Fagbevegelsen
I dette forbundet skal ikke lenger pensjonistene høres
Forbundet Styrke bestemte på landsmøtene forrige uke at pensjonistene ikke lenger får talerett.
Kai Hovden
Saken oppsummert
tonje@lomedia.no
petter@lomedia.no
Forrige uke ble landsmøtet til Forbundet Styrke gjennomført. Det ble siste gang pensjonerte medlemmer fikk delta som observatører.
– Hva med å bruke den kompetansen og kunnskapen vi innehar og gi oss en arena der vi og kan bidra? Slik vi har i dag som observatører med tale- og forslagsrett, sa Eva Nordås fra talerstolen.
Hun er leder for Pensjonistavdelingen til Styrke avdeling 4 Oslo og Akershus.
Med flere andre pensjonistobservatører fulgte hun landsmøtet fra tredje bakerste benk.
Avviste forslaget
Forbundsstyret hadde avslått alle forslagene til landsmøtet som handlet om at pensjonistene i forbundet skulle få tale- og forslagsrett.
– Stor respekt for den jobben som dere gjør, og den skal vi fortsatt respektere at dere får lov til å gjøre. Men vi forholder oss til organisasjonsgjennomgangens innstilling. På landsmøtet da er det yrkesaktive som er delegater, sa Cay Nordhaug i Arbeidsutvalget (AU) fra talerstolen.
Avdeling 4 Oslo og Akershus valgte å gjenopprette forslaget om at pensjonistene skal kunne delta på landsmøter framover. Nordås var en tydelig forkjemper for pensjonistenes stemme.
– Ifølge vedtektenes paragraf 3 regnes vi som medlemmer og telles med i medlemstallet, men kan ikke se at vi har noen andre oppgaver å fylle. Skal vi bare være med for å opprettholde et høyt medlemstall i forbundet og få rimelige forsikringer?, sa hun til salen.
PENSJONISTBENKEN: Fra tredje bakerste benk fulgte pensjonistobservatørene med på landsmøtet. De hadde ikke stemmerett, men tale- og forslagsrett.
Kai Hovden
Jevnt votering
De prøvde seg med stemmesedler, men det var ikke et tydelig nok flertall til at dirigentene turte å stole på sine egne øyner.
Det ble derfor elektronisk avstemning.
295 delegater stemte for at pensjonistene ikke lenger får ha delegater, mens 159 stemte for at pensjonistene også kunne sende representanter framover. 28 stemte ikke.
Dirigentene påpekte at noen delegater ikke fikk til å avgi elektronisk stemme, men at de var så få at det ikke ville påvirket beslutningen.
Nordås er ikke sjokkert over nederlaget og synes det positivt at det var såpass mange i salen som ønsket å ha pensjonistobservatører.
– Vi tapte likevel, men det er støtte i salen for at pensjonistene er en ressurs, sa hun til Magasinet Styrke etter at saken var tapt.

Dette er en artikkel fra
Vi skriver om ansatte i olje-, gass- og landindustri, ledere, ingeniører og teknikere.

Nå: 0 stillingsannonser