Arbeidsfolk
Seier for arbeidere i Bangladesh: – Et stort skritt framover
En ny lov om blant annet fagorganisering er en stor seier for fagbevegelsen i Bangladesh, sier UNI. «Vi får først se hvordan den håndheves», sier IndustriALL.
Lovendringer skal gjøre hverdagen bedre for blant andre arbeidere i tekstilindustrien i Bangladesh.
Håvard Sæbø
Saken oppsummert
harald@lomedia.no
UNI og IndustriALL er store internasjonale samorganisasjoner, som begge var med på å lage den såkalte «Bangladesh-avtalen» for klesarbeidere i landet i 2013.
Den nye loven senker blant annet antallet medlemmer som må til for å stifte en godkjent fagforening. I tillegg er blant annet ILO-konvensjonen om seksuell trakassering, tvangsarbeid og sanksjoner mot faglig aktive implementert.
Loven ble vedtatt av parlamentet 9. april.
– Bangladesh har tatt et stort skritt framover for arbeidsfolk, sier UNIs generalsekretær Christy Hoffman.
– Vi ønsker den nye loven velkommen, og forventer at den vil bli gjennomført og respektert.
– Ikke nok
IndustriALL er enig i at dette er et framskritt, men mer usikre på den praktiske gjennomføringen. Arbeideres rettigheter i Bangladesh har blitt svekket de siste årene, ifølge IndustriALL. Blant annet så døde flere i arbeidsulykker i 2025 enn året før.
– Vi håper den nye loven markerer en holdningsendring i hvordan man ser på arbeidsfolk, sier generalsekretær Atle Høie.
– Men lovendring alene er ikke nok. Det som trengs nå er at dette gjennomføres i praksis, med strengere krav om ansvarlighet og reell beskyttelse mot all fagforeningsfiendtlig aktivitet. Uten konkret handling, oppnår man ikke målene.
Dette er en sak fra
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Nå: 0 stillingsannonser

