JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Støre-regjeringen

Bærer Fellesforbundet med seg inn i regjering

Line Eldring, leder for samfunnspolitisk avdeling i Fellesforbundet, er blitt utnevnt som ny statssekretær i Arbeids- og inkluderingsdepartementet.
– Nå blir jeg en del av en regjering som har hatt den beste arbeidslivspolitikken jeg kan huske, sier Line Eldring.

– Nå blir jeg en del av en regjering som har hatt den beste arbeidslivspolitikken jeg kan huske, sier Line Eldring.

Erlend Angelo (arkivbilde)

Saken oppsummert

etk@lomedia.no

– Hva er det man sier i sportsverdenen? Jeg føler meg veldig motivert til å gyve løs på nye oppgaver, svarer Line Eldring med latter til det klassiske idrettsspørsmålet «hva føler du nå?».

I starten av november gikk hun fra stillingen som leder for samfunnspolitisk avdeling i Fellesforbundet til å bli statssekretær for Kjersti Stenseng i Arbeids- og inkluderingsdepartementet.

Nå skal hun blant annet jobbe med sosial dumping, seriøst arbeidsliv og å få ungdom ut i jobb. Mye av det samme hun har brent for i mange tiår som Fafo-forsker og ansatt i fagbevegelsen, med andre ord, men denne gangen fra innsiden av statsapparatet.

– Jeg blir en del av en regjering som har hatt den beste arbeidslivspolitikken jeg kan huske. Å få være med på å dra sakene og ikke bare dytte fra utsiden, er veldig meningsfylt, sier Eldring.

– Og det viser hvor relevant Fellesforbundet regnes å være, at man gjerne vil ha med folk derfra inn i regjeringsarbeidet. Det tenker jeg er noe forbundet bør være stolte av.

Viktig perspektiv

Hun sier det er nyttig erfaring i hennes nye jobb at hun kjenner til hva som er viktig for medlemmene og hvilke utfordringer som finnes i forbundets bransjer. Eldring trekker særlig fram kampen for hele, faste stillinger og mot innleie og løsarbeid som viktige saker for henne.

– Jeg har lært utrolig mye i årene jeg har jobbet i Fellesforbundet, og den kunnskapen vil komme til nytte hver eneste dag i denne jobben, forteller den nye statssekretæren.

Eldring har alltid tilhørt venstresida, men syns det var greit ikke å ha formell tilhørighet til noe parti mens hun var forsker. Da hun begynte å jobbe mer politisk i Fellesforbundet, mente hun det passet å heise flagget igjen. Eldring har derfor vært medlem av Arbeiderpartiet siden 2017.

Hun mener det er viktig at det sitter folk i den politiske ledelsen i regjeringen som har perspektiv fra fagbevegelsen, og lover at verken medlemmer eller forbundet vil bli glemt:

– Det er klart jeg kommer til å savne Fellesforbundet og utrolig mange gode kollegaer. Da jeg begynte der føltes det som å komme hjem. Jeg bærer med meg forbundet i hodet og hjertet.

Navn: Line Eldring

Alder: 62

Aktuell med: Ny statssekretær i Arbeids- og inkluderingsdepartementet

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss