Arbeidsulykke
Ut mot spekulasjoner etter dødsulykke: – Oppleves belastende
En ung mann mistet livet i en arbeidsulykke på Mongstad i september. Tillitsvalgt ber folk vente på etterforskningen.
– Det sitter folk her som var direkte involvert i hendelsen. Det oppleves belastende med spekulasjoner, sier hovedtillitsvalgt Kjetil Gjerstad.
Paul S. Amundsen
Saken oppsummert
tonje@lomedia.no
Onsdag 17. september omkom svenske Yahye Nuur Hussein (25) under en løfteoperasjon på anlegget til Equinor.
Siden da har flere vært ute i media med ulike teorier.
– Det sitter folk her som var direkte involvert i hendelsen. Det oppleves belastende med spekulasjoner, understreker Kjetil Gjerstad.
Han er hovedtillitsvalgt for Forbundet Styrke ved Equinor Mongstad, og har selv medlemmer som var til stede under ulykken.
I etterkant av den tragiske klemulykken har både politikere og andre kommentert saken i media.
Etterforsker dødsulykken
Politiet etterforsker fortsatt dødsfallet, og Havindustritilsynet skal i tillegg granske hva som gikk galt. Equinor gjør også egne undersøkelser i saken.
– Jeg er opptatt av å ikke spekulere i hva som har skjedd og avventer svarene som kommer fra granskningene. Vi har selvfølgelig medlemmer som er opptatt av å få vite hva som har skjedd, sier Gjerstad.
To personer som var i nærheten da hendelsen skjedde har fått status som mistenkt, sa politiadvokat Sigrid Sulland i starten av oktober til Bergens Tidende.
Hun understrekte også at ingen er siktet i saken.
Avdøde var ansatt i det svenske selskapet Nidab Produktion. Han jobbet på Mongstad som innleid til Crane Norway, som leverer kran- og løftetjenester.
Tar vare på ansatte
SVs Lars Haltbrekken er blant de som har tatt til orde for at Equinors sikkerhetsrutiner må granskes.
Tillitsvalgt Gjerstad mener Equinor har gode rutiner for å lære av uønskede hendelser, og understreker at Havindustritilsynet jevnlig fører tilsyn med Equinors virksomhet i Norge.
– For meg blir det for tidlig å slå politisk mynt på en slik sak, sier Gjerstad, som sier at klubben nå er opptatt av at de ansatte blir ivaretatt.
Etter ulykken ble det satt ned kriseteam og bedriftshelsetjeneste. Det skal være hjelp tilgjengelig i en god periode fram i tid i tilfelle det er noen som opplever at ting kommer opp og blir vanskelig etter hvert, ifølge Gjerstad.
Til NRK har pressetalsperson Gisle Ledel Johannessen bedt om forståelse for at Equinor ikke kan gå inn i detaljer om ulykken, av hensyn til pågående etterforskning. Han understreker at sikkerhet og det å redusere risiko, er Equinors øverste prioritet.
– Når vi har hatt et dødsfall på arbeidsplassen må vi erkjenne at vi ikke har lykkes. Da er det viktig at hendelsen blir gransket og at alle omstendigheter blir forstått, slik at vi kan ta læring, skriver han.

Dette er en artikkel fra
Vi skriver om ansatte i olje-, gass- og landindustri, ledere, ingeniører og teknikere.

Nå: 0 stillingsannonser