Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiets landsmøte
Slik blir Aps kraftpolitikk: – Norge skal ha lavere energipriser enn Europa
Sentrale folk i Arbeiderpartiet har samlet seg om et kraftkompromiss. Partiet åpner for å bruke handlingsrommet i EØS-avtalen for å få strømprisene ned.
helge@lomedia.no
jan.erik@lomedia.no
Redaksjonskomiteen på Arbeiderpartiets landsmøte har samlet seg om en felles uttalelse om energipolitikken. Her slås det fast at dagens høye strømpriser må ned. Men forslaget fra redaksjonskomiteen vil ikke si hvordan dette konkret skal skje.
«Arbeiderpartiet vil bruke handlingsrommet i EØS-avtalen for å ivareta Norges interesser og vurdere tiltak som kan dempe prissmitten. Forutsetningen for dette er at vi sikrer vår egen forsyningssikkerhet», heter det i den enstemmige innstillingen fra redaksjonskomiteen.
Både olje- og energiminister Terje Aasland og Fellesforbundets leder, Jørn Eggum, sier at de er fornøyd. Men Jørn Eggum hadde nok innerst inne håpet at man kunne komme litt lenger i konkretiseringene.
Jan-Erik Østlie
– Men jeg føler nok at vi har fått trukket partiet så langt som det var mulig å gjøre, sier han til FriFagbevegelse.
Jan Christian Vestre, næringsminister og påtroppende nestleder i partiet, har ledet komiteen. Han sa i sin tale til landsmøte at strømprisene i Norge skal ned og være lavere enn i Europa.
– Vi slår fast at strømprisene skal ned. Vi slår fast at strømprisene skal være lavere i Norge enn i Europa, sier Vestre på landsmøtet.
«Vi skal ivareta og sikre norske interesser og aktivt påvirke regelverk som angår oss. Samtidig skal vi ha et sterkt energisamarbeid med landene rundt oss. Forutsetningen for dette er at vi fortsatt sikrer nasjonal kontroll og eierskap til våre felles energi- og naturressurser», heter det i uttalelsen.
Bruke handlingsrommet
Arbeiderpartiet lister opp fem overordnede mål for energipolitikken:
* Sikre tilstrekkelige mengder med rimelig energi slik at fornybar energi fortsatt blir et konkurransefortrinn for norsk industri og næringsliv og gir trygghet for norske husholdninger.
* Energiressursene skal eies av fellesskapet og komme hele landet til gode.
* En storstilt satsning på energieffektivisering som sikrer en rettferdig omstilling der alle får delta.
* Strømnettet må forsterkes over hele landet, og utbyggingen foregå så raskt at vi sikrer nett i tide.
* Sameksistens mellom natur, øvrige næringer, folk og lokalsamfunn må ivaretas.
Prisene må ned
«Arbeiderpartiets mål er å ha lavere energipriser enn Europa og at ren og rimelig energi fortsatt skal være et konkurransefortrinn for Norge gjennom en aktiv energipolitikk og sterk politisk kontroll over våre felles energiressurser», heter det i uttalelsen.
Det skal skje gjennom å sikre et betydelig kraftoverskudd gjennom «en historisk utbygging av fornybar energi og gjennomføring av en storstilt satsing på energieffektivisering».
Forbundsleder i Industri Energi, Frode Alfheim, er ikke i tvil om at dette vil gi billigere strømpriser.
– Mer kraft vil selvsagt gi billigere strøm. Det er snakk om tilbud og etterspørsel. Når kraft i Europa og i Norge er en mangelvare, er det selvsagt vanskeligere å få ned prisene. Får vi et kraftoverskudd, vil det gi billigere strøm, mener Frode Alfheim.
Opp til bransjen
Forbundslederen er godt fornøyd med uttalelsen. Han avviser at det bare er snakk om prat og lite handling.
