Truer med tomme butikkhyller fra lørdag
Rema 1000, Felleskjøpet Agri og Servicegrossisten er blant bedriftene som kan bli rammet.
Illustrasjonsfoto: Roy Ervin Solstad
Roy Ervin Solstad
Saken oppsummert
eline@lomedia.no
Både Fellesforbundet og YTF (Yrkestrafikkforbundet) har meldt om mulig streik dersom det ikke blir enighet i årets lønnsoppgjør på Grossistavtalen.
Ansatte som går på denne avtalen jobber med at varer blir mottatt, plukket, pakket og distribuert videre til butikker og kunder.
Fellesforbundet har tatt ut 470 organiserte i 28 bedrifter, mens YTF har tatt ut 240. Det er store bedrifter som Rema 1000, men også mindre kiosker, hoteller og bensinstasjoner som kan rammes.
Frist natt til lørdag
Fristen for å bli enige med NHO Service og Handel går ut ved midnatt fredag, og en streik kan iverksettes fra lørdag.
I en pressemelding fra Fellesforbundet sier forhandlingsleder Mohammed Malik at målet er å unngå streik.
– Vi går inn i meklingen med et klart mål om å finne en løsning. Medlemmene våre holder vareflyten i gang hver eneste dag og sørger for at butikker og kunder får varene de trenger, sier Malik.
Malik understreker at det er økt kjøpekraft til de organiserte, samt forskuttering av syke-, pleie- og foreldrepenger som er de viktigste kravene i denne meklingen.
Dette er en sak fra
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Nå: 0 stillingsannonser

