JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Krever tariffavtale:

Streik på tradisjonsrik kafé i Bergen

25 ansatte streiker på Café Opera i Bergen. Årsaken er at bedriften nekter å inngå tariffavtale.
Kulturkafeen Café Opera ble opprettet i 1984, og er et av eldste utestedene som fortsatt drives i Bergen.

Kulturkafeen Café Opera ble opprettet i 1984, og er et av eldste utestedene som fortsatt drives i Bergen.

Erlend Angelo

Saken oppsummert

etk@lomedia.no

På den kjente kafeen Café Opera, som ligger inntil Den Nationale Scene i Bergen sentrum, har 25 ansatte nå gått ut i streik.

– Vi går til streik for en tariffavtale, som vi mener er et ganske rimelig krav i 2025, sier Brage Arctander Dingsøyr. Han er servitør på Café Opera og hovedkontakt for de streikende.

Dingsøyr sier han syns det er synd at de må gå til streik for å få gjennom sitt krav, men mener det er nødvendig.

– Vi har mange unge folk som jobber her, og mange som har det som sin første jobb. De trenger den sikkerheten en tariffavtale gir, sier Dingsøyr. Han understreker at det er stor streikevilje blant de ansatte:

– Vi står her til vi kommer til en enighet, og kravet er tariff.

Første gang på 21 år

De 25 ansatte som streiker er medlemmer i Fellesforbundet, som blant annet organiserer bartendere og servitører.

Forbundet og de ansatte har forhandlet med Café Opera siden november i fjor, forteller Djevat Hisenaj.

Han er leder for Hordaland hotell- og restaurantarbeiderforening i Fellesforbundet.

– Særlig de siste to månedene har det vært hektiske møter, der vi har prøvd å få eierne her til å gå med på tariffavtale. Vi har vært i to meklinger og gitt dem tid, så det eneste igjen å gjøre er å bruke streik, sier Hisenaj.

– Jeg har vært leder i avdelingen i 21 år og dette er første gang vi må gå til streik for et sånt krav, sier Hisenaj. Han anslår at rundt 80 prosent av de ansatte ved Café Opera nå er i streik.

Ballen hos motparten

At så en stor andel av de ansatte streiker vil gå kraftig utover driften ved Café Opera, sier Mads Kleven, leder for Fellesforbundet region vest.

– Det er sjeldent vi går til streik for tariffavtale. Når vi gjør det, pleier vi å ha gode kort på hånden, forteller Kleven.

– Nå ligger ballen hos motparten. Vi håper selvfølgelig at arbeidsgiver heller vil bruke ressurser på å imøtekomme kravet, enn å fremme alternative forslag.

Café Opera har nemlig prøvd å tilby de ansatte en husavtale istedenfor tariffavtale. Det ønsket ikke medlemmene, forteller regionlederen. Han sier det er en trend med stadig flere tariffavtaler ved utesteder og spisesteder i Bergen, og at det er det de ansatte vil ha.

– For Fellesforbundet er det viktig at medlemmene eier saken sin og står for det de ønsker, sier Kleven.

– Vi ønsker ikke en konfronterende linje og håper at arbeidsgiver ser at folk bryr seg om jobben sin. De ønsker å ta del i medbestemmelse og vil det beste for arbeidsplassen og hverandre.

Daglig leder håper på enighet

Magasinet for fagorganiserte har ikke fått tak i Erkan Mutlu, daglig leder ved Café Opera. Til Bergensavisen skriver han i en sms at han håper på en enighet med de ansatte:

«Vi forhandler akkurat nå med et siste punkt til en ny lønnsavtale i huset, basert på avtalerammen som har vært tradisjonelt på Café Opera gjennom 40 års drift.»

Mutlu skriver også til BA at dette vil bli avklart i løpet av noen timer. Det avviser Hisenaj i Fellesforbundet:

– Eier har prøvd å inngå en husavtale istedenfor en tariffavtale, men det vil ikke medlemmene ha. For en time siden sa vi til eier at husavtale er uaktuelt. Vi er tilgjengelig når som helst hvis han ombestemmer seg.

Den tradisjonsrike kulturkafeen ble opprettet i 1984, og er et av eldste utestedene som fortsatt drives i Bergen.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss

Annonse
Annonse