JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Cato vil begrense forbundets mulighet til å kreve ekstra betalt av medlemmer

To Styrke-avdelinger vil sikre medlemmene mot unødvendig bruk av ekstraordinær kontingent. Forbundsstyret svarer med avslag, og en begrunnelse det er vanskelig å forstå.
Cato Grytten er styremedlem, studentkontakt og delegasjonsleder for avdeling 22 Rogaland.

Cato Grytten er styremedlem, studentkontakt og delegasjonsleder for avdeling 22 Rogaland.

Kai Hovden

Saken oppsummert

kai@lomedia.no

I forbindelse med behandlingen av Forbundet Styrkes nye vedtekter, skal også muligheten for å kreve medlemmene for ekstraordinær kontingent behandles.

– Det bør være strenge kriterier for å benytte ekstraordinær kontingent. Vi er med på at dette kan brukes til å for eksempel bygge opp forbundets økonomi og/eller streikekasse etter en større streik. Men det kan ikke åpnes for å bruke ekstraordinær kontingent fordi forbundet for eksempel har brukt for mye penger på sammenslåing, landsmøter eller æresmedlemskap, slår Cato Grytten fast.

Han er styremedlem, studentkontakt og delegasjonsleder for avdeling 22 Rogaland.

Forbundsstyret ønsker i sitt forslag til nye vedtekter at landsmøtet, landsstyret og forbundsstyret skal kunne vedta ekstraordinær kontingent.

At det ikke legges noen begrensning på i hvilke omstendigheter det kan kreves ekstraordinær kontingent, har fått FLT avdeling 22 Rogaland og FLT avdeling 14 Hordaland til å reagere.

Strammere forslag blir avvist

Begge de to tidligere FLT-avdelingene, som nå er del av Forbundet Styrke, har sendt inn forslag om at ekstraordinær kontingent kan skrives ut når særlige økonomiske omstendigheter tilsier det.

Dette ble avvist da forbundsstyret behandlet innkomne forslag. Det som forbauser Grytten og de andre forslagsstillerne fra Rogaland mest, er begrunnelsen.

«Forslaget begrenser handlingsrommet/kompetansen i for stor grad», står det å lese i begrunnelsen, og dette er det eneste forbundsstyret begrunner avslaget med.

– Vi forstår ikke så mye av denne begrunnelsen, men det er jo mange av forslagene som har uforståelige begrunnelser, kommenterer Grytten.

Forbundet oppklarer ikke avslaget

Grytten er klar på at roglandsavdelingen ikke er imot ekstraordinær kontingent som virkemiddel. Samtidig ønsker de med sitt forslag å sikre forutsigbarhet for medlemmene.

Magasinet Styrke har bedt avdelingsleder Johnny Håvik i forbundets kommunikasjonsavdeling hjelpe oss med å forstå begrunnelsen fra forbundsstyret.

Altså - formålet med forslaget er å begrense handlingsrommet til de valgte organene. Hva skal avdelingen i Rogaland forstå ut fra begrunnelsen om at forslaget begrenser handlingsrommet?

Og - hvordan vil en begrenset mulighet for å kreve medlemmene for ekstraordinær kontingent kunne begrense kompetansen?

Av respekt for den demokratiske prosessen som skal foregå på landsmøtet, ønsker ikke forbundet å kommentere saken, svarer Håvik.

Warning
Dette er en artikkel fra

Vi skriver om ansatte i olje-, gass- og landindustri, ledere, ingeniører og teknikere.

Les mer fra oss