Dette er en sak fra
LO Aktuelt
Vi skriver for tillitsvalgte i alle LO-forbund.
Les mer fra oss
Med datteren på armen kjemper Jan Clifford Godfrey for rettighetene til fremtidige arbeidstakerne under landsmøtet til Industri Energi.
Godfrey er leder av studentutvalget i Industri Energi og deltar på landsmøtet. Han har med seg datteren Frøya på 11 måneder, ikke bare i salen, men også på talerstolen.
– Det har gått utrolig bra. Hun er en snill og grei unge, og det hjelper nok at hun får mye oppmerksomhet, forteller Godfrey til LO-Aktuelt. Landsmøtets tredje dag er slutt. Klokka viser at det er tid for kveldsmat og legging for Frøy, men hun er fortsatt i godt humør. For far er det også en god opplevelse å ha med seg datteren på landsmøte, selv om han har vært nødt til å løpe direkte fra bleieskift og til talerstolen for å rekke alt underveis.
– Dette er jo egentlig et resultat av feilslått barnehagepolitikk. I og med at Frøy er født så sent på året får vi ikke barnehageplass før i august neste år. Men, jeg kan jo ikke slutte med fagforeningsarbeid selv om jeg har barn, sier Godfrey.
Studentutvalgets leder er fornøyd med landsmøtet så langt.
– Vi har fått gjennomslag for mye av politikken vår, sier han.
Her er landsmøtets uttalelse om utdanning:
Godfrey trekker fram kampen mot økt bruk av midlertidige ansettelser som en av flere viktige saker for studentene.
– Vi er bekymret for at regjeringen vil åpne for bruk av flere midlertidige ansettelser og hva det vil bety for studenter når de er ferdige og søker arbeid. Studenter utsetter i utgangspunktet mulighetene for å etablere seg mens de studerer. Med flere midlertidige stillinger frykter vi at det betyr at flere vil oppleve at de må utsette å etablere seg, kjøpe bolig og stifte familie enda lengre, sier Godfrey.
Han er også opptatt av at Industri Energi må engasjere seg for å få til flere endrigner i regjeringens forslag til statsbudsjett. Bygging av 3.000 nye studentboliger og studiestøtte i 11 måneder blant sakene han vil kjempe for.
En annen kampsak er å få stoppet regjeringens forslag om at utenlandske studenter skal betale forå studere i Norge.
– Vi må slå fast at utdanning skal være gratis i Norge, sier Godfrey til LO-Aktuelt.
– Innføring av betaling for utenlandske studenter angriper prinsippet om gratis utdanning i Norge og det kan vi ikke akseptere. Vi frykter også at det er det første skrittet til innføring av skolepenger for alle. Vi må si nei til skolepenger, sier han.