«LO-diktaturet»
Å lytte er å høre hva andre sier, men slett ikke alltid det samme som å gjøre hva andre sier.
jan.erik@lomedia.no
Civita, den liberalistiske tankesmia på den politiske høyresida, har gjort sine undersøkelser og funnet ut at Arbeiderpartiet spesielt, og den rødgrønne regjeringen generelt, gir LO for stor makt i arbeidslivspolitikken.
Aftenposten, den tidligere konservative og høyredominerte dags- og kveldsavisen, som snart verken er det ene eller andre lenger, har fulgt opp dette velkjente temaet i flere artikler, blant annet en artikkel med tittelen «’LO-diktaturet’ opp i Stortinget». Altså sterk retorikk.
7. juni skal regjeringens arbeidslivsmelding behandles i Stortinget. Opposisjonen arbeider visst nok med merknader som problematiserer forholdet mellom Arbeiderpartiet og LO. Det er helt legitimt.
Men hva dreier dette seg om? Jo, mye tyder på at vi ser den tradisjonelle furtingen fra den politiske høyresida over at den rødgrønne regjeringen tar mer hensyn til hva LO mener enn YS, Unio, Akademikerne og alle de andre hovedsammenslutningene for de ulike arbeidstakerorganisasjonene.
Heller ikke NHO er fornøyde. NHO-sjef John G. Bernander forteller til Aftenposten at mange av NHOs forslag og innspill legges i en regjeringsskuff og blir der. Han mener den rødgrønne regjeringen har et større øre for LO enn for NHO. Bernander er i nærheten av poenget, men det er ikke størrelsen på ørene det kommer an på.
Torbjørn Røe Isaksen, Høyres arbeidslivspolitiske talsmann, er i stand til å se at det foreligger et historisk samarbeid mellom Arbeiderpartiet og LO, og mener til og med at dette er legitimt. Imidlertid skal han ha hørt at det ikke er et balansert samarbeid – hva han nå mener med det? Uansett: Dette liker han ikke.
Administrerende direktør Vibeke Madsen er enda «snillere» og sier til Aftenposten at «vi ikke må glemme at LO er dyktige, det gir dem også innflytelse».
Men dette dreier seg faktisk ikke primært om dyktighet – det dreier seg om politikk. Da handler det om at den rødgrønne regjeringen antageligvis lytter like mye på alle (det bør den i hvert fall), men at den sjølsagt iverksetter mer av det de organisasjonene som mener det samme som dem faktisk foreslår. Hva i all verden er så galt med det?
Om det blir regjeringsskifte neste høst, sånn mange meningsmålinger nå bærer bud om, så trenger du ikke ha en mastergrad i statsvitenskap for å skjønne at den borgerlige regjeringen bør lytte like mye til alle, men likevel vil gjøre mer av det NHO vil enn det LO vil. Hva i all verden er så galt med det?
Hvis politikk skal ha noen mening, må alle politikere lytte til så mange som mulig, og så ta de beslutningene de mener er de riktigste og de beste. Ingen verken kan eller bør bli furtne av den grunn.
Ingen kan klandre verken Arbeiderpartiet eller LO for at de i all hovedsak er enige i mangt og mye.
Arbeiderpartiet, som er det største og sterkeste partiet i den rødgrønne regjeringen, er imidlertid uenig med LO i spørsmålet om å implementere EUs vikarbyrådirektiv. Ap hører hva LO sier, men vil likevel gjøre hva partiet sjøl vil. Sånn må det være.
For det er ikke sånn at LO blir hørt bare når de får det som de sjøl vil. Vi er langt fra et «LO-diktatur» i Norge.
Hvis YS, Unio, Akademikerne eller andre skal få gjennomslag hos de rødgrønne politikerne foreslår jeg at de enten kommer med innspill som er forenlig med rødgrønn arbeidslivspolitikk eller at de søker hjelp hos ett av de altfor mange kommunikasjonsbyråene.
Mest lest
Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.
Erlend Angelo
«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Gravemaskinfører Jørgen Reinskås vil sette lys på saken sin så andre slipper å oppleve det samme.
Tone Tveit
Jørgen (70) ble filleristet i gravemaskinen, men får småpenger i erstatning
Eivind Senneset
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam for Martine. Nå føler hun at hun kan puste
IKKE SETT PÅ MAKEN: Distriktssekretær i EL og IT Nordland, Ulf Iversen, sier han ikke har sett maken på sine 40 år som tillitsvalgt og ansatt i distriktet. – Hadde ikke trodd det var mulig, sier han.
Knut Viggen
Hovedtillitsvalgt utestengt og oppsagt: – Hadde ikke trodd at dette var mulig
I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.
Bjørn A. Grimstad
Flere skal få tidligpensjon – men ny AFP kommer heller ikke i år
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Ina Libak hørte folk si Nav møtte dem med mistillit. Da hun selv måtte ringe, fikk hun en aha-opplevelse
Arbeidsmiljøloven sier at nattarbeid, som defineres som arbeid mellom klokka 21 og 06, ikke er tillatt med mindre «arbeidets art gjør det nødvendig». Men det gjelder ikke ansatte i varehandelen. (Illustrasjonsfoto)
André Kjernsli
Skal vurdere om butikkansatte kan jobbe etter klokka 21 om kvelden
Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.
Erlend Angelo
Stanser varelevering til Oslo-restaurant: – Ønsker å vise vår støtte til de streikende
Håvard Sæbø
Her skrur de ansatte av lysene i lunsjpausen for å spare strøm
Selv om det er mørke tall for befolkningen i Nord-Norge, tror fylkesdirektør Kristin Røymo i Nav troms og Finnmark at det finnes løsninger for bedre framtidsutsikter.
Guro Gulstuen Nordhagen
Unge arbeidstakere forlater Nord-Norge: – Åpenbart at det krever endring
Brian Cliff Olguin
LO-lederen angriper Wolt: – Hører ikke hjemme i norsk arbeidsliv
Det kan bli streik ved et av fartøyene som er tilknyttet Ekofisk-feltet i Nordsjøen. Industri Energi mener det foregår sosial dumping og krever tariffavtale.
ConocoPhillips Company
Det kan bli streik i Nordsjøen: – Dette er sosial dumping
En kampklar Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.
Leif Martin Kirknes
Beckham provosert etter lønnsfest-utspill. Nå varsles det streik
– Jeg kan ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven med å lede dette fantastiske forbundet med de beste folkene, sier Geir Ove Kulseth.
Leif Martin Kirknes
Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp. Her er reaksjonene
De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner
Randi Knutli (t.h) anbefaler andre som står i omstillingsprosesser å undersøke jobbmulighetene utenfor Posten. Posten har støtteordninger for de som tar ny jobb andre steder eller vil omskolere seg. – Det er et knallgodt råd, og ordningene er gode, sier leder Judith Olafsen i Fagforbundet Post Nord-Norge.
Alf Ragnar Olsen
Da jobben sto i fare, startet Randi på et helt nytt eventyr
De ansatte krever at klinikkleder Bjørn Bendz og avdelingsleder Arnt Fiane fratrer sine stillinger umiddelbart.
Lise Åserud / NTB
Ansatte ved Oslo-sykehus krever at ledelsen går av
Å smelte glassfiber krever mye varme. Energiforbruket til 3B Fibreglass Norway på Birkeland tilsvarer det 8.000 husstander bruker i året. Strømprisene gjør det billigere å bruke propan enn ren elektrisk strøm.
Tormod Ytrehus
Femdobling av strømutgiften kan knekke sørlandsbedrift
Et passasjertog kolliderte med et møtende godstog i Hellas natt til 1. mars. 57 ble drept og flere titalls passasjerer ble skadet.
Vaggelis Kousioras / AP / NTB