Illustrasjonsbilde.
Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte
Lykkeligere på byggeplassen med økt samarbeid
Både betongarbeideren, ingeniøren og arkitekten blir mer tilfredse og effektive om alle får eierskap til hele byggeprosessen, viser dansk pilotprosjekt.
anne.siri.rena@lomedia.no
Ansatte på danske byggeplasser bruker hele én tredjedel av arbeidstida på å vente. De venter på tegninger, materialer, beskjeder. Felles planlegging og mer samarbeid mellom alle aktørene under hele byggeprosessen forbedrer dette bildet, skal vi tro Gunde Odgaard, sekretariatssjef i BAT-kartellet, en samarbeidsorganisasjon for sju danske LO-forbund. For byggherrene er målet høyere produktivitet, lavere utgifter, mindre avfall og mindre feil. Og for de ansatte – en lykkeligere arbeidshverdag.
– Lang ventetid fører til tap av motivasjon. Når prosessen glir bra blir arbeidstilfredsheten, lykken, beviselig høyere, forteller Odgaard.
Mer lønn, økt sikkerhet
Bygningsselskapet NCC Construction gjennomførte i 2013 et pilotprosjekt kalt Trust-based Lean, altså tillitsbasert Lean. Med oppløftende resultat for alle involverte, ifølge Odgaard. Lean-begrepet er hentet fra ledelsesteori og har som mål å øke bedriftenes lønnsomhet. Odgaard er opptatt av hvordan dette kan komme også bygningsarbeiderne til gode. Pilotprosjektet viste at de fikk mer ansvar og at de derfor gikk opp i lønn. Sikkerheten på arbeidsplassen ble også forbedret.
– Med økt ansvar blir de ansatte mer verdifulle på arbeidsplassen, og da øker også sikkerheten, sier Odgaard.
Og når de ansatte oppleves som verdifulle, får de enklere tilgang på oppgaver som styrker den personlige utviklingen. Det igjen er viktig om de i framtida ønsker å bytte jobb eller kanskje til og med bransje, fortsetter Odgaard.
Ingen rakettvitenskap
De mange aktørene i et byggeprosjekt gjør at felles planlegging kan være vanskelig. Forarbeid er derfor viktig, og den løpende informasjone likeså. Alle leddene skal ha samme informasjon og oversikt over prosessen. Gunde Odgaard mener bygningsarbeidere både i Norge og Danmark har gode forutsetninger for å bruke Lean, fordi planlegging av større prosjekter har inngått i et lengre utdanningsløp.
– Dette er ikke rakettvitenskap, det handler om sunn fornuft, kommenterer Odgaard.
– Er dette utbredt i Danmark?
– Enn så lenge går det stille og rolig. Jeg, med mitt temperament, hadde helst sett at vi fikk fortgang i dette. Både for at byggebransjen i Danmark skal få det bedre, og for at ryktet skal forbedres, avslutter Odgaard.
Denne uka var Odgaard i Oslo, der han blant annet innledet på et seminar i regi av Norges Ingeniør- og Teknologorganisasjon og NITO.
OM LEAN:
• Står for Lean manufacturing, "slank produksjon".
• Begrepet er hentet fra ledelsesteori. Tatt i bruk på 1990-tallet.
• Metodikken fokuserer på å eliminere sløsing – waste. Målet er å forbedre bedriftsøkonomisk lønnsomhet. Å skape merverdi med mindre ressurser.
• Hentet fra Toyota Production System (TPS), et system kjent for å søke å redusere syv former for sløsing (seven wastes) i en kontinuerlig forbedringsprosess.
Kilde: Wikipedia
OM LEAN:
• Står for Lean manufacturing, "slank produksjon".
• Begrepet er hentet fra ledelsesteori. Tatt i bruk på 1990-tallet.
• Metodikken fokuserer på å eliminere sløsing – waste. Målet er å forbedre bedriftsøkonomisk lønnsomhet. Å skape merverdi med mindre ressurser.
• Hentet fra Toyota Production System (TPS), et system kjent for å søke å redusere syv former for sløsing (seven wastes) i en kontinuerlig forbedringsprosess.
Kilde: Wikipedia
Mest lest
Tormod Ytrehus
Lønnsoppgjøret er i gang: Her er LOs krav
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Det mangler 100 milliarder kroner for å oppfylle langtidsplanen for Forsvaret, ifølge en fersk rapport fra Forsvarets forskningsinstitutt.
Forsvaret
Forsvaret tapte mot ansatte. Nå skylder de store summer
Brian Cliff Olguin
Alle butikkene i denne kjeden bryter loven hver uke
Herman Bjørnson Hagen
Strømprisen kan bestemmes av staten, mener EØS-ekspert
Leif Martin Kirknes
May-Iren føler seg latterliggjort av ansatt i eget forbund
Skjærtorsdag, langfredag og 1. og 2. påskedag er eksempler på røde dager. (Illustrsjonsfoto)
Colourbox
Skal du jobbe i påska? Her er rettighetene dine
– De færreste går i butikker på påskeaften. De fleste har fri og drar bort. Påskeaften har aldri vært en god salgsdag, sier Nina Hjartøy (t.h.). Henriette Stray Juuhl er enig med kollegaen.
Eivind Senneset
Nina og Henriette kjempet fram fri på påskeaften: – Ledelsen måtte lese seg opp
Det britiske oljeserviceselskapet truer de ansatte med sparken om de streiker for å få tariffavtale. De jobber på et fartøy som gjør arbeid helt sør på Ekofisk-feltet på norsk sokkel.
ARKIVFOTO: ConocoPhillips Company
Oljearbeidere trues med sparken hvis de streiker: – Et gufs fra fortiden
Anita Arntzen
Regjeringen vil avvikle au pair-ordningen
Striden rundt tips mellom tilsette og arbeidsgivarar, Fellesforbundet og NHO Reiseliv, har vore lang og vond.
Tormod Ytrehus
Kan arbeidsgivar forsyne seg av tipsen? No skal saka opp i Høgsterett
– Den som smiler sist, har vunnet. Så vi vil smile sist, sa streikeleder Thomas Vaughn (nummer tre fra høyre) i sin appell.
Roy Ervin Solstad
Lagerarbeiderne streiker for et lønnshopp på 100.000 kroner
Nyvalgt forbundsleder i EL og IT, Geir Ove Kulseth (til venstre), møtte Alf-Tore Albrigsten i Bergen torsdag i forbindelse med vinterkonferansen til Fornybar Norge, arbeidsgiverforeningen der også Helgeland Kraft er medlem. Forbundet stiller seg hundre prosent bak Albrigtsen.
Ole Hagen
Hovedtillitsvalgt Alf-Tore ble oppsagt. Nå har han hele forbundet i ryggen
Raudt-politikarane Mímir Kristjánsson på Stortinget og Siavash Mobasheri i bystyret i Oslo.
Tormod Ytrehus
Raudt truar med å ta frå Olivia-restaurantane skjenkebevillinga
VANLIG: Thomas Tvedt hadde en normal oppvekst i det han kaller en uvanlig familie.
Jan-Erik Østlie
Ingen vil gi Thomas jobb: – Jeg kan ikke se. Da er du ikke verdt noe
LO bidrar til å spre jødehat, mener Torkel Brekke, professor ved OsloMet. – Nei, det gjør vi slett ikke, svarer Liv Tørres, leder av LOs internasjonale avdeling.
CF-Wesenberg/kolonihaven.no og Sissel M. Rasmussen
Professor mener LOs Israel-boikott sprer hat mot jøder
Personer med flere arbeidsforhold som har søkt om sykepenger, kan ha fått feilaktig avslag, opplyser Nav selv.
Hanna Skotheim
Nav ber folk om å ta kontakt etter feil om sykepenger
Henrikke Tresselt (49), barnepleier på Rikshospitalet.
Jan-Erik Østlie
Henrikke vil bli sykepleier, men 22 års erfaring teller ikke
Brian Cliff Olguin