JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Valg 2025

LO-forbund skal ikke støtte partier, men ga 350.000 til Ap-politiker

Forbundet Styrke betalte for at Anniken Refseth skulle drive valgkamp for Arbeiderpartiet.
Trond Giske (f.v.), Anniken Refseth og andre Ap-medlemmer på velgerjakt under valgkampen i sommer. Da hadde Refseth betalt permisjon fra jobben i Forbundet Styrke.

Trond Giske (f.v.), Anniken Refseth og andre Ap-medlemmer på velgerjakt under valgkampen i sommer. Da hadde Refseth betalt permisjon fra jobben i Forbundet Styrke.

Synne Folstad Moen / Klassekampen

Saken oppsummert

petter@lomedia.no

LO-forbundet har programfesta at de er partipolitisk uavhengige.

Derfor var det overraskende at de i år kommer opp som bidragsyter til flere politiske partier.

I oversikten over støtte til politiske partier i år, kommer det fram at forbundet har nærmere 500.000 kroner i bidrag til flere partier.

Hundretusener til Ap

Den aller største støtten fra det politisk uavhengige forbundet, går til Arbeiderpartiets fylkeslag i Trøndelag. De har fått 356.512 kroner.

Ifølge fylkessekretær i Trøndelag, Grete Bækken Mollan, gjelder dette frikjøp av deres andrekandidat i valgkrets sør, Anniken Refseth.

– Dette gjorde at hun kunne drive valgkamp, delta i debatter, besøk og arrangementer spesielt i fagbevegelsen, skriver Mollan i en e-post.

Refseth er ansatt som regionrådgiver i LO-forbundet og ble i høst valgt inn på Stortinget. Refseth viser til Martin Steen, administrativ leder i Forbundet Styrke, for svar på våre spørsmål.

– Forbundet er partipolitisk uavhengig, og vi bevilger ikke penger til politiske partier, men vi jobber selvsagt politisk for å fremme våre medlemmers interesser, svarer Steen per e-post.

Han opplyser at Refseth søkte og fikk innvilget permisjon med lønn. 50 prosent fra 15. april og 100 prosent fra 1. mai og ut september.

Inkludert at hun tok ut ferie i perioden.

– Begrunnelsen for dette var at hun var på sikker plass for Stortinget. Dette handler om at en ansatt med sikker plass til Stortinget, i noen måneder, skulle få muligheten til å delta i et demokratisk valg til landets nasjonalforsamling, svarer Steen.

Og legger til:

– Det er uavhengig politisk parti, om det hadde vært Høyre eller annet parti. Det er første gang, meg bekjent, at vi har vært i en situasjon der en ansatt har vært på sikker plass til Stortinget og som har søkt om permisjon.

Refseth har nå permisjon fra stillingen i forbundet fram til stortingsvalget i 2029 – uten lønn eller andre ytelser.

Visste ikke om støtten

Det er verken ulovlig eller uvanlig at politiske partier får pengestøtte – det er heller mer normalt.

LO ga blant annet 29 millioner til partiene på venstresiden i årets valgkamp.

Unormalt er det at nettopp Styrke dukker opp på listene med støtte til politiske partier.

«Forbundet Styrke er et partipolitisk uavhengig forbund forankret i fagbevegelsens verdier. Vi bevilger ikke penger til politiske partier», står det i deres eget program.

Oljetillitsvalgt Åse Fintland i Forbunsstyret til Styrke sier hun ikke hadde hørt om bevilgningene fra medlemmenes penger da vi kontaktet henne.

Hun har vært en stor forkjemper for å ikke gi støtte til politiske partier, men vil ikke gi noen kommentar før hun har fått sjekket saken.

Ifølge Partifinansiering.no har Styrke støtta seks av partiene eller deres underorganisasjoner med 492 503 kroner til sammen:

Middag til Ap-delegater

Et annet av Arbeiderpartiets fylkesparti som står oppført med støtte, er Nordland Ap med 12.738 kroner.

Ifølge fylkessekretær, Cecilie Lekang, er dette snakk om et såkalt ikke-monetært bidrag. Det vil si at det er gitt som et gode og ikke direkte penger.

Under partiets landsmøte i april i år, betalte forbundet for en middag til Nordland Aps delegater.

Administrativ leder Steen begrunner middagsinvitasjonen fra forbundet med at de ville bygge nettverk og utveksle fagligpolitiske diskusjoner.

Støtte til industritur

Summene til ungdomspartiene er også såkalt ikke-monetære bidrag, og handler om deltakelse på industrituren forbundets ungdomsorganisasjon arrangerer hvert år.

– Det var en industritur som alle ungdomspartiene fikk tilbud om å være med på, forklarer generalsekretær Ingrid Olina Hovland i KrFU, som står oppført med en støtte på 26 726 kroner.

Også støtten til FpU på 36 764 kroner gikk til deres to deltakere på turen, forklarer generalsekretær Maia Søe Paulsen.

Det samme gjelder støtten til Rød ungdom, Senterungdommen og Sosialistisk ungdom.

– Denne turen har vært gjennomført årlig i nærmere 15 år, og er et svært vellykket tiltak som politikerne stadig referer til mange år senere. Denne turen er kun mulig for dem å delta på dersom vi dekker reise, kost og losji, kommenterer Steen.

Les mer: Framtidas beslutningstakere fikk lære om industrien

Partipolitisk uavhengig

LO-forbundet holder den partipolitiske fanen høyt også innad i LO.

På enhver LO-kongress er det viktig for dem å få stemme imot all form for pengestøtte til politiske partier.

Siden de er et nylig sammenslått forbund, har ikke Styrke kunne gitt penger i tidligere valgkamper. De to forbundene som ble slått sammen har heller ikke gitt særlig.

Tidligere FLT har ikke gitt noe støtte siden 2017, mens Industri Energi ga i 2023 Rød ungdom 14 458 kroner i støtte som det eneste siden 2017.

Oversikten over støtte til politiske partier går ikke lenger tilbake enn 2017.

Warning
Dette er en artikkel fra

Vi skriver om ansatte i olje-, gass- og landindustri, ledere, ingeniører og teknikere.

Les mer fra oss