JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Grønland

Trumps trusler sliter på grønlenderne: – Nå er det ikke morsomt lenger

Arbeidsfolk er redde for å miste velferden sin, sier fagforeningsleder. Nå får de støtte fra amerikansk LO.
Folk på Grønland er lei av å måtte bekymre seg for hva som vil skje med landet deres, forteller Jess G. Berthelsen.

Folk på Grønland er lei av å måtte bekymre seg for hva som vil skje med landet deres, forteller Jess G. Berthelsen.

Estrella M. Thomsen/SIK

Saken oppsummert

cathrine@lomedia.no

– Den grønlandske befolkning er lei av at det hele tiden er press på at Trump vil overta Grønland, sier Jess G. Berthelsen til LO-Aktuelt.

Han leder Grønlands største fagforbund, SIK.

Hver eneste dag våkner hans medlemmer opp til nye trusler og utspill fra den amerikanske presidenten.

– Nå er det ikke morsomt lenger, sier Berthelsen.

Den uforutsigbare situasjonen begynner for alvor å tære på folk, forteller han.  

– Man er bekymret, man er redd. Uvissheten som snart har foregått i to år, sliter på våre medlemmer.

Bakgrunn: Frykter amerikanske arbeidsforhold på Grønland

Ute etter naturressurser

Donald Trump hevder at USA trenger Grønland for å hindre at Russland eller Kina tar over øya. Det avviser Berthelsen på det sterkeste.

– Det er ikke riktig at det seiler russiske og kinesiske skip her. Det er ikke sant. USA har selv nedbemannet kraftig på Grønland, påpeker han.

Tidligere var det flere tusen amerikanske soldater på Grønland. Nå er det bare omtrent 150 igjen, opplyste nylig amerikanernes eneste base på Grønland, Pituffik Space Base, til danske TV 2.

Berthelsen mener det eneste Trump er ute etter, er Grønlands naturressurser.

– Trump er fullstendig likegyldig til befolkningen på Grønland, sier han.

Lørdag 17. januar deltok fagforeningslederen i en demonstrasjon mot Trumps planer i hovedstaden Nuuk. Der deltok også flere tusen andre grønlendere, ifølge nyhetsbyrået AFP.

Jess. G. Berthelsen og nestleder i SIK, Sofie Svendsen, på vei til demonstrasjonen i Nuuk 17. januar.

Jess. G. Berthelsen og nestleder i SIK, Sofie Svendsen, på vei til demonstrasjonen i Nuuk 17. januar.

Estrella M. Thomsen/SIK

Vil ikke ha amerikansk arbeidsliv

Berthelsen har selv vært en forkjemper for Grønlands uavhengighet fra Danmark. Men nå mener han den kampen må settes til side.

– Det eneste vi skal fokusere på nå, er at vi skal få beholde landet vårt.

Grønland trenger isteden et enda tettere samarbeid med både Danmark, Norden, EU, resten av Europa og Nato, mener Berthelsen.

– Hvis USA først invaderer Grønland, så kan vi glemme alt av selvstendighetsprosesser i dette landet, tror han.

– Det vil ha uoverskuelige konsekvenser for våre medlemmer hvis vi blir overtatt av USA. Jeg tør nesten ikke tenke på det, sier Berhelsen.

Han sier at folks største bekymring er hva som vil skje med både velferd og arbeidsforhold dersom USA annekterer Grønland.

– Vi vet godt hvordan systemet i USA fungerer. Man må betale for alt, det finnes ikke egentlig noen sosial hjelp.

Berthelsen påpeker at de bruker den nordiske modellen med tariffavtaler og partssamarbeid på Grønland.

– Den vil vi bevare, understreker fagforeningslederen.

Full støtte fra nordiske kolleger

Jess G. Berthelsen ba nylig om støtte fra nordisk fagbevegelse i et intervju med det danske nettstedet A4 Medier.

– Det er veldig viktig at Trump ikke klarer å splitte oss i de nordiske landene og i Europa. Jeg er utrolig glad for den støtten vi får fra EU og de nordiske landene. Det trenger vi veldig, sier Berthelsen til LO-Aktuelt.

Han mener det viktigste norsk fagbevegelse kan gjøre, er å støtte tiltakene som de nordiske landene, EU og Nato blir enige om.

– Vi må få alle med i kampen for at ikke USA skal overta Grønland. Vi må stå sammen i denne situasjonen, sier han.

Nå får han denne støtten fra Nordens Faglige Samorganisasjon (NFS), hvor de nordiske hovedorganisasjonene på arbeidstakersiden er representert.

I en uttalelse skriver de at den nordiske fagbevegelsen uttrykker sin fulle støtte med SIK og folket på Grønland.

«Den nordiske fagbevegelsen står tydelig sammen med Grønland. Vi vil fortsette å støtte det grønlandske folkets rett til å bestemme sin egen vei fremover, og til å bli behandlet med respekt som likeverdige medlemmer av det internasjonale samfunnet», skriver NFS.

LO tar sterk avstand

Berthelsen sier at han ikke har hatt direkte kontakt med LO i Norge om situasjonen.

– Er det noe konkret norsk LO burde gjøre?

– Først skal vi ha et møte i NFS. Hva vi gjør derfra, må de så koordinere, sier Berthelsen.

– Det beste norsk LO kan gjøre akkurat nå, er å støtte at vi ikke skal annekteres av USA. Vi vil overhodet ikke være amerikanere, understreker han. 

LOs andre nestleder, Are Tomasgard, skriver i en e-post at LO og nordisk fagbevegelse har vært tydelige i sin støtte til Grønland og grønlandsk fagbevegelse.

– LO tar sterkt avstand fra Trumps trusler mot Grønland og Danmark, samt hans forsøk på å splitte Europa, bruk av toll som pressmiddel og totale mangel på respekt for folkerett og det transatlantiske samarbeidet, skriver Tomasgard.

– Mobbetaktikk

Også den amerikanske arbeidstakerorganisasjonen AFL-CIO støtter sin grønlandske søsterorganisasjon. Det bekrefter Cathy Feingold, AFL-CIOs internasjonale direktør.

– Vi har stor solidaritet med våre brødre og søstre i SIK, skriver hun i en e-post til LO-Aktuelt.

Til det svenske nettstedet Arbetsvarlden.se sier hun at de ønsker mottiltak fra EU og de europeiske landene, som svar på Trumps tolltrusler, velkomne.

– Vi kommer ikke til å si til EU hva de skal gjøre, men vi håper at EU inntar en sterk posisjon for å forsvare en av sine medlemsstater. Vil vi se landene svare på en måte som ikke tillater at internasjonal orden styres av mobbetaktikk, sier Feingold til nettstedet.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver for tillitsvalgte i alle LO-forbund.

Les mer fra oss