– De sier egentlig det samme som vi har krevd i det siste. Det understrekes her at det som skal til for at vi skal sikre både dagens og framtidig industri, er mer kraft og mer nett. Samtidig har vi også krevd at vi må ha en bedre prioritering av hva kraften skal brukes til. At det ikke skal være første mann til mølla som gjelder. Mer kontroll med de regulerbare vassdragene har vi også fått, sier Frode Alfheim til FriFagbevegelse.
Nå må energibransjen komme i gang med arbeidet med oppgradering av eksisterende vannkraft, mener Alfheim.
– At det vil være lønnsomt å gjøre den investeringen er jeg ikke i tvil om, sier han.
Mest lest
Mennene vil jobbe for å minske frykt for barnevernet i det somaliske miljøet i Skien. F.v: Abdirahman Hasan, Siidali Omar og Abdirahman Hassan Adow.
Hanna Skotheim
– Det er sykt at somaliere reiser ut av Norge fordi de er redde
Hanna Skotheim
Forsinkelser i utbetalinger
Debatt
Så klart det går an å bli rammet av inflasjon og rentesjokk uten å gi avkall på fredagskosen, skriver Selma Brodrej.
Helena Yankovska/Unsplash
Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Politiets manglende kunnskap om hva sosialarbeidere gjør, kan få konsekvenser for hjelpen de gir, mener John Kjetil Støle.
Erling Slyngstad-Hægeland
I sju år var John Kjetil ute av politiet. Da innså han noe viktig
Elisabeth Thoresen leder AAP-aksjonen og deltar på flere arrangementer for å snakke om saken.
Hanna Skotheim
Nav skriver vedtak det er helt umulig å forstå, mener AAP-lederen
HOTELLFØLELSEN: I toppetasjen til IT-bedriften Intility kan de ansatte spise lunsj fra «hotellbuffet» hver dag. Stian Aas er svært fornøyd med tilbudet.
Sissel M. Rasmussen
Bli med på lunsj i fire ulike bransjer. Forskjellene er enorme
Hanna Skotheim
Da Wenche fikk kreft innså hun hvor lite hun skjønte av Nav-systemet
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
I årets oppgjør økte grunnbeløpet i folketrygden med 7.143 kroner – fra 111.477 kroner til 118.620 kroner fra 1. mai 2023. Det tilsvarer 6,41 prosent.
Colourbox
SV vil gi mer til trygdede og minstepensjonister. Se hva regjeringa svarer
Oljearbeideren har jobbet mange år i bransjen før han ble skadet og ufør etter bruk av trange vernesko på en plattform på britisk sokkel. Illustrasjonsfoto er tatt på norsk side.
Erlend Angelo
Arbeider ble ufør av for trange vernesko – avvist av Høyesterett
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Sužinokite, kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Brian Cliff Olguin
Kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Morten Eitran (til høyre) har det fint. Arbeidsmandens journalist (til venstre) har det ikke så fint.
Martin Guttormsen Slørdal
Camilla har ikke kjørt på 10 år. Slik gikk det da hun kjørte opp på nytt
Lønnstyveri er nå ifølge den mest brukte metoden for arbeidslivskriminalitet, ifølge Lars Mamen i Fair Play Bygg.
Torgny Hasås
Etterlyser straff ved lønnstyveri: – Det er ikke likhet for loven
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Håvard Sæbø
Kimek-ansatte beholder jobben inntil videre
Kommentar
Vi er vitne til en urovekkende utvikling som fagbevegelsen, med LO i spissen, må møte med aktive grep, skriver Kjell Werner.
Sissel M. Rasmussen
LO-jubel med bitter bismak
Colourbox.com
Sommerferie: Dette har du krav på – og dette bestemmer sjefen
Morten Holm / NTB
Nav tapte rettssak
Gjenreisningen av Ukraina må skje på arbeidernes premisser, mener fagforeningsleder Mykhailo Volynets.
Herman Bjørnson Hagen