LO-sekretær Are Tomasgard.
Sissel M. Rasmussen
Offensiv satsing på alliansebygging og fagligpolitisk arbeid
I Fri Fagbevegelse 14. februar er Roy Pedersen fra Oslo bekymret for innretningen på det fagligpolitiske samarbeidet. Det er det ingen grunn til, mener LO-sekretær Are Tomasgard.
LO er i gang med å følge opp de klare vedtak som LO-kongressen gjorde, og som både LO sentralt og de lokale leddene er forpliktet av. Der slås det fast at man skal fremme LO-medlemmenes og organisasjonens krav og interesser gjennom det formaliserte samarbeidet med Arbeiderpartiet, og samarbeid med SV og Senterpartiet. Det ble også vedtatt at LO i kongressperioden må samarbeide med Arbeiderpartiet om å styrke det faglig-politiske samarbeidet på lokalt plan. Nylig ble det gjennomført en felles samling med Arbeiderpartiet der dette var tema, nå skal dette følges opp lokalt, både i Oslo og andre steder. Også på dette området er det vedtakene på LO-kongressen som legger føringene for det arbeidet vi skal gjøre.
Les også: Roy Pedersen: Vi trenger en sjølstendig fagbevegelse
Det politiske arbeidet som LO og forbundene driver blir regelmessig angrepet av partiene på høyresiden. Det er noe vi ser både i Norge og i andre land. Det er selvsagt fordi disse kreftene ser den styrken som dette samarbeidet gir. Mange steder har angrepene ført fram. Rundt i Europa og i våre naboland ser vi resultatet når fagbevegelsen og de brede folkepartiene på venstresiden har svekket samarbeidet. Det har gitt både mindre innflytelse for fagbevegelsen og dårligere oppslutning for arbeiderpartiene. Konsekvensene har vært dramatiske, med massearbeidsløshet, nedgang i organisasjonsgraden, store kutt i velferd og svekkede faglige og sosiale rettigheter.
I Norge hadde vi i åtte år det som var den mest radikale regjering i Europa. Jeg er uenig med Roy Pedersen i at dette var et "soft, nyliberalt prosjekt". Tvert i mot fikk vi til svært mye for LOs medlemmer – noe også LO-kongressen veldig tydelig slo fast. Det var mye på grunn av det faglig-politiske samarbeidet. Nettopp derfor påla kongressen oss å styrke det. Det står selvsagt ikke i motstrid til å bygge brede allianser. Knapt noen har vært så tydelig og konsekvent på dette som LOs ledelse. Helt siden valgresultatet ble klart har man ved nær sagt en hver anledning understreket behovet for å bygge videre på det samarbeidet som ligger i den rød-grønne alliansen. For LO har det rød-grønne samarbeidet ikke vært en taktisk allianse for å vinne flertall og regjeringsmakt. Det har vært uttrykk for et interessefellesskap mellom de som lever av sitt arbeid.
I Norge har vi nå fått en mørkeblå regjering, som allerede er i gang med en politikk for større forskjeller, og som har varslet angrep på arbeidstakernes rettigheter på mange områder. Fra erfaringene i andre europeiske land og i Sverige har vi lært at vi risikerer store tilbakeslag. Skal vi stoppe dette trengs det et samlet LO, som jobber hardt for å øke organisasjonsgraden og bruker både faglige og politiske virkemidler for å fremme medlemmenes interesser. Slik vi alle er pålagt av LO-kongressen.
Are Tomasgard, LO-sekretær
Mest lest
Tormod Ytrehus
Lønnsoppgjøret er i gang: Her er LOs krav
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
Herman Bjørnson Hagen
Det ble brudd i lønnsforhandlingene mellom LO og NHO: Hva skjer nå?
Brian Cliff Olguin
Alle butikkene i denne kjeden bryter loven hver uke
Det mangler 100 milliarder kroner for å oppfylle langtidsplanen for Forsvaret, ifølge en fersk rapport fra Forsvarets forskningsinstitutt.
Forsvaret
Forsvaret tapte mot ansatte. Nå skylder de store summer
Herman Bjørnson Hagen
Strømprisen kan bestemmes av staten, mener EØS-ekspert
Leif Martin Kirknes
May-Iren føler seg latterliggjort av ansatt i eget forbund
Joar Haug er i dag 64 år, pensjonert fengselsbetjent og jobber 50 prosent som bussjåfør med skolekjøring. Snømåkeformen er det heller ikke noe å si på.
Sissel M. Rasmussen
Joar ble diskriminert fordi han var for gammel: – Klart jeg ble lei meg
VANLIG: Thomas Tvedt hadde en normal oppvekst i det han kaller en uvanlig familie.
Jan-Erik Østlie
Ingen vil gi Thomas jobb: – Jeg kan ikke se. Da er du ikke verdt noe
– De færreste går i butikker på påskeaften. De fleste har fri og drar bort. Påskeaften har aldri vært en god salgsdag, sier Nina Hjartøy (t.h.). Henriette Stray Juuhl er enig med kollegaen.
Eivind Senneset
Nina og Henriette kjempet fram fri på påskeaften: – Ledelsen måtte lese seg opp
Det britiske oljeserviceselskapet truer de ansatte med sparken om de streiker for å få tariffavtale. De jobber på et fartøy som gjør arbeid helt sør på Ekofisk-feltet på norsk sokkel.
ARKIVFOTO: ConocoPhillips Company
Oljearbeidere trues med sparken hvis de streiker: – Et gufs fra fortiden
– Den som smiler sist, har vunnet. Så vi vil smile sist, sa streikeleder Thomas Vaughn (nummer tre fra høyre) i sin appell.
Roy Ervin Solstad
Lagerarbeiderne streiker for et lønnshopp på 100.000 kroner
Nyvalgt forbundsleder i EL og IT, Geir Ove Kulseth (til venstre), møtte Alf-Tore Albrigsten i Bergen torsdag i forbindelse med vinterkonferansen til Fornybar Norge, arbeidsgiverforeningen der også Helgeland Kraft er medlem. Forbundet stiller seg hundre prosent bak Albrigtsen.
Ole Hagen
Hovedtillitsvalgt Alf-Tore ble oppsagt. Nå har han hele forbundet i ryggen
Striden rundt tips mellom tilsette og arbeidsgivarar, Fellesforbundet og NHO Reiseliv, har vore lang og vond.
Tormod Ytrehus
Kan arbeidsgivar forsyne seg av tipsen? No skal saka opp i Høgsterett
Anita Arntzen
Regjeringen vil avvikle au pair-ordningen
LO bidrar til å spre jødehat, mener Torkel Brekke, professor ved OsloMet. – Nei, det gjør vi slett ikke, svarer Liv Tørres, leder av LOs internasjonale avdeling.
CF-Wesenberg/kolonihaven.no og Sissel M. Rasmussen
Professor mener LOs Israel-boikott sprer hat mot jøder
Personer med flere arbeidsforhold som har søkt om sykepenger, kan ha fått feilaktig avslag, opplyser Nav selv.
Hanna Skotheim
Nav ber folk om å ta kontakt etter feil om sykepenger
Streiken ved Olivia har nå vart i seks uker. Striden står om en husavtale som ledelsen vil opprettholde, mens Fellesforbundets medlemmer ved restauranten vil ha tariffavtale, den såkalte Riksavtalen.
Håvard Sæbø
Olivia nekter å forhandle – avlyste møte hos Riksmekleren
Colourbox
Flere med dårlig råd kan få mer. Se hva LO vil gjøre
I dag gis det 90 prosent strømstøtte dersom gjennomsnittlig spotpris der du bor, overstiger 87,5 øre per kWt.
colourbox.com