene startet forhandlingene.
ÅPNING: Kartellkonferansen og representantskapsmøtet til LO Stat ble åpnet med musikk, før delegatene startet forhandlingene.

Representantskapet

Årets kartellkonferanse starter i morgen. I dag og på fredag avholdes LO Stats representantskapsmøte. Første del ble avviklet digitalt i fjor høst, der blant annet valgene ble unnagjort. I år skal vedtekter og prinsipp- og handlingsprogram vedtas, samt valg til arbeidsutvalg og kontrollkomité.

Powered by Labrador CMS