JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Oppsigelse

Tillitsvalgt beskyldt for drapstrusler: – Kom som et sjokk på oss

Bjørn Inge Iversen ble avlyttet av ledelsen og mistet jobben, etter misnøye med nattarbeid. Nå anklages Postnord for fagforeningsknusing.
– Alt vi ønsket var bedre arbeidstider, mens det vi ble møtt med var trusler om oppsigelser, sier Bjørn Inge Iversen

– Alt vi ønsket var bedre arbeidstider, mens det vi ble møtt med var trusler om oppsigelser, sier Bjørn Inge Iversen

Håvard Sæbø

Saken oppsummert

roy@lomedia.no

has@lomedia.no

I november 2024 stemte alle medlemmene i Fellesforbundet på Postnord sin terminal i Haugesund for å si opp den lokale særavtalen som regulerte arbeidstiden til de lageransatte.

– Avtalen innebar for mye nattjobbing, forteller Bjørn Inge Iversen.

Han var Fellesforbundets klubbleder da vedtaket ble gjort.

Ifølge Arbeidstilsynet anbefales det maksimalt tre netter på rad med nattarbeid, for å redusere den helsemessige risikoen.

På Postnord jobbet de to uker på rad med nattarbeid, kun avbrutt av fri natt til lørdag og natt til søndag. Deretter en uke på morgenskift som startet allerede klokka halv fire på natta.

Siden nattarbeid er definert som arbeid mellom klokka 23 og 06, jobbet de lageransatte i praksis tre av fire uker på natta.

– Vi utsatte oppsigelsen til etter jul, slik at vi kunne forhandle om en bedre løsning. Vi vet at driften på Postnord avhenger av at vi jobber natt, sier Iversen.

Avlytting og trusler

Et møte med ledelsen i Postnord i Haugesund blir avtalt den 15. januar.

På agendaen står oppsigelse av den lokale særavtalen. Før møtet søker Iversen råd hos sin klubblederkollega på Postnord sin avdeling i Bergen.

Der hadde de fått til en lokal særavtale som omfattet nattarbeid, men med hensyn til at mengden nattarbeid ikke skulle bli for stor for den enkelte.

– Jeg hadde et møte med ham på telefon inne på mitt kontor på jobben, forteller Iversen.

Vegg i vegg er det et lite rekvisitarom, kun atskilt fra Iversens kontor med en tynn vegg.

Mens Iversen har telefonmøte, står Anita Eike, daglig leder på Postnord i Haugesund, på rekvisita-rommet og overhører deler av samtalen. Hun tar notater som senere blir sirkulert til andre i ledelsen på bedriften og regionledelsen i Postnord.

– Vi ble avlyttet. Jeg synes det er forkastelig at Postnord tyvlytter og overvåker de tillitsvalgte. Dette er i strid med alminnelig folkeskikk, sier Iversen og rister på hodet.

Ledelsen gir beskjed om at dersom avtalen sies opp, vil to hele stillinger bli sagt opp, mens det måtte ansettes åtte nye på deltid.

– Alt vi ønsket var bedre arbeidstider, mens det vi ble møtt med var trusler om oppsigelser, sier Iversen.

Magasinet har vært i kontakt med Postnord, som ikke ønsker å kommentere saken. Se mer lenger ned.

Udokumenterte påstander

Oppsigelsestiden på særavtalen er tre måneder, og når vinter blir vår, blir Iversen innkalt til et møte, der han blir anklaget for ikke å gjøre jobben sin som skiftleder på terminalen godt nok.

8. april varsler den daglige lederen sin regiondirektør om at Iversen driver sabotasje av driften på terminalen. Samtidig blir Iversen innkalt til drøftingsmøte dagen etter, og blir bedt om ikke å møte på nattarbeid.

Iversen krever å få med seg en rådgiver fra Fellesforbundet, og siden rådgiveren ikke kan møte på så kort varsel, settes møtet til 23. april. På møteagendaen fra Postnord står det at Iversen saboterer driften og «flere andre forhold».

– Vi ba om dokumentasjon på grunnlaget for drøftelsesmøtet, men Postnord nektet å sende det til oss, sier Svein Ove Langeland, organisasjonsarbeider i Vestnorsk Transportarbeiderforening i Fellesforbundet.

I møtet blir Iversen anklaget for å ha satt i gang gå-sakte-aksjoner, å sverte og trakassere kolleger, komme med grove beskyldninger mot ledelsen, og ikke etterkomme beskjeder fra ledelsen.

– Vi holdt på i 3,5 time på det møtet, og Postnord kom ikke med dokumentasjon på et eneste punkt. Jeg har aldri opplevd maken, sier Langeland og rister på hodet.

– Jeg har aldri vært borti maken, sier organisasjonsarbeider Svein Ove Langeland (til venstre). Han har hjulpet Iversen i saken mot Postnord.

– Jeg har aldri vært borti maken, sier organisasjonsarbeider Svein Ove Langeland (til venstre). Han har hjulpet Iversen i saken mot Postnord.

Håvard Sæbø

Fagforeningsknusing

Resultatet av møtet blir at Iversen blir suspendert inntil videre, og i juli kommer det innkalling til møte der avskjed av Iversen er eneste punkt på agendaen.

Igjen pekes det på at Iversen aktivt har sabotert både driften og arbeidsmiljøet på terminalen.

Samme dag som møtet avholdes, signerer den nye tillitsvalgte en ny særavtale med bedriften.

– Den er enda verre enn den som ble sagt opp. Den gir mer nattarbeid, og i tillegg kan den ikke sies opp før om tre år, sier Svein Ove Langeland.

– Bjørn Inge gjorde jobben han skulle som tillitsvalgt. Det var derfor Postnord ga ham sparken. Dette er et forsøk på fagforeningsknusing, sier Svein Ove Langeland i Fellesforbundet.

– Bjørn Inge gjorde jobben han skulle som tillitsvalgt. Det var derfor Postnord ga ham sparken. Dette er et forsøk på fagforeningsknusing, sier Svein Ove Langeland i Fellesforbundet.

Håvard Sæbø

Han mener den nye tillitsvalgte er blitt lurt av Postnord, og at den nye særavtalen viser hva som har vært intensjonen til bedriften hele tiden.

– Vi åpnet for at Iversen kunne slutte som skiftleder og gå tilbake til jobb som vanlig lagerarbeider, men det var ikke Postnord interessert i. Postnord har ønsket å kvitte seg med en brysom tillitsvalgt som jobbet for medlemmene sine.

– Dette er ren fagforeningsknusing, sier Svein Ove Langeland.

Beskyldt for drapstrusler

Han mener at Postnord nærmest har funnet på negative saker om Iversen.

I et forhandlingsmøte i august i år, kom det en kommentar fra Postnord-ledelsen i Haugesund om at ingen av Iversens kolleger ville tørre å vitne i en rettssak, fordi han hadde truet med at alle ville bli skutt.

– Den påstanden kom som et sjokk på oss, og vi ba om å få det dokumentert. Da henviste de til en bekymringsmelding til politiet fra mai, sier Langeland.

Iversen selv bare rister på hodet av påstanden.

– Jeg har et våpenskap hjemme fordi jeg er aktiv i pistolklubben, men har aldri truet noen. Det er en hobby, sier han.

Iversen forteller at han er skyteleder og ansvarlig for sikkerheten på skytebanen.

– Jeg har også øvd sammen med personal fra politiet, påpeker han. Et innsyn i politiets registre viser at det ikke står noen ting der som kobler Iversen med våpen eller trusler.

Postnord stevnet

Etter at Iversen ble suspendert, har han gått arbeidsledig.

Nå skal retten avgjøre om han får jobben tilbake.

Den 6. oktober sendte nemlig LO-advokat Alexander Lindboe stevning av Postnord til Haugaland og Sunnhordland tingrett.

Påstanden er at avskjeden til Bjørn Inge Iversen er ugyldig og at han skal få jobben tilbake. I tillegg kreves det erstatning.

– Postnord tok ikke engang seg bryet med å drøfte avskjeden av meg som tillitsvalgt med arbeidsutvalget i klubben. Dette er i strid med Hovedavtalen paragraf 5–11. Arbeidsretten har tidligere slått fast at oppsigelse av tillitsvalgte uten drøfting med arbeidsutvalget er ugyldig, minner Iversen om. 

Tross en slik behandling fra egne sjefer, vil Iversen gjerne tilbake til jobben i Postnord.

– Jeg trives med å jobbe på lager, men når både Schenker, DHL og Bring sliter, så er det vanskelig å få seg jobb. Jeg fikk et tilbud om en 50-prosentstilling hos Bring for to år siden. Hadde jeg visst det jeg vet nå, så burde jeg jo tatt den jobben, sier Bjørn Inge Iversen.

Vil ikke kommentere

Magasinet for fagorganiserte har stilt flere spørsmål, og bedt daglig leder i Postnord i Haugesund, Anita Eike, om å kommentere påstandene fra Bjørn Inge Iversen og Svein Ove Langeland.

Svaret kommer fra Postnord sin kommunikasjonssjef i Norge, Haakon N. Olsen:

– Postnord kommenterer ikke personalsaker i media. Saken er dessuten til behandling i domstolene og vi ønsker å unngå forhåndsprosedering i media, skriver han i en e-post.

Rettsmeklingen mellom partene er satt til 8. desember. Blir det ikke enighet der, vil saken komme opp for Haugaland og Sunnhordland neste år.

Håvard Sæbø

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